ΒΟΛΕΪ

Αγκαλιά με τη δεύτερη θέση ο Παναθηναϊκός

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ επί του ΑΟ Θήρας στο ντεμπούτο του Δημήτρη Καζάζη στον πάγκο του και πήρε προβάδισμα για τη δεύτερη θέση στην Α1 βόλεϊ γυναικών.

Ντέρμπι ήταν στα χαρτιά η αναμέτρηση ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον ΑΟ Θήρας, αλλά αυτό δεν αποδείχτηκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Οι πράσινες στο ντεμπούτο του Δημήτρη Καζάζη στον πάγκο τους ήταν εξαιρετικές στο κομμάτι του μπλοκ - άμυνα και πήραν εύκολα τη νίκη με 3-0 σετ.

Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν με απουσίες, αλλά εκείνη που μέτρησε περισσότερο ήταν αυτή της Ανίκα Μπρίνκμαν για τον ΑΟ Θήρας. Η Γερμανίδα είναι παίκτρια βαρόμετρο για τις φιλοξενούμενες και το κενό της φάνηκε παρά τις προσπάθειες που έκαναν Μουντάκη και Οικονομίδου.

Για τον Παναθηναϊκό δεν αγωνίστηκε σε ένα ακόμα ματς η Νομίκου που βρίσκεται στο στάδιο της αποθεραπείας της, αλλά και η Καββαδία (μπήκε μόνο σε δύο φάσεις ως αλλαγή) η οποία είχε ενοχλήσεις και δεν έκανε όλες τις προπονήσεις της προηγούμενης εβδομάδας.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι εκείνο που έπαιξε καθοριστικό ρόλο ήταν ο επιθετικός πλουραλισμός που είχε ο Παναθηναϊκός. Η Κουτουξίδου μοίρασε το παιχνίδι της και είχε τέσσερις παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Το ματς: Πολλά λάθη ήταν το χαρακτηριστικό του πρώτου σετ και από τις δυο ομάδες που προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους. Έχοντας ως όπλο το μπλοκ στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 16-13 με τη Θήρα –που αγωνίστηκε χωρίς την Μπρίνκμαν- να μειώνει στον πόντο 19-18 αλλά τις «πράσινες» να κλείνουν καλά τα άκρα και να ξεφεύγουν 22-19 για το 1-0 (25-19) σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχες ήταν καταιγιστικές με πολυφωνία στην επίθεση (Τσίμα-Μερτέκη-Μόλναρ) και πίεση από το σερβίς δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα τις Σαντορίνης που δεν μπορούσε να βρει λύσεις, ούτε ψυχολογία παρά το ανεκάτεμα της τράπολας από τον Απόστολο Οικονόμου. Η Κωνσταντινίδου από τη γραμμή του σερβίς έκανε ένα 10-0 σερί με το σετ να ολοκληρώνεται 25-7!

Ο ΑΟΘ μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και αντέδρασε, ξεκινώντας με 1-6 ενώ είχε περάσει στα άκρα η Οικονομίδου προκειμένου να βρει λύσεις στην επίθεση. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά και πλησίασε 7-8 στο πρώτο τεχνικό άουτ ενώ με άσο της Κωνσταντινίδου πέρασε μπροστά 12-11 και έφτασε με +4 (16-12) στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενες πλησίασαν με μπλοκ της Οικονομίδου στη Μόλναρ (16-15) και ισοφάρισαν 16-16 με την Κιγιάκοβα αλλά ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευτηκε την αδράνεια του αντιπάλου και έχτισε σημαντική διαφορά (20-16) με το σετ να ολοκληρώνεται 25-20.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης.

Παναθηναϊκός - ΑΟ Θήρας 3-0

Τα σετ: 25-19, 25-7, 25-20

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Μόλναρ 15 (10/32 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 60% υπ. - 20% άριστες), Κουτουξίδου, Γκούζου 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 12 (10/25 επ., 2 μπλοκ), Τσίμα 13 (12/26 επ., 1 άσο, 54% υπ. – 42% άριστες), Κωνσταντινίδου 12 (5/9 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Ρόγκα -λ (54% υπ. – 38% άριστες) / Παπαδοπούλου, Καββαδία.

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδου 4 (4/5 επ.), Μουντάκη 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 00% άριστες), Οικονομίδου 5 (4/20 επ., 1 μπλοκ), Κιγιάκοβα 11 (9/25 επ., 2 άσοι, 58% υπ. – 22% άριστες), Βεργίδου 1 (1/2 επ.), Βίντοβιτς 6 (4/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αρτακιανού-λ (45% υπ. – 35% άριστες) / Καραφουλλίδου, Τσβέτκοβα, Σκορδίλη.