ΒΟΛΕΪ

Ανεβαίνει ο ΑΟ Θήρας

Ο ΑΟ Θήρας πέρασε εύκολα από το Ρέθυμνο επικρατώντας με 3-0 σετ επί του ΟΠΕΡ. Σημαντική νίκη στη μάχη της παραμονής στην Α1 βόλεϊ γυναικών πήρε η Ηλιούπολη κόντρα στον Πορφύρα.

Την 5η συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε ο ΑΟ Θήρας, που επικράτησε με 3-0 στην έδρα του ΟΠΕΡ. Η ομάδα της Σαντορίνης, παρά τις απώλειες των Κιγιάκοβα, Αρτακιανού (δεν αγωνίστηκαν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι) και την λαχτάρα με την Μπρίνκμαν (χτύπησε σε μια προσπάθεια για άμυνα στο 14-14 του β’ σετ, αλλά επανήλθε στο γ’) δεν άφησε ιδιαίτερα περιθώρια στον ΟΠΕΡ κυρίως λόγω του εξαιρετικού της σερβίς.

Συνολικά ο ΑΟΘ είχε 19 άσους, δημιουργώντας τρομερά προβλήματα στην υποδοχή του ΟΠΕΡ, αν και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στα δύο πρώτα σετ.

Στο πρώτο η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε με 3-0, 7-4 και ήταν μέσα στο ματς μέχρι το 16-16 το οποίο μετατράπηκε σε 16-21 με τρεις άσους της Βίντοβιτς και δύο μπλοκ της Βεργίδου.

Στο β’ σετ ο ΟΠΕΡ προηγήθηκε νωρίς με 4-1 και μέχρι το 13-8 ήλεγχε τον αγώνα, αλλά και πάλι το σερβίς του ΑΟΘ έφερε το σκορ στο 13-13 για να ακολουθήσει ο τραυματισμός της Μπρίνκμαν. Μόνο που η αποχώρηση της αποδιοργάνωσε τον ΟΠΕΡ καθώς το σκορ έγινε 14-21 με την Βεργίδου στο σερβίς και την Τσβέτκοβα (που πήρε τη θέση της Μπρίνκμαν) να προσφέρει δύο μπλοκ.

Στο τρίτο σετ ο Θανάσης Ντζαφέρης άλλαξε σχήμα με την Σαλούστρου στο κέντρο και την Κατερίνη διαγώνια, αλλά με το καλημέρα ο ΑΟΘ προηγήθηκε με 1-6 και έφτασε εύκολα στο τρίποντο.

ΟΠΕ Ρεθύμνου - ΑΟ Θήρας 0-3

Τα σετ: 18-25, 17-25, 15-25

ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης): Σαλούστρου 8 (7/15 επ., 1 άσο), Παρασκάκη 2 (2/6 επ.), Κλεισιάρη 8 (7/24 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. - 16% άριστες), Τσελάνη 2 (0/1 επ., 2 άσοι), Λαγουδάκη 8 (4/14 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ. - 14% άριστες), Ξαγοραράκη Β. 6 (3/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Παπουτσή -λ (29% υπ. - 16% άριστες) / Βροντάκη -λ, Ξαγοραράκη Τζ., Κατερίνη 1 (1/5 επ.),

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδου 8 (2/9 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 15 (11/20 επ., 4 άσοι, 50% υπ. - 33% άριστες), Οικονομίδου 8 (5/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μουντάκη 7 (1/6 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 45% υπ. – 09% άριστες), Βεργίδου 7 (2/4 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Βίντοβιτς 14 (9/18 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Βουβούλη -λ (54% υπ. – 25% άριστες) / Τσβέτκοβα 2 (0/1 επ., 2 μπλοκ).

Τρίποντο "ανάσα" για την Ηλιούπολη

Σπουδαίο διπλό για την Ηλιούπολη που επικράτησε με 3-1 του Πορφύρα στο κατάμεστο ‘Π. Σαλπέρας’ στον Πειραιά, με τις νεοφώτιστες να παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη της Ηλιούπολης (και δεύτερη εκτός έδρας) που σκαρφάλωσε στην 7η θέση με τον Πορφύρα για μία ακόμη φορά να είναι μαχητικός, αλλά να μην μπορεί να φτάσει στη νίκη.

Η Ηλιούπολη μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 2-7, 8-16 όμως όταν άρχισε τα λάθη προέκυψε ντέρμπι με τον Πορφύρα να πλησιάζει στον πόντο (17-18) όμως το 19-20 έγινε 19-23 και ήρθε το 0-1.

Η ομάδα του Πειραιά απάντησε στο β’ σετ όταν το 16-15 έγινε 20-16 και παρά τη μείωση του σκορ (21-19) ισοφάρισε σε 1-1, ωστόσο από το γ’ σετ και μετά υπήρξε μεγάλη διαφορά στην αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Η Ηλιούπολη είχε πάντα το προβάδισμα (5-8, 12-16) ο Πορφύρας πάλευε να μειώσει κι άντεξε μέχρι το 18-21, ενώ στις αρχές του δ’ σετ η γηπεδούχος ομάδα είχε την ατυχία της απώλειας της Εύης Χρήστου (αποχώρησε με ενοχλήσεις στον αχίλλειο) με την Ηλιούπολη να φτάνει άνετα στην τελική επικράτηση.

Πορφύρας - Ηλιούπολη 1-3

Τα σετ: 21-25, 25-19, 21-25, 18-25

Πορφύρας (Πανδής): Γκούρα 9 (5/18 επ., 4 μπλοκ), Ράπτη 3 (2/15 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 22% άριστες), Χρήστου 19 (14/50 επ., 5 άσοι, 55% υπ. – 41% άριστες), Καράκου 1 (1/12 επ.), Θεοχάρη 12 (9/25 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Γκολφινοπούλου 2 (1/4 επ., 1 άσο), Σκυθιώτη -λ (47% υπ. – 36% άριστες) / Χαλβατζή, Μπούρμπη, Παπαγεωργίου 12 (11/33 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 18% άριστες), Σιδεράτου 5 (4/15 επ., 1 άσο).

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς 6 (6/11 επ.), Μαρκοπούλου 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Γιοβάνη 13 (8/33 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Βέλλιου 16 (12/49 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 26% υπ. – 20% άριστες), Μαλουσάρη 5 (3/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βούκοβιτς 20 (17/32 επ., 3 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες), Αργυροπούλου -λ (43% υπ. – 29% άριστες) / Ευθυμιοπούλου, Μπανίκα.