ΒΟΛΕΪ

Αδίκησε τον εαυτό του ο Ολυμπιακός, ήττα 3-1 από τη Ραβένα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ / VOLLEY LEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τη Ραβένα στην Ιταλία με 3-1 και πλέον κυνηγά μία μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο τελικό του Challenge Cup στο ΣΕΦ (11/4).

Τα ζητούμενα πριν τον αγώνα για τον Ολυμπιακό ήταν να κρατήσει την υποδοχή και να βγάλει εκτός αγώνα τον Μπουχέγκερ. Οι ερυθρόλευκοι τα έκαναν αμφότερα, όμως στα κρίσιμα σημεία έκαναν λάθη και ηττήθηκαν με 3-1 σετ.

Πλέον, η ρεβάνς στο ΣΕΦ (11/4) γίνεται πιο δύσκολη, αλλά όχι ακατόρθωτη αποστολή σύμφωνα με τα όσα είδαμε στην Ιταλία.

Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να προηγηθεί αν στο 24-24 του πρώτου σετ οι διαιτητές έβλεπαν την ξεκάθαρη παράβαση του Γκεργκίεφ. Παρ' όλα αυτά οι παίκτες του Μουνιόθ αντέδρασαν και με ένα εξαιρετικό δεύτερο σετ έφεραν το ματς στα ίσα. Από εκεί και πέρα όμως η Ραβένα ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και έφτασε στη νίκη με 3-1 σετ.

Παρά το κακό του παιχνίδι (μόλις 29% στην επίθεση) ο Οϊβάνεν ήταν πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 14 πόντους, ενώ από 13 είχαν Αλεξίεφ και Ραουβέρντικ. Από την άλλη ο Μπουχέγκερ με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Ραβένα.

Έτσι κατακτά το τρόπαιο: Ο Ολυμπιακός πλέον θέλει μόνο νίκη με 3-0 ή 3-1 στη ρεβάνς και στη συνέχεια να διεκδικήσει το τρόπαιο στο χρυσό σετ. Σε οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα η ιταλική ομάδα είναι εκείνη που θα πανηγυρίσει την κατάκτηση του Challenge Cup.

Το ματς: Η ομάδα του Πειραιά μετά από πολύ καιρό είχε απέναντι της έναν δυνατό και ποιοτικό αντίπαλο με καλή άμυνα και αποτελεσματική κόντρα επίθεση. Ο Ολυμπιακός υστέρησε επιθετικά ειδικά στο 4ο σετ και δε μπόρεσε να ανοίξει διαδρόμους με το σερβίς του. Μάλιστα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 24-23 στο 1ο σετ με την επίθεση του Ραουβέρντινκ, ο Πογλαχέν, ισοφάρισε με πλασέ 24-24 και το σετ κρίθηκε με την κόντρα επίθεση του Μπούχεγκερ και τον άσσο του Πογκλαχέν.

Ο Ολυμπιακός ανέκαμψε στο 2ο σετ που είχε και το καλύτερο διάστημα στον αγώνα. Είχε συνέχεια το προβάδισμα με 2-3 πόντους. Ο Ντιαμαντίνι μείωσε σε 24-23 αλλά το μπλοκ του Πετρέα στον Γκουτιέρες έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλά το 3ο σετ με προβάδισμα 8-4 αλλά το σερβίς του Μαρεσάλ και εντυπωσιακό μπλοκ - άμυνα από τη Ραβένα έφεραν το ματς στα ίσια. Οι Ιταλοί έκαναν σερί 4-0 και προηγήθηκαν 19-15. Εκεί κρίθηκε και το σετ καθώς ο Οϊβάνεν ήταν άστοχος και η υποδοχή μέτρια.

Ολα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου ο Ολυμπιακός μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ είχε μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων. Στο 20-19 για τον Ολυμπιακό ο Μαρεσάλ κάρφωσε άουτ και οι ιταλοί ζητούν βίντεο ρέφερι για επαφή με το μπλοκ. Δικαιώθηκαν και ισοφάρισαν 20-20. Το σκορ έγινε 22-22, ο Ντιαμαντίνι πήρε άσσο και ο Μπούχεγκερ έκανε το 24-22. Ο Ιταλός κεντρικός έχασε το σερβίς αλλά η ζημιά είχε γίνει καθώς μετά το σερβίς του Ολυμπιακού ο Μπούχεγκερ τελείωσε το σετ και τον αγώνα με 3-1 σετ.