ΒΟΛΕΪ

Αναλλοίωτη η κορυφή πριν τα ντέρμπι

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με τους τρεις πρωτοπόρους (Ολυμπιακό, Ηρακλή και Παναθηναϊκό) να επικρατούν εύκολα διεξήχθη η 6η αγωνιστική της Volleyleague με την ερχόμενη εβδομάδα να έχει δύο μεγάλα ντέρμπι.

O Ολυμπιακός διατήρησε την καλή παράδοση στην Ορεστιάδα και χωρίς να φτάσει στα... κόκκινα πήρε τη νίκη με 3-0 και μπαίνει αήττητος και πρωτοπόρος ενόψει του μεγάλου ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Νίκος Ζουπάνι που αγωνίστηκε διαγώνιος στη θέση του Λίμπερμαν Αγκάμεζ και με το εντυπωσιακό ποσοστό του 71% αποτελεσματικότητας στην επίθεση ήταν μακράν ο παίκτης του αγώνα. Ο Ζουπάνι είχε 20 πόντους με 15/21 τελειωμένες επιθέσεις.

Όπως δείχνει και το σκορ η Ορεστιάδα ήταν ανταγωνιστική μόνο στο 2ο σετ όταν έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι τον 20ο πόντο. Οι ακρίτες δεν είχαν επιθετικές λύσεις καθώς ο Γκριν δεν είχε σωστή τροφοδοσία και ο Λουκούμι που ήταν και ο μόνος με διψήφιο αριθμό πόντων (10) υστέρησε στην υποδοχή.

Η Ορεστιάδα γνώρισε την έκτη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα και μάλιστα ακόμα δεν έχει πάρει σετ. Το θετικό για την Ορεστιάδα ήταν ότι ο Σωτήρης Μπεκιάρης έδωσε ευκαιρίες στα νέα παιδιά της ομάδας, τον 15χρονο Μποζίδη και στον Κανταρίδη.

Ορεστιάδα - Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 09-25, 21-25, 11-25 σε 68'

*Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 2 άσσους, 25 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Μπεκιάρης): Γκριν 6 (6/22 επ), Ράπτης, Λουκούμι 10 (9/23 επ, 1 άσσος, 66% υπ - 47% άριστες), Καραμπαλί 6 (2/3 επ, 4 μπλοκ), Πεντίδης 5 (5/10 επ), Κανταρίδης 4 (3/8 επ, 1 άσσος, 29% υπ - 21% άριστες) / Αντωνιάδης (λ, 63% υπ - 32% άριστες), Μποζίδης, Τσιουτσιουλούδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 1 (1/2 επ), Ζουπάνι 20 (15/21 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1/1 επ), Κοκκινάκης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 100% υπ - 0% άριστες), Άθος Κόστα 4 (3/5 επ, 1 άσσος), Τσούπκοβιτς 19 (18/21 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ - 43% άριστες) / Στεφάνου (λ, 90% υπ - 70% άριστες), Σουλτανόπουλος 1 (1/3 επ), Ρουμελιωτάκης 5 (4/10 επ, 1 άσσος, 36% υπ - 9% άριστες)

VOLLEY LEAGUE / ΗΡΑΚΛΗΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ
VOLLEY LEAGUE / ΗΡΑΚΛΗΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ MOTIONTEAM

Ο Στεφανίδης "ντύθηκε" Καλαντάντζε

Με πρωταγωνιστή το νεαρό διαγώνιο Χρήστο Στεφανίδη που αντικατέστησε τον τραυματία Λεβάν Καλαντάντζε και ρεσιτάλ του Τάσου Γάτση στο μπλοκ ο Ηρακλής νίκησε με το... αγαπημένο του 3-1 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Ο Ηρακλής σημείωσε την πέμπτη νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα με το ίδιο σκορ. Οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού είχαν πάθος, αυτοπεποίθηση και έκαναν τα λιγότερα λάθη στα τελειώματα των σετ.

Αντίθετα, ο Εθνικός ενώ ήταν κοντά στο σκορ στα σετ που έχασε έκανε το εύκολο λάθος (32 συνολικά έναντι 21 του Ηρακλή) και αυτό του κόστισε. Ο Εθνικός γνώρισε την τέταρτη ήττα στο πρωτάθλημα και είχε πρώτο σκόρερ τον Παλέντζα που σημείωσε 23 πόντους κόντρα στην προηγούμενη ομάδα του.

Στα θετικά του αγώνα η μονομαχία των δύο Ελλήνων διαγωνίων κάτι που είχαμε να το δούμε πολύ καιρό στην Volley League «Πάμε Στοίχημα» και στα αρνητικά η μικροδιακοπή στον αγώνα είχαμε στο 14-12 του 4ου σετ όταν από την εξέδρα έπεσε μπουκάλι με νερό προς το μέρος του Καβαρατζή.

Ηρακλής - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1

Τα σετ: 25-21, 23-25, 25-22, 25-21 σε 109'

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 58 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Κοπρίβιτσα 14 (12/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ - 45% άριστες), Στεφανίδης 23 (22/40 επ, 1 μπλοκ), Κιόσης 5 (5/7 επ), Πέντσεφ 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Ριζόπουλος 7 (6/17 επ, 1 άσσος, 71% υπ - 53% άριστες), Γάτσης 12 (6/15 επ, 6 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 64% υπ - 23% άριστες), Μπουράκης (λ), Πρώιος, Χριστόφας.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 13 (10/24 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 68% υπ - 39% άριστες), Χατζόπουλος 1 (1/3 επ), Βανέγκας 16 (15/34 επ, 1 μπλοκ, 47% υπ - 18% άριστες), Χαριτωνίδης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Στίγγας 9 (7/10 επ, 2 μπλοκ), Παλέντζας 23 (21/37 επ) / Κοντοστάθης (λ, 71% υπ - 35% άριστες), Μούχλιας, Καβαρατζής, Τσέλιος 4 (3/9 επ, 1 άσσος).

ΒΟΛΕΙ---ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ-ΧΑΛΚΙΔΑ--ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΠΟΝΗΣ//EUROKINISSI sprots
ΒΟΛΕΙ---ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ-ΧΑΛΚΙΔΑ--ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΠΟΝΗΣ//EUROKINISSI sprots EUROKINISSI SPORTS

Λάτιν ΠΑΟ πριν τα ντέρμπι

Με τους Μελγκαρέχο, Τσίροβιτς να ανεβάζουν στροφές και του Γκονζάλες - Ραγκέλ να ακολουθούν ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον Ηρακλή Χαλκίδας με 3-0 σετ και μπαίνει δυναμικά στην τελική ευθεία για τα μεγάλα ντέρμπι που έχει μπροστά του με ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό και θα κρίνουν πολλά στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με μόλις 15 λάθη δεν έδωσε δικαιώματα στην ομάδα της Χαλκίδας. Μάλιστα και στα τρία σετ είχε συνέχεια μεγάλο προβάδισμα στο σκορ και δεν πιέστηκε από τη μαχητική ομάδα του Σπύρου Γκολίτση που είχε μέτρια υποδοχή και περιορισμένες λύσεις στην επίθεση.

Παναθηναϊκός - Ηρακλής Χαλκίδας 3-0

Τα σετ: 25-14, 25-21, 25-20 σε 77'

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 4 άσσους, 33 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (μπλοκ), Μελγκαρέχο 11 (9/12 επ, 2 άσσοι, 65% υπ - 35% άριστες), Χαραλαμπίδης 4 (4 μπλοκ), Τσίροβιτς 13 (11/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ - 41% άριστες), Γκονζάλες 9 (8/19 επ, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (8/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 71% υπ - 57% άριστες), Ρεζκ, Δημητριάδης, Μπέλος

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 13 (11/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανέλλος 2 (2/8 επ), Κλότσκο 2 (2/6 επ, 56% υπ - 44% άριστες), Κασαμπαλής 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 10 (8/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ - 44% άριστες), Αδαμόπουλος 1 (1/5 επ) / Παπαδημητρίου (λ, 78% υπ - 44% άριστες), Μάρκου, Κολτσιάκης Χρ. 9 (7/12 επ, 2 άσσοι, 38% υπ - 15% άριστες), Αντιφάκος 1 (μπλοκ), Γαλιώτος, Κολτσιάκης Γ.

Ο Παμβοχαϊκός σταμάτησε τον Φοίνικα

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, την τέταρτη συνολικά και την τρίτη σε ισάριθμους αγώνες στο τάι μπρέικ πέτυχε ο Παμβοχαϊκός στη Σύρο σπάζοντας παράλληλα το αήττητο της έδρας του Φοίνικα.

Με τους Τζελάτι, Μπατατζίμ και Πελεκούδα να είναι μπροστάρηδες σε επίθεση και σερβίς και τον Τσαδήμα να αντέχει την πίεση στην υποδοχή ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη μετά από δραματικό φινάλε στο 5ο σετ που κρίθηκε με 18-16. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 1-0 σετ αλλά η υποδοχή του πιέστηκε από το σερβίς των κορίνθιων και μετά κυνηγούσε στο σκορ.

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το 5ο σετ όπου ο Φοίνικας είχε προβάδισμα 2-3 πόντων μέχρι το 12-10 αλλά στο τέλος ο Παμβοχαϊκός πήρε τη νίκη.

Φοίνικας Σύρου - Παμβοχαϊκός 2-3

Τα σετ: 25-22, 22-25, 21-25, 25-19, 16-18 σε 132’

* Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 9 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 42 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 42 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 8 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μρντακ 26 (22/37 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πάρις 4 (1/1 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 0 (0/3 επ), Ρεινάλντο 18 (16/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ – 22% άριστες), Σούρδι 8 (5/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ 40% υπ -27% άριστες) / Ζήσης (λ, 63% υπ – 33% άριστες), Μάρκου, Εφραιμίδης 7 (6/13 επ, 38% υπ -25% άριστες), Τουρανιάνιν 2 (0/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκράχαμ 7 (5/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέτι 14 (12/35 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ -44% άριστες), Πελεκούδας 10 (7/12επ, 3 μπλοκ), Τζελάτι 22 (16/33 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπατατζίμ 20 (16/24 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ 53% υπ – 32% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 48% υπ -33% άριστες), Αγγελόπουλος, Γεωργίου, Παπάζογλου, Ιωαννίδης.

"Ανάσα" για Παναχαϊκή

Tην δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα και την πρώτη εκτός έδρας πανηγυρίζει η Παναχαϊκή. Με πρωταγωνιστή τον Νέναντ Σορμάζ που σημείωσε 18 πόντους και είχε 73% αποτελεσματικότητα στην επίθεση η ομάδα του Παναγιώτη Παπαδόπουλου είχε τον έλεγχο στον αγώνα και πήρε «καθαρή» νίκη που την αποσπά από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Η Κύζικος δε μπόρεσε να συνεχίσει το σερί των επιτυχιών της και με πολλά λάθη στην υποδοχή αλλά και προβλήματα στην επίθεση γνώρισε την ήττα. Μάλιστα η ομάδα της Νέας Περάμου προηγήθηκε στο σκορ μέχρι τα μισά του 1ου σετ αλλά η Παναχαϊκή με δύο σερί 3-0 πήρε μεγάλες διαφορές και κατέκτησε το σετ που της άνοιξε το δρόμο για τη νίκη.

Κύζικος - Παναχαϊκή 0-3

Τα σετ: 21-25, 17-25, 18-25 σε 70'

*Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 1 άσσο, 38 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Λάιος): Κατσανεβάκης 6 (6/9 επ), Σονάρι 1 (1/2 επ), Γκούλακ 11 (9/17 επ, 2 μπλοκ, 48% υπ - 24% άριστες), Κρέτσης, Τομίλιν 5 (5/17 επ), Σαρικεΐσογλου 13 (11/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 18% άριστες) / Αχχιλεόπουλος (λ, 93% υπ - 57% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Μπεκιάρης 1 (1/3 επ), Δρογκάρης 2 (2/3 επ), Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης, Λυκούρεσης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 11 (8/10 επ, 3 μπλοκ), Δημητριάδης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Σορμάζ 18 (16/22 επ, 2 μπλοκ, 57% υπ - 29% άριστες), Μπαράχας 12 (8/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 60% υπ - 27% άριστες), Ρουμελιώτης Ν. 8 (7/11 επ, 1 άσσος), Βλαχοστάθης 10 (9/9 επ, 1 άσσος) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 63% υπ - 21% άριστες), Γεωργάτος.