ΒΟΛΕΪ

Αποκλεισμός για την Εθνική, παρά το 3-2 με Ισπανία

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η Εθνική ανδρών δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2017, παρά τη νίκη της με 3-2 επί της Ισπανίας, "πληρώνοντας" το 0-3 του πρώτου αγώνα.

Την ευκαιρία να βρεθεί στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2017 μετά από 8 χρόνια έχασε η Εθνική ανδρών, που νίκησε μεν την Ισπανία με 3-2 σετ στο κλειστό της Λευκόβρυσης Κοζάνης, αλλά το συγκεκριμένο σκορ δεν ήταν αρκετό για να της δώσει την πρόκριση.

Μετά το 0-3 της περασμένης εβδομάδα στα Κανάρια Νησιά από τη "φούρια ρόχα", η ελληνική ομάδα χρειαζόταν νίκη με 3-0 ή 3-1, προκειμένου να οδηγήσει την υπόθεση-πρόκριση στο "χρυσό" σετ. Τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καλά, με τους Ισπανούς να παίρνουν εύκολα το πρώτο σετ, κάτι που σήμαινε πως η Εθνική θα έπρεπε να κατακτήσει και τα τρία επόμενα, για να μείνει... ζωντανή. Εν μέρει τα κατάφερε, παίρνοντας το προβάδισμα με 2-1, αλλά το 4ο σετ χάθηκε στις λεπτομέρειες, και μαζί η πρόκριση στα γήπεδα της Πολωνίας.

Από κει και πέρα, το τάι μπρέικ ήταν τυπική διαδικασία, με την ελληνική ομάδα να επικρατεί και να παίρνει μία νίκη γοήτρου, που τουλάχιστον παρηγόρησε τους φιλάθλους, οι οποίοι γέμισαν το γήπεδο. Πρώτος σκόρερ ήταν με διαφορά ο Τζούριτς, ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά του Κουμεντάκη, που ήρθε από τον πάγκο, αντί του Φράγκου, που δεν.. τράβηξε.

Τα σετ: 20-25, 25-22, 25-14, 26-28, 17-15

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 27, Στιβαχτής 1, Πετρέας 8, Ανδρεάδης 16, Φράγκος 3, Πρωτοψάλτης 10, Στεφάνου (λ - 57%) / Τζιουμάκας 2, Κουμεντάκης 15, Σουλτανόπουλος, Ζουπάνι 2

ΙΣΠΑΝΙΑ (Μουνιόθ): Βιγιένα 19, Νόδα 16, Μπ. Ρουίθ 7, Χ. Φερνάντεθ 11, Άμο 1, Φ. Ρουίθ 14, Ρ. Φερνάντεθ (λ - 20%) / Ροκαμόρα 3, Ρένιε, Γκονθάλεθ 5, Φόρνες 2, Βιχίλ, Γιάμπρες (λ)