Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Τεράστια ανατροπή του ΑΟ Θήρας και νίκη με 3-2 επί του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά ο ΑΟ Θήρας με μία μεγάλη ανατροπή πήρε τη νίκη με 3-2! Ξεκίνησαν με νίκες Μαρκόπουλο, Άρης και Αίαντας. (VIDEO)

Ένα ντέρμπι είχε η πρώτη αγωνιστική και αυτό μας έδωσε μία εντυπωσιακή εξέλιξη. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 σετ και όλα έδειχναν ότι θα πάρει το πρώτο του τρίποντο στην Α1 βόλεϊ γυναικών, αντ' αυτού ο ΑΟ Θήρας έκανε την ανατροπή και πήρε εκείνος τη νίκη με 3-2.

Οι «ερυθρόλευκες» από το πρώτο σετ μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση, ξέφυγαν (16-21) από τον ΑΟΘ που δεν είχε ρυθμό και έκανε λάθη με αποτέλεσμα το 0-1 με 21-25. Ίδια εικόνα και το δεύτερο σετ με τον Οικονόμου να ανακατεύει την τράπουλα για τις γηπεδούχες αλλά τον Ολυμπιακό να ανοίγει τη διαφορά (11-21) και να κάνει το 0-2.

Κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση της ομάδας της Σαντορίνης που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των φιλοξενουμένων και ανέβασε κατακόρυφα τα ποσοστά της στην επίθεση (στα δυο πρώτα σετ έπαιζε με 34% και 29% αντίστοιχα) και στις λεπτομέρειες μείωσε σε 1-2 σετ με 25-23. Στο τέταρτο σετ, η πίεση από το σερβίς του ΑΟΘ αλλά και ο κόσμος έσπρωξε την ομάδα του Οικονόμου στην ισοφάριση σε 2-2 (25-20).

Σε ένα τάι μπρέικ πάντα ακατάλληλο για καρδιακούς, ο Ολυμπιακός και πάλι είχε τον έλεγχο μέχρι το 9-11, αλλά ο ΑΟ Θήρας πιο συγκεντρωμένος στα σημεία, με σερβίς που δυσκόλεψε την υποδοχή των «ερυθρολεύκων» και αποτελεσματικότητα στο φινάλε έκανε ακομα μια ανατροπή ισοφάρισε σε 11-11 και πέρασε μπροστά με 13-11. Το φινάλε με 15-12 βρήκε την ομάδα του νησιού να αγκαλιάζεται στο μέσο του γηπέδου και να καταχειροκροτείται από τον κόσμο.

Ο προπονητής του Α.Ο Θήρας, Απόστολος Οικονόμου αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρησης δήλωσε: «Είναι μια ιστορική νίκη για την ομάδα μας. Το να γυρίσεις ένα παιχνίδι κόντρα στον πρωταθλητή από 0-2 είναι μια αγωνιστική υπέρβαση. Θέλω να δώσω θερμά συχγαρητήρια στην ομάδα που έδωσε όλα τα ψυχικά αποθέματα που είχε για αυτή τη νίκη. Νομίζω ότι ο Ολυμπιακός μας υποτίμησε. Έπεσε η απόδοση και δεν είχε τόση ενέργεια, αυτό εμείς το εκμεταλλευτήκαμε. Βελτιωθήκαμε σε όλους τους τομείς, παίξαμε ως ομάδα λαο όλα αυτά απέναντι σε μια ομάδα όπως είναι ο Ολυμπιακός με μεγαλύτερο μπάτζετ. Τώρα πρέπει να διαχειριστούμε αυτή τη νίκη. Αυτό που με ενδιαφέρει ειναι να παίξω ισάξια όπως σήμερα την επόμενη αγωνιστική με το Μαρκόπουλο μια ομάδα με ίδιους στόχους με εμάς. Τα κεφάλια κάτω. Το πρωτάθλημα είναι ένας μαραθώνιος και αυτός μόλις ξεκίνησε».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Παίξαμε όλο το ματς πολύ άσχημα. Παίρναμε δύσκολα πόντους και είχαμε πρόβλημα στην επίθεση κάνοντας εύκολα λάθη. Η Σαντορίνη μετά τα δυο πρώτα σετ ξεκίνησε να παίζει καλά με την υποστήριξη του κόσμου. Συγχαρητήρια για τη νίκη στον αντίπαλο μας. Σίγουρα δεν είναι καλό να χάνουμε αλλά είναι μια προειδοποίηση για μας γιατί μπορεί να είμαστε η καλύτερη ομάδα αλλά δεν γίνεται να κερδίζουμε αν δεν παλεύουμε. Θα το εκλάβουμε σαν μια καλή προειδοποίηση».

ΑΟ Θήρας - Ολυμπιακός ΣΦΠ 3-2

Τα σετ: 21-25, 18-25, 25-23, 25-20, 15-12

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδου 17 (12/19 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ζντόβτς 15 (13/36 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 35% άριστες), Μεταξά 10 (5/11 επ., 5 μπλοκ), Όστοϊτς 9 (9/26 επ., 41% υπ. - 14% άριστες), Βεργίδου 8 (3/7 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Τερζιτς 13 (11/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (50% υπ. - 29% άριστες) / Μουντάκη, Τσοχατζή, Τσομπανίδου, Παναγιωτίδου.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 11 (5/12 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 17 (15/35 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 41% υπ. - 17% άριστες), Μαλασάι 17 (16/38 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 32% άριστες), Λαμπρούση 9 (5/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 9 (6/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Χίπε 15 (12/50 επ., 3 άσοι), Κονόμι -λ (65% υπ. - 50% άριστες) / Τσίμα, Εμμανουηλίδου.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Δεν αντιμετώπισε πρόβλημα το Μαρκόπουλο

Το Μαρκόπουλο πανηγύρισε το πρώτο του εκτός έδρας «τρίποντο» επικρατώντας εύκολα με 3-0 (25-10, 25-16, 25-13) της ΑΕΚ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Σε μια αναμέτρηση που η διαφορά δυναμικότητας φάνηκε από την αρχή και αποτυπώθηκε και στο τελικό αποτέλεσμα, το Μαρκόπουλο και στα τρία σετ της αναμέτρησης πήρε μεγάλες διαφορές στο σκορ και έφτασε άνετα στην επικράτηση. Η ΑΕΚ δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση και δεν μπόρεσε να «κρατήσει» απέναντι στο σύνολο του ΑΟΜ που παρουσιάστηκε πιο έτοιμο και ιδιαίτερα ανταγωνιστικό στην πρεμιέρα.

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο προπονητής της ΑΕΚ, Δήμος Φιλιππάτος τόνισε: «Γνωρίζαμε από την αρχή ότι είχαμε δύσκολο έργο απέναντι σε μια φορμαρισμένη ομάδα που στη σύνθεσή της έχει τρεις ξενες και απέδειξε από νωρίς στα τουρνουά που έπαιξε σε Βουλγαρία και Σαντορίνη ότι θα είναι πολύ δυνατός αντίπαλος. Αγωνιστικά στο δευτερο σετ που ακολουθήσαμε κάποια μικρά διαστήματα την τακτική πήραμε περισσότερους πόντους στο σετ. Από εκεί και πέρα λίγο ο φόβος, λίγο το ότι δεν μπορέσαμε να ακολουθήσουμε το οργανωτικό κομμάτι του Μαρκόπουλου και ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Προσπαθήσαμε αλλά για εμάς το πρωτάθλημα ουσιαστικά αρχίζει από το επόμενο Σάββατο κόντρα στην Ελπίδα Αμπελοκήπων».

Από την αντίπερα όχθη, ο κόουτς του ΑΟΜ, Γιάννης Νικολάκης σχολίασε για το πρώτο «τρίποντο» της ομάδας του: «Αυτό που κρατάω είναι η σοβαρότητα με την οποία διαχειριστήκαμε και τα τρία σετ, δεδομένου ότι ξέραμε ότι η ΑΕΚ δεν είναι ίδια ομάδα με τα παλαιότερα χρόνια. Σε ένα τέτοιο ματς δεν βγάζεις συμπεράσματα αλλά κρατάω ότι η ομάδα ήταν πολύ σοβαρή και αυτό είναι το ζητούμενο σε μια πρεμιέρα».

ΑΕΚ - Μαρκόπουλο 0-3

Τα σετ: 10-25, 16-25, 13-25

ΑΕΚ (Φιλιππάτος): Νούσια 10 (8/26 επ., 2 άσοι, 38% υπ. – 15% άριστες), Γεωργαντά, Ζίγκα 2 (2/7 επ.), Κουτρουμπή 1 (1 μπλοκ), Καράτερζη 3 (2/15 επ., 1 άσο, 58% υπ. – 33% άριστες), Φιλιπιόνκα 7 (7/19 επ.), Αργυροπούλου –λ (67% υπ. – 50% άριστες) / Βάθη, Βενέτη, Καλαφατάκη 1 (1/1 επ.)

Μαρκόπουλο (Νικολάκης): Δικαιούλια 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Σόουζα 3 (1/2 επ., 2 άσοι), Μερκάντο 17 (11/18 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κλάιν 14 (10/19 επ., 4 άσοι, 42% επ. – 25% άριστες), Φακοπουλίδου 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 17% άριστες), Πατεράκη 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Ιακωβίδου –λ (86% υπ. – 57% άριστες) / Τουλγαρίδου –λ, Καρακάση 1 (1/1 επ.), Νικολογιάννη 3 (3/3 επ.), Λιάγκη 2 (1/5 επ., 1 άσο)

Δυσκολεύτηκε, αλλά κέρδισε ο Άρης

Ο Άρης επικράτησε 3-0 (25-21, 25-23,25-20) των Μακεδόνων Αξιού και μπήκε με το δεξί στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Αναγνωριστικό το πρώτο σετ της σεζόν και για τις δυο ομάδες με τον Άρη να παίρνει το προβάδισμα με 8-5 στο α΄τεχνικό τάιμ άουτ και να διευρύνει από τη θέση του σερβίς το σερί του σε 10-5. Οι Μακεδόνες αντέδρασαν, πίεσαν από το σερβίς για να ισοφαρίσουν σε 12-12. Το β΄τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε 16-14 τις γηπεδούχες μπροστά, προβάδισμα το οποίο διατήρησαν και αύξησαν για το 1-0 στα σετ με 25-21.

Πιο ανταγωνιστικό το δεύτερο σετ με τους Μακεδόνες να μπαίνουν πιο δυνατά και να παίρνουν προβάδισμα +3 (5-8) στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Άρης βρήκε τις λύσεις επιθετικά και ισοφάρισε σε 13-13 και έτρεξε ένα σερί 3-0 μέχρι το β΄τεχνικό για το 16-13. Οι γηπεδούχες έφτασαν στο 24-21 αλλά οι μαχητική ομάδα των Μακεδόνων μείωσε σε 24-23 με το σετ να πηγαίνει σε «κίτρινα» χέρια για το 2-0 με 25-23.

Οι Μακεδόνες κόντραραν και στην αρχή του τρίτου σετ (4-6) αλλά ο Άρης μετά το 9-9 και με το προβάδισμα των 2-0 σετ κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας (20-13) την οποία «ροκάνισαν» με επιτυχία οι φιλοξενούμενες για το 20-18 χωρίς ωστόσο να απειλήσουν περαιτέρω το τελικό 3-0 με 25-20 υπέρ του Άρη.

ΑΣ Άρης - ΑΣ Μακεδόνες 3-0

Τα σετ: 25-21, 25-23, 25-20

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Νίκιτς, Καετάνο, Αλεξάκου, Κωνσταντινίδου, Πήττα, Κελεσίδου-λ / Γουγουση, Καραφουλίδου

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Σαγκάρντια, Τοάζι, Καραφουλίδου, Δραγουμάνου, Πολυνοπούλου, Γιαννούλη, Τσαγκαράκη-λ / Μυρίδου –λ, Βέλλιου

Μεγάλη νίκη για τον Αίαντα

Στο ΔΑΚ Ευόσμου, ο Αίας έκανε νικηφόρα πρεμιέρα με 3-0 (25-12, 25-19, 25-20) επί της νεοφώτιστης Ελπίδας Αμπελοκήπων την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Στο πρώτο σετ ο Αίας πήρε γρήγορα το προβάδισμα με 8-5 και 16-10 στα τεχνικά τάιμ άουτ ενώ η Ελπίδα με το άγχος της πρωτάρας δεν είχε βρει ρυθμό με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να προηγηθούν 1-0 με 25-12.

Η εικόνα στο δεύτερο σετ ήταν πιο ανταγωνιστική μεταξύ των δυο ομάδων με τον Αίαντα να φτάνει πρώτος και πάλι στο α’ τεχνικό τάιμ άου με 8-5 και την Ελπίδα να προσπάθεί να κοντράρει και να περνά και μπροστά με 11-12 και να κοντράρει μέχρι το 19-18. Όμως, πιο ψύχραιμες οι παίκτριες του Ζωλαστασιάδη με σωστές επιλογές έκαναν το 2-0.

Μετά το 3-3 του τρίτου σετ, η διαφορά υπέρ του Αίαντα άρχισε να «ανοίγει» (8-5, 17-8) με την Ελπίδα να καταφέρνει να μειώσει προς το τέλος του σετ χωρίς να τα πατατάει στην πρώτη της εμφάνιση στην κατηγορία. Οι γηπεδούχες με 25-20 έγραψαν το 3-0 και παμηγύρισαν το πρώτο «τρίποντο» της σεζόν.

ΑΠΣ Αίας Ευόσμου - ΑΣ Ελπίς 3-0

Τα σετ: 25-12, 25-19, 25-20

Αίας (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου, Ξανθοπούλου, Κλέπκου, Τζιαρλή, Κλίβελαντ, Κούση, Γεωργιάδου –λ / Σωτήρογλου –λ, Αποστολίδου.

Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης): Μπολέτου Κ., Καλανταρίδου, Γκοβεδάρου, Καλαντάτζε, Γουίλσον, Καλαϊτζάκη, Σουπιώνη –λ / Δάκου-λ, Μυλωνά, Δροσοπούλου, Γεροβασιλείου, Καραμούτσα, Νώτη