ΒΟΛΕΪ

Απονομή ή παράταση στη Σύρο

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

O Φοίνικας φιλοξενεί τον ΠΑΟΚ στη Σύρο θέλοντας να μειώσει σε 2-1 τη σειρά των τελικών της Volleyleague αφού σε ενδεχόμενη νίκη ο δικέφαλος του Βορρά κατακτά το πρωτάθλημα.

Το τρίτο ραντεβού μέσα σε μία εβδομάδα μεταξύ του Φοίνικα Σύρου και του ΠΑΟΚ πιθανότατα να αναδείξει και τον πρωταθλητή του 48ου πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Ο ΠΑΟΚ έχοντας προβάδισμα με 2-0 στις νίκες θέλει να κάνει το 3-0 που θα του εξασφαλίσει τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο πρωταθλήματος. Ο Φοίνικας από την πλευρά του θέλει να δώσει παράταση στη σειρά των τελικών (3ος τελικός, 25/4, 19.00, Διαιτητές: Μυλωνάκης, Θέμελης, Novasports-3).

Ο Φοίνικας από την άλλη θέλει να ξαναμπει στο παιχνίδι της διεκδίκησης του τίτλου. Φέτος έχει κερδίσει δύο φορές τον ΠΑΟΚ στην κανονική περίοδο και έχει αποδείξει ότι μπορεί να το ξανακάνει θέλοντας να εκμεταλλευτεί και την έδρα του.

Οι δύο ομάδες έχουν αγωνιστεί 16 φορές από το 2008 οπότε οι νησιώτες ανέβηκαν στην Volleyleague. Ο Φοίνικας προηγείται στις νίκες με 9-7 Στην κανονική περίοδο ο Φοίνικας νίκησε και τους δύο αγώνες, ενώ ο ΠΑΟΚ έχει πάρει τους δύο πρώτους τελικούς σε Σύρο και Πυλαία αλλά και τον ημιτελικό του Λιγκ Καπ.

Εάν χρειαστούν και οι υπόλοιποι τελικοί θα γίνουν στις 28/4 (Πυλαία) και στις 5/5 (Σύρο).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ ΠΛΕΪ ΟΦ

1ος τελικός - Τρίτη 19 Απριλίου 2016

Δημήτρης Βικέλας, Ερμούπολη: Φοίνικας Σύρου - ΠΑΟΚ 0-3 (22-25, 23-25, 14-25) (νίκες: 0-1)

2ος τελικός - Παρασκευή 22 Απριλίου 2016

PAOK Sports Arena: ΠΑΟΚ - Φοίνικας Σύρου 3-1 (25-21, 17-25, 25-23, 25-18) (νίκες: 2-0)

3ος τελικός - Μ.Δευτέρα 25 Απριλίου 2016

Δημήτρης Βικέλας, Ερμούπολη 19.00: Φοίνικας Σύρου - ΠΑΟΚ

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Θέμελης. Παρατηρητές: Βασιλειάδης, Βαρθαλίτης. Επόπτες: Βρούτσης, Μπαρμπούνης, Παπαδημητρίου, Καλπακίδου. Γραμματεία: Πιρπινιά.

4ος τελικός - Μ.Πέμπτη 28 Aπριλίου 2016 (αν χρειαστεί)

PAOK Sports Arena 19.00: ΠΑΟΚ - Φοίνικας Σύρου

5ος τελικός - Πέμπτη 5 Μαΐου 2016 (αν χρειαστεί)

Photo credits: Action images