ΒΟΛΕΪ

Άλωσε το PAOK Sports Arena ο Φοίνικας, δύσκολα ο Ολυμπιακός

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Ο Φοίνικας Σύρου επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του ΠΑΟΚ των πολλών αλλαγών, ενώ ο Ηρακλής Χαλκίδας δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό που τελικά πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.

O Φοίνικας Σύρου κάνοντας την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν νίκησε με 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο μια σειρά αρνητικών αποτελεσμάτων.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ, την αθόρυβη δουλειά του Χρήστου Στεφανίδη που μαζί με τον Πέτερλιν ήταν το δίδυμο των ακραίων, τον Ζήση να βγάζει καταπληκτικές άμυνες στο 4ο και 5ο σετ και τον Μαρούλη να καθοδηγεί άψογα οι συριανοί πήραν δίκαια τη νίκη. Ο Ντανιέλε Ρίτσι χωρίς την βαθμολογική πίεση είχε την ευκαιρία να πειραματιστεί βάζοντας τον Σαφράνοβιτς λίμπερο και δίδυμο ακραίων τους Κουμεντάκη, Σωτηρίου, ενώ ο Γκιόν λόγω μικροτραυματισμού επιστρατεύηκε στο 8-9 του τάι μπρέικ.

Ο αγώνας είχε πλούσιο θέαμα, μεγάλες φάσεις με άμυνες και δύο ομάδες αγωνίστηκαν ελεύθερα. Φοβερή εμφάνιση έκανε ο Γιορντάνοφ και είχε ωραίες εναλλαγές με τον συμπατριώτη του διαγώνιο του ΠΑΟΚ Νικολάι Ουτσίκοφ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά τονν αγώνα και με πίεση στο σερβίς πήρε διαφορά 7-4 χάρις την επίθεση του Ουτσίκοφ και το λάθος του Πέτερλιν. Με το χαμένο σερβίς του Γιορντάνοφ, την επίθεση του Βάλκιερς και παράβαση φιλέ ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε 14-9. Ο ΠΑΟΚ στο 15-11 έκανε νέο σερί 3-0 με την επίθεση του Κουμεντάκη και δύο εντυπωσιακούς πόντους από τον Στίγγα που εκτίναξαν τη διαφορά στο 18-11. Η διαφορά διατηρήιθηκε μέχρι το τέλος και με τον Στίγγα οι πρωταθλητές έκαναν εύκολα το πρώτο βήμα 25-17.

Ο Φοίνικας ισορρόπησε τον αγώνα στο δεύτερο σετ. Με μπροστάρη τον Γιορντάνοφ και τον Στεφανίδη να κάνει πολύ δουλειά έφερε τον αγώνα στα ίσια. Οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο στο 13-13 και με την επίθεση του Κουμεντάκη και το άουτ του Γιορντάνοφ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 15-13. Ο Ουτσίκοφ με επίθεση άνοιξε τη διαφορά στο 18-15 και κράτησε το +3 μέχρι το 22-19. Εκεί ο Φοίνικας μπήκε για τα καλά στον αγώνα και με σερί 3-0 από δύο επιθέσεις του Πέτερλιν και ένα μπλοκ του Γάτση στον Ουτσίκοφ το ματς ήρθε στα ίσια 22-22. Ο Κουμεντάκης με επίθεση έφερε τον ΠΑΟΚ σε σετ μπολ αλλά ο Φοίνικας με δύο επιθέσεις του Γιορντάνοφ προσπέρασε 25-24. Ο Κουμεντάκης ισοφάρισε 25-25 και με το σερβίς του η μπάλα βρήκε τον Ζήση και κατέληξε στην περιοχοή του ΠΑΟΚ για το 25-26. Ο Γιορντάνοφ με επίθεση έκανε το 27-25 και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 4-1 αλλά με το σερβίς του Στεφανίδη έφερε το ματς στα ίσια 4-4. Με τον άσσο του Γιορντάνοφ ο Φοίνικας προηγήθηκε 12-10 και κράτησε μικρό προβάδισμα μέχρι το 20-19. Ο ΠΑΟΚ πίεσε στο σερβίς, ο Ουτσίκοφ ισοφάρισε 20-20, ο Φοίνικας έκανε φιλέ και ο Σωτηρίου έκανε το 22-20 ενώ με επίθεση του Γιορντάνοφ και άσσο του Πεντίδη το σετ ήρθε στα ίσια 23-23 θυμίζοντας το 2ο σετ. Αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ με δύο επιθέσεις του Ουτσίκοφ έκανε το 25-23 και το 2-1 σετ.

Παρά την απώλεια του 3ου σετ ο Φοίνικας δεν το έβαλε κάτω και παίζοντας ελεύθερα πίεσε τον ΠΑΟΚ. Με τον Στεφανίδη και τον Γιορντάνοφ να κάνουν τη διαφορά ξέφυγε 12-8 και κράτησε το +4 μέχρι το 24-20. Ομως ο ΠΑΟΚ δεν το έβαλε κάτω και με σερί 4-0 (από επίθεση Ουτσίκοφ, άουτ επίθεση Πέτερλιν, μπλοκ του ΠΑΟΚ και "τέσσερις μπάλες" του Φοίνικα), ισοφάρισε 24-24. Οι συριανοί εκμεταλλεύτηκαν λάθος των παικτών του ΠΑΟΚ και με δύσκολη επίθεση του Στεφανίδη έκαναν το 26-24 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Η μάχη κορυφώθηκε στο τάι μπρέικ με τον ΠΑΟΚ να έχει μικρό προβάδισμα ενός πόντου μέχρι το τεχνικό τάιμ άουτ (8-7) αλλά το χαμένο σερβίς του Κουμεντέκη και η επίθεση του Γιορντάνοφ έβαλε τον Φοίνικα μπροστά 9-8. Μετά από φοβερή άμυνα του Ζήση ο Γιορντάνοφ έκανε το 11-9, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 13-13 με τον Ουτσίκοφ και την άουτ επίθεση του Γιορντάνοφ αλλά ο Πέτερλιν έδωσε ματς μπολ στον Φοίνικα. Οι συριανοί με μία ακόμα φοβερή άμυνα έβγαλαν κόντρα με τον Γιορντάνοφ τελείωσε το σετ 15-13 κάνοντας το 15-13 και το 3-2 σετ.

ΠΑΟΚ - Φοίνικας Σύρου 2-3

Τα σετ: 25-17, 25-27, 25-23, 24-26, 13-15 σε 127 λεπτά

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 70 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πότνοι του Φοίνικα προήλθαν από 6 άσσους, 70 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 17 (15/38 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 72% υπ -44% άριστες), Ουτσίκοφ 26 (26/50 επ), Σωτηρίου 12 (10/30 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ -33% άριστες), Στίγγας 13 (7/9 επ, 6 μπλοκ), Πελεκούδας 11 (9/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (1/1 επ) / Σαφράνοβιτς (λ, 57% υπ -35% άριστες), Τερζής 2 (2/4 επ), Παπαδημητρίου, Σακόγλου (0/2 επ), Γκιόν (0/4).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάσμαρτσικ): Στεφανίδης 13 (11/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ -29% άριστες), Μαρούλης 2 (1/3 επ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 36 (33/67 επ, 3 άσσοι), Πέτερλιν 17 (16/42 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ -36% άριστες), Πεντίδης (2/8 επ, 1 άσσος), Γάτσης 5 (3/9 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 60% υπ - 28% άριστες), Χήρας 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Ηλίας, Σούρδι.

VOLLEY LEAGUE / ΟΣΦΠ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

* Κυρίαρχος πάνω στο φιλέ ο Μπέμε

Δύσκολα ο Ολυμπιακός

O Ηρακλής Χαλκίδας έφτασε μία ανάσα από τη μεγαλύτερη έκπληξη του εφετινού πρωταθλήματος αλλά ο Ολυμπιακός με το χαμένο σερβίς του Γκόμεζ και το λάθος του Δελιπρίμη πήρε το τάι μπρέικ 16-14 και μαζί και τη νίκη με 3-2 σετ διατηρώντας το αήττητο του στο εφετινό πρωτάθλημα.

Ο Ηρακλής έπαιξε ελεύθερα και η εμφάνιση του δεν είχε καμία σχέση με τον αγώνα κυπέλλου την περασμένη Τετάρτη και πάλι στο Ρέντη. Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνόθ επιχείρησε να κάνει αλλαγές και να δοκιμάσει νέα σχήματα. Ξεκίνησε με διαγώνιο τον Ζουπάνι αλλά στο 5ο σετ επιστράτευσε τον Οϊβάνεν, ενώ ξεκίνησε με πασαδόρο τον Στιβαχτή και παρόλο που πήρε το πρώτο σετ έβαλε τον Ντρίζγκα. Μεγάλη εμφάνιση από τον Ηρακλή έκανε ο Πεντράο που μάλιστα πήρε και 6 άσσους ενώ από τον Ολυμπιακός ο Αλεξίεφ είχε σταθερή παρουσία σε πέντε σετ.

Ολυμπιακός - Ηρακλής Χαλκίδας 3-2

Τα σετ: 25-20, 20-25, 25-17, 23-25, 16-14 σε 120'

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνόθ): Ζουπάνης 17 (15/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Μπέμε 15 (10/16 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (4/6 επ, 4 μπλοκ), Αλεξίεφ 18 (11/23 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ, 22% υπ -17% άριστες), Ραουβέρντινκ 11 (10/28 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 48% υπ -35% άριστες), Στεφάνου (λ), Ρουμελιωτάκης 1 (1/1 επ), Οϊβάνεν 6 (3/6 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 1 (άσσος), Τσέλιος

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 12 (7/11 επ, 5 μπλοκ), Δαληπρίμης 6 (6/28 επ, 29% υπ -23% άριστες), Γκόμεζ 22 (18/40 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μότα 15 (14/31 επ, 1 μπλοκ, 48% υπ -31% άριστες), Γκελίνσκι 4 (4/4 επ), Πεντράο 14 (6/15 επ, 6 άσσοι, 2 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 48% υπ - 38% άριστες), Κολτσιάκης 1 (1/2 επ), Τσολάκος.

VOLLEY LEAGUE / ΚΗΦΙΣΙΑ - ΗΡΑΚΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

* Μεγάλο ματς από τον Βόιτσικ

Σημαντικό τρίποντο για την Κηφισιά

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιχάλ Βόιτσικ που άγγιξε 71% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, αποτελεσματικό σερβίς που απέφερε 6 άσσους στο καθοριστικό 4ο σετ και τον Χαντ να τελειώνει με επίθεση και μπλοκ να κάνει το 31-29 η Κηφισιά νίκησε με 3-1 σετ τον Ηρακλή στο σούπερ ντέρμπι που έγινε στο Ζηρίνειο. Διπλή η απώλεια για τον Ηρακλή καθώς εκτός από τον αγώνα έχασε και τον Δημήτρη Εφραιμίδη που έπαθε διάστρεμα και αποχώρησε στο 2ο σετ.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός, είχε πάθος, ένταση και μεγάλο σασπένς, ενώ συγκλονιστικό ήταν το 4ο σετ όπου η Κηφισιά προηγήθηκε 24-18 αλλά ο Ηρακλής ισοφάρισε 24-24. Η Κηφισιά με το τρίποντο έφτασε στους 27 βαθμούς και ισοβαθμεί στην 5η θέση μαζί με τη Νίκη Αιγινίου και τον Ηρακλή Χαλκίδας. Ο Ηρακλής παρά την ήττα του κρατήθηκε μόνος στην 4η θέση με 28 βαθμούς.

Κηφισιά - Ηρακλής 3-1

Τα σετ: 25-20, 22-25, 27-25, 31-29 σε 123'

* Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 59 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 7 ασσοι , 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (1/2 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαντ 30 (24/46 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ντε Σόουζα 12 (8/15 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 59 % υπ - 47% άριστες), Παπαγγελόπουλος 4 (3/4 επ, 1 άσσος), Βόιτσικ 16 (15/21 επ, 1 μπλοκ, 64% υπ -43% άριστες), Σονάρι 8 (6/11 επ, 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ 54% υπ -23% άριστες), Πολυχρονιάδης, Ρούσης, Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 2 (2/4 επ, 25% υπ - 0% άριστες).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 18 (16/34 επ, 2 μπλοκ, 33% υπ -20% άριστες), Εφραιμίδης 7 (5/9 επ, 2 άσσοι, 50% υπ - 25 % άριστες), Σμαραγδής 7 (4/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 23 (19/38 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 54% υπ - 25% άριστες), Μούχλιας 8 (5/10 επ, 3 μπλοκ, 40% υπ - 32% άριστες), Ευγενίδης, Σκαρλατίδης, Κατσιαφλάκας.

Ο Παμβοχαϊκός βλέπει πλέι οφ

Με υπεροχή στο σερβίς και στο μπλοκ ο Παμβοχαϊκός νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-1 σετ και ανέβηκε στους 24 βαθμούς «πιάνοντας» στην 8η θέση τον Εθνικό Πειραιώς που όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο (με τον Παναθηναϊκό την Δευτέρα). Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα όπως και στον Α΄γύρο πήρε το τρίποντο απέναντι στους εβρίτες που έμειναν καθηλωμένοι στους 20 βαθμούς.

Παμβοχαϊκός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1

Τα σετ: 25-21, 25-19, 19-25, 25-18 σε 99΄

* Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 11 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολς προήλθαν από 8 άσσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο 14 (8/12 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μοράλες 2 (2/3 επ), Γκλάντστον 17 (9/12 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Μουνίθ 9 (8/14 επ, 1 μπλοκ, 40% υπ -24% άριστες), Παλέντζας 23 (20/34 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 9 (7/16 επ, 2 άσσοι, 62% υπ -43% άριστες) / Γκαράς (λ ,48% υπ -43% άριστες), Κωτσάκης 1 (άσσος), Γεωργίου

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ (Μουστακίδης): Παγιάν 22 (18/35 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 1 (άσσος), Βελίτσκοβιτς 10 (10/21 επ, 27% υπ - 20% άριστες), Μεχία 11 (7/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστόφας 10 (7/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 6 (2/4 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ -24% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 41% υπ - 32% άριστες), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής.

"Βύθισε" κι άλλο την Παναχαϊκή η Νίκη

Η Νίκη Αιγινίου πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα και με μεγάλο πρωταγωνιστή το Μανώλη Δημητριάδη που διόρθωσε τη μέτρια υποδοχή πήρε τη νίκη με 3-1 σετ επί της μαχητικής Παναχαϊκής η οποία για άλλη μία φορά έδωσε τα... ρέστα της αλλά δε μπόρεσε να πάρει κάποιο βαθμό.

Παναχαϊκή - Νίκη Αιγινίου 1-3

Τα σετ: 22-25, 15-25, 25-19, 18-25 σε 95 λεπτά

* Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σταματόπουλος): Ντόντης 6 (6/13 επ, 53% υπ -13% άριστες), Σαλαβασίδης 17 (14/21 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ -31% άριστες), Λιβαθηνός 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Ρουμελιώτης Νίκος 18 (14/24 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κωστόπουλος 13 (11/34 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ -21% άριστες), Οράμας 6 (4/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 57% υπ -26% άριστες), Χριστιάς, Σακκάς

ΝΙΚΗ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 13 (10/28 επ, 3 μπλοκ, 81% υπ - 44% άριστες), Ντίνας 11 (8/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κιχάδα 9 (5/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στρούγκαρ 13 (12/20 επ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 11 (10/24 επ, 1 άσσος, 61% υπ - 22% άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ 45% υπ -26% άριστες), Κουτσονίκας (λ), Κιοσσές, Μηλης.