Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Το σερβίς έδωσε τη νίκη στην Ηλιούπολη, 3-1 την Κόρινθο

Η Ηλιούπολη επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί της Κορίνθου με τους 17 άσσους που πήραν οι γηπεδούχες να είναι το πιο αξιοσημείωτο στατιστικό του αγώνα.

Με 17 συνολικά άσσους και την Λιάγκη να καταγράφει 20 πόντους η Ηλιούπολη πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη – δεύτερη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα– επικρατώντας 3-1 σετ (25-19, 22-25, 25-10, 25-14) της Κορίνθου.

Όλο το ματς παίχθηκε στο σερβίς της Ηλιούπολης και στην υποδοχή της Κορίνθου. Οι 17 άσσοι της ομάδας της Μπλάμη και η κακή υποδοχή της ομάδας του Μπούκουρα (34%) ήταν τα σημεία κλειδιά της αναμέτρησης και ήταν αυτά που χάρισαν το τρίποντο στην γηπεδούχο ομάδα στο κλειστό της Ηλιούπολης.

Το ματς διεξήχθη παρουσία 300 φίλων του βόλει, 50 εξ αυτών εκδρομέων από την Κόρινθο. Πριν από την έναρξη του αγώνα η πρώην διεθνής άσσος Ρούλα Πραγκαλούδη βράβευσε την Σία Τοτσίδου, MVP της δεύτερης αγωνιστικής της Volleyleague.

Στα του αγώνα κόντρα είχαμε μόνο στο δεύτερο σετ το οποίο και κατέληξε στην Κόρινθο. Οι φιλοξενούμενες ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ, αλλά η Ηλιούπολη κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσα με 20-20. Η Κόρινθος προηγήθηκε με 24-20, οι γηπεδούχες μείωσαν σε 24-22, αλλά τελικά το σετ πήγε με 25-22 στις παίκτες του Γιώργου Μπούκουρα.

Στα άλλα τρία σετ δεν είχαμε ουσιαστικά κόντρα αφού από την αρχή η Ηλιουπολη πήρε μεγάλη διαφορά και κατάφερε να τελειώσει το ματς.

Ηλιούπολη - Κόρινθος 3-1

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-10, 25-14

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μπλάμη): Μελετιάδη 8 (2/5 επ., 6 άσσοι), Τοτσίδου 15 (12/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Λιάγκη 20 (15/26 επ., 5 άσσοι), Σαρακατσάνη 9 (7/15 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. - 17% άριστες), Λάβδα (3/8 επ., 2 άσσοι), Αργυρίου 9 (7/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Σκυθιώτη (λ, 52% υπ. - 29% άριστες), Πανταζή, Γιαννακοπούλου, Τσαβαλιά

ΑΣΠ ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Μπούκουρας): Παναγοπούλου 7 (4/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπούκουρα Μ. 8 (5/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 46% υπ. - 31% άριστες), Γέιζελ 9 (6/25 επ., 3 μπλοκ), Μπάτακ (1/5 επ., 2 άσσοι), Τομαρά 6 (4/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέρεζ 9 (7/30 επ., 2 άσσοι, 40% υπ. - 13% άριστες) / Αλατζάκη (λ, 32% υπ. - 21% άριστες), Μαργαρίτη (λ), Βακάλογλου 1 (μπλοκ), Δημητρακοπούλου, Ελευθερίου, Χατζησοφρωνίου, Μπούκουρα Θ.