Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Συνεχίζουν αλώβητοι Παναθηναϊκός και Πανναξιακός

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Παναθηναϊκός και ο Πανναξιακός συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή της Α1 βόλεϊ γυναικών. Ανεβαίνει ο Ολυμπιακός, απώλεια βαθμού για τον ΑΟ Θήρας.

Ντέρμπι μόνο για ένα σετ είχαμε στο κλειστό της Μίκρας, εκεί όπου ο Παναθηναϊκός επικράτησε «καθαρά» του Άρη κι έκανε το «3x3» στο φετινό πρωτάθλημα. Το πρώτο και το τρίτο σετ κατακτήθηκε σχετικά εύκολα από τον Παναθηναϊκό που πίεσε αρκετά από το σερβίς, δυσκολεύοντας την υποδοχή των γηπεδούχων.

Ουσιαστικά κόντρα υπήρξε μόνο στο δεύτερο σετ όταν ο Άρης είχε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το β’ τεχνικό τάιμ άουτ με τον ΠΑΟ να ισοφαρίζει 17-17 και να ξεφεύγει με 19-24. Εκεί ο Άρης έκανε την αντεπίθεση του, μείωσε σε 23-24 και στην επόμενη φάση βγήκε η άμυνα, αλλά οι κίτρινες δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στη φάση με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν το σετ και να φτάνουν στη νίκη.

Στα αξιοσημείωτα η επιστροφή της Ρόγκα στους αγωνιστικούς χώρους. Το λίμπερο του Παναθηναϊκού το οποίο είχε τραυματιστεί κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας, μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο σετ στη θέση της Ρίτσι και βοήθησε ώστε οι πράσινες να κάνουν την ανατροπή σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης.

Άρης - Παναθηναϊκός 0-3

Τα σετ: 15-25, 23-25, 13-25

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Αλεξάκου, Κωνστανινίδου, Καετάνο, Νίκιτς, Πήττα, Κελεσίδου –λ / Χίτζιου, Γουγούση, Καραφουλλίδου

Παναθηναϊκός (Δ.Καζάζης): Χρυσομάλλη, Κωνσταντινίδου, Πολ, Μερτέκη, Ρίτσι, Φιλντ, Λαγουδάκη –λ., Ρόγκα, Καρπουζά

Πέρασε και από τη Θεσσαλονίκη ο Πανναξιακός

Ο Πανναξιακός πέρασε, πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 3-0, από τον Εύοσμο συνεχίζοντας την αήττητη πορεία του.

Ο Αίας στα δυο πρώτα σετ ήταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικός και ειδικά στο πρώτο βρέθηκε μια ανάσα από την κατάκτηση του καθώς προηγήθηκε με 24-22, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τα τρία συνολικά σετ μπολ που είχε (προηγήθηκε και με 25-24), ενώ στο β’ ήταν μπροστά με 18-16 για δεχθεί ένα σερί 1-9 και να το χάσει, για να επικρατήσει εύκολα στο τρίτο η ομάδα της Νάξου.

Αίας Ευόσμου - Πανναξιακός 0-3

Τα σετ: 26-28, 19-25, 14-25

Αίας (Ζωλασταθιάδης): Βλάχου, Τζούριτς, Ανδρονικίδου, Κλέπκου, Κλίβελαντ, Κούση, Γεωργιάδου –λ / Σωτήρογλου –λ, Βλάχου, Φαλέγκα, Αποστολίδου, Ξανθοπούλου, Τζιαρλή,

Πανναξιακός (Ρούσης): Φρέσκο, Πότοκαρ, Δρακουλίδου, Οικονομίδου, Τοτσίδου, Ζακχαίου, Κακουράτου –λ / Σεφεριάδου

Ανεβαίνει ο Ολυμπιακός

Τη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Ολυμπιακός που επικράτησε εντός έδρας με 3-0 σετ του Μαρκόπουλου για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Με όπλο το μπλοκ και το σερβίς, οι "ερυθρόλευκες" δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το τρίποντο στην πρώτη τους εντός έδρας αναμέτρηση για τη φετινή σεζόν.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχες έχτισαν διαφορά (9-3), το Μαρκόπουλο μείωσε 10-8 αλλά ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι για το 23-12 με το σετ να κλείνει 25-17 (1-0).

Με φόρα μπήκαν οι «ερυθρλοκευκες» και στο δεύτερο σετ, αποκτώντας διαφορά ασφαλείας +7 (11-4) με το Μαρκόπουλο να ακολουθεί αλλά να μη μπορεί να απειλήσει παρά τις προσπάθειες των Μερκάντο- Λιάγκη που μείωσαν εκ νέου σε 23-17 και το 24-18 αλλά και 24-20. Το 25-20 και το 2-0 σετ για τον Ολυμπιακό ήρθε έπειτα από χαμένο σερβίς των φιλοξενουμένων.

Αλλά και στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε από νωρίς (11-5, 17-7) με το τελικό αποτέλεσμα 25-13 να βρίσκει τις γηπεδούχες να παίρνουν το δεύτερο «τρίποντο» στο πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός - Μαρκόπουλο 3-0

Τα σετ: 25-17, 25-20, 25-13

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Μπ. Κοβάτσεβιτς): Γιώτα, Λαζάρεβιτς, Μαλασάι, Λαμπρούση, Χριστοδούλου, Κονόμη –λ/ Βλαχάκη, Τέζα.

Μαρκόπουλο (Νικολάκης): Δικαιούλια, Σόουζα, Μερκάντο, Κλάιν, Φακοπουλίδου, Διάlλα, Ιακωβίδου –λ/, Καρακάση, Νικολογιάννη, Λιάγκη, Πατεράκη

Πήρε βαθμό στη Σαντορίνη η Ελπίδα

Ο ΑΟ Θήρας πανηγύρισε την 3η του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, αλλά χρειάστηκε το τάι μπρεικ (όπως στην πρεμιέρα με τον Ολυμπιακό) για να λυγίσει την αντίσταση της εξαιρετικής Ελπίδας Αμπελοκήπων.

Η Σαντορίνη στα δύο πρώτα σετ αν και έπαιζε με αρκετές αλλαγές επικράτησε σχετικά εύκολα, ωστόσο οι αλλαγές που έκανε η Ελπίδα (από το τέλος του πρώτου σετ) φτάνοντας να παίζει με αλλαγμένο το βασικό της σχήμα κατά 4/6 έφεραν και την ανατροπή σκηνικού.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης άλλαξε ρυθμό (μεγάλη βοήθεια από Καραμούτσα, Γεροβασιλείου) και πήρε το τρίτο σετ με 24-26, δίνοντας νέα τροπή στον αγώνα ενώ στο δ’ σετ επικράτησε εύκολα καθώς ξέφυγε από νωρίς (3-8, 10-16). Στο τάι μπρέικ όμως ο ΑΟΘ κατάφερε να αντιστρέψει την κατάσταση και πήρε τη νίκη με 15-10.

ΑΟ Θήρας - Ελπίδα Αμπελοκήπων 3-2

Τα σετ: 25-18, 25-21, 24-26, 19-25, 15-10

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Τσοχατζή, Μουντάκη, Τέρζιτς, Μεταξά, Τσομπανίδου, Ζντόβτς, Αρτακιανού -λ / Παναγιωτίδου, Τσβέτκοβα, Όστοϊτς, Βεργίδου, Γεωργιάδου,.

Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης): Γουίλσον, Μπολέτου Μ., Καλανταρίδου, Γκοβεδάρου, Μπολέτου Κ., Καλαντάτζε, Σουπιώνη –λ / Καλαϊτζάκη, Δροσοπούλου, Νώτη, Καραμούτσα, Γεροβασιλείου.

Σπουδαίο διπλό οι Μακεδόνες, βυθίζεται η ΑΕΚ

Οι Μακεδόνες Αξιού πέρασαν νικηφόρα από τη Νέα Φιλαδέλφεια, όπου επικράτησαν με 3-0 της ΑΕΚ, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στην Α1 γυναικών.

Αντιθέτως η Ένωση με την Αποστολία Νούσια να ξεκινά στο πρώτο σετ αλλά να αποχωρεί λόγω γαστρεντερίτιδας που την ταλαιπωρεί και την Αργυροπούλου να αγωνίζεται ως ακραία για να καλύψει το κενό, έμεινε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη και χωρίς σετ, καθώς ουσιαστικά μόνο στο τρίτο σετ ήταν ανταγωνιστική.

Στα δύο πρώτα η ομάδα των Κυμίνων επικράτησε εύκολα πιέζοντας από τη γραμμή του σερβίς και στο τρίτο είχε σταθερά το προβάδισμα με την ΑΕΚ να πλησιάζει σε 21-22, αλλά εκεί ένα σερί 0-3 έδωσε το σετ και τη νίκη στους Μακεδόνες.

ΑΕΚ - Μακεδόνες 0-3

Τα σετ: 12-25, 19-25, 21-25

ΑΕΚ (Φιλιππάτος): Νούσια, Κουτρουμπή, Φιλιπιόνκα, Καράτερζη, Ζίγκα, Γεωργαντά, Μπελιά /λ, Αργυροπούλου, Βενέτη, Καλαφατάκη, Βάθη .

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Σαγκάρντια, Τοάζι, Καραφουλίδου, Δραγουμάνου, Στεφανίδου, Γιαννούλη, Τσαγκαράκη-λ / Μυρίδου –λ, Βέλλιου, Παπαδοπούλου.