Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Συνεχίζει με το απόλυτο ο Ολυμπιακός

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Πορφύρα στο "Μελίνα Μερκούρη" κι έφτασε τις 16 νίκες σε ισάριθμους αγώνες στη Volley League γυναικών.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τον Πορφύρα στο "Μελίνα Μερκούρη", στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Volleyleague Γυναικών. Το μυαλό των κοριτσιών της ομάδας του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς στρέφεται πλέον στο ευρωπαϊκό παιχνίδι με την Ντιναμό Κράσνονταρ για τα ημιτελικά του Challenge Cup (14/3, 19.30). Ο Πορφύρας θα αναζητήσει πλέον βαθμούς στον Σαββατιάτικο αγώνα με τον Αίαντα στο "Σαλπέας" (10/3, 20.00).

Τέσσερις μετά την κατάκτηση του 8ου συνεχόμενου Κυπέλλου στην Σαντορίνη, οι «ερυθρόλευκες» δυσκολεύτηκαν απέναντι στον Πορφύρα μόνο στο τρίτο σετ. Η ομάδα του Βασίλη Πανδή βρισκόταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του σετ και ήταν αυτή που έφθασε στο 22-23 με μπλοκ της Κελεσίδη. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με την Χίπε (23-23, στο σερβίς πήγε η Νιέμερ, η οποία με δύο σερί άσσους έδωσε τη νίκη και το τρίποντο στην ομάδα της χωρίς για μια ακόμη αναμέτρηση πρωταθλήματος να χάσει σετ.

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης η Χίπε με 19 πόντους, με την Νιέμερ να την ακολουθεί με 14. Για τον Πορφύρα, η Κομλένοβιτς με 14 πόντους ξεχώρισε στην επίθεση.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-11, 25-23)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 44 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Πορφύρα προήλθαν από 4 άσσους, 24 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα, Κωνσταντινίδου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Νιέμερ 14 (9/21 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ.), Νομικού 11 (9/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ.), Χίπε 19 (16/36 επ., 3 άσσοι) / Κοκκινάκη (λ, 40% υπ.), Λαμπρούση 5 (5/6 επ.), Μιλιντίγιεβιτς, Παπαδοπούλου

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Δραγουμάνου 9 (7/17 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ.), Κομλένοβιτς 14 (13/32 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντέλου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Ράπτη 1 (1 άσσος, 50% υπ.), Φωτεινού 1 (1/4 επ.), Χατζηπέτρου / Μουστάκη (λ, 50% υπ.), Θαλασσινού 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ, 9% υπ.), Κελεσίδη 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Σιδεράτου 1 (άσσος)