Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Συνέχισαν με νίκες Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με χαρακτηριστική ευκολία Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός επιβλήθηκαν με 3-0 σετ επί του Πανναξιακού και ΑΟ Θήρας μία εβδομάδα πριν το μεγάλο ντέρμπι της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Μια εβδομάδα πριν το μεταξύ τους ντέρμπι οι δύο αιώνιοι συνέχισαν με νίκες στην Α1 βόλεϊ γυναικών. Ο Παναθηναϊκός πέρασε από τη δύσκολη έδρα της Σαντορίνης, επικρατώντας "καθαρά" 3-0 σετ του Α.Ο Θήρας στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Με το "τρίποντο" αυτό, οι πράσινες παρέμειναν στη δεύτερη θέση με 44βαθμούς και ετοιμάζονται να υποδεχτούν την επόμενη αγωνιστική (19/2) στην έδρα τους τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό (48β.) ενώ ο ΑΟΘ διατηρήθηκε στην 4η θέση με 29 βαθμούς.

Η Θήρα ξεκίνησε με τη Τσοχατζή στο βασικό σχήμα ενώ κανονικά αγωνίστηκαν Όστοϊτς και Τέρζιτς που προέρχονταν από τραυματισμούς και ήταν αμφίβολες ενώ ο Παναθηναϊκός με το βασικό του σχήμα.

Το πρώτο σετ ήταν δυνατό με τις δυο ομάδεςνα θέλουν να πάρουν το προβάδισμα και τον ΑΟΘ να έχει προβάδισμα στο 23-21 και τον Παναθηναϊκό με καλό σερβίς και λύσεις στην επίθεση να το ανατρέπει και να φτάνει πρώτος στο 0-1 σετ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενες πίεσαν την υποδοχή της νησιωτικής ομάδας που σε συνδυασμό με τα χαμηλά ποσοστά στην επίθεση έδωσαν στον ΠΑΟ «αέρα» +4 (10-14) για να ολοκληρωθεί το σετ 18-25 (0-2).

Η Θήρα δεν το έβαζε κάτω παρά το γεγονός ότι δεν είχε τις επιθετικές λύσεις που θα τις έδιναν «ανάσα» για να προσπεράσει στο σετ (13-13). Ο Παναθηναϊκός με καλύτερη ψυχολογία μετά το 0-2 είχε τον έλεγχο (18-21) και κατέκτησε το σετ με 22-25 και το «τρίποντο»!

ΑΟ Θήρας - Παναθηναϊκός 0-3

Τα σετ: 23-25, 18-25, 22-25

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδου, Ζντόβτς, Μεταξά, Τσοχατζή, Όστοιτς, Τέρζιτς, Αρτακιανού -λ / Τσβετκόβα, Παναγιωτίδου, Βεργίδου, Μουντάκη, Τζομπανίδου

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χρυσομάλλη, Κωνσταντιδου, Πολ, Μερτέκη, Ρίτσι, Φιλντ, Ρόγκα -λ / Λαγουδάκη, Καββάδια

Α1 ΒΟΛΛΕΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ
Α1 ΒΟΛΛΕΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ EUROKINISSI SPORTS

Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός, διατήρησε το +4

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Πανναξιακού για τη 17η αγωνιστική της Α1 γυναικών στο κλειστό του Ρέντη.

Παρόλο που δεν αγωνίστηκε η Κατερίνα Γιώτα ενώ η Άνα Λαζάρεβιτς προφυλάχθηκε από το ξεκίνημα του 2ου σετ λόγω μικροενοχλήσεων, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε συγκεντρωμένος και κατάφερε να πάρει ακόμα ένα «τρίποντο» παραμένοντας στην κορυφή της Α1. Από την άλλη, για τον Πανναξιακό η Φρέσκο αγωνίστηκε με πρόβλημα αλλά δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στις "ερυθρόλευκες".

Στο πρώτο σετ, οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και μετά 14-13 οι «ερυθρόλευκες» απέκτησαν τον έλεγχο, πήραν το +4 (22-19) και έκαναν με 25-21 το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός είχε ρυθμό και ξεκίνησε με την ίδια σοβαρότητα και απέκτησε γρήγορα το προβάδισμα, ανεβάζοντας μετά το 16-14 την απόδοσή του και πιέζοντας την υποδοχή του Πανναξιακού (21-14) με το σετ να ολοκληρώνεται 25-21 (2-0).

Με την ψυχολογία υπέρ του, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά και στο τρίτο σετ (8-6, 16-9) με τον ΠΑΟΝ να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση και το σετ να τελειώνει 25-17!

Ολυμπιακός - Πανναξιακός 3-0

Τα σετ: 25-21 (27’), 25-21( 28’), 25-17 (24’)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβτις): Λαζάρεβιτς 1 (1/4 επ., 29%υπ.-29%αρ., Μαλασάϊ 10 (7/24 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 60%υπ.-53%αρ.), Λαμπρούση 8 (5/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (3/4 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Χίπε 16 (16/40 επ.), Εμμανουηλίδου 10 (5/11 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Κονόμη –λ (75% υπ.-58%αρ.) /Τσίμα 5 (5/16 επ., 75%υπ.-, 58%αρ.), Βλαχάκη, Μικέλη

Πανναξιακός (Γιώργος Ρούσης): Φρέσκο 3 (1/23 επ., 2 μπλοκ), Πότοκαρ 16 (14/32 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Οικονομίδου 5 (5/10 επ.), Τοτσίδου 5 (5/23 επ., 42%υπ.-30%αρ.), Ζακχαίου 12 (5/14 επ., 6 μπλοκ), Κακουράτου –λ (30%υπ-25%αρ.)/ Ξαγοραράκη

Διπλό εξάδας για τους Μακεδόνες

Σε ένα ιδιαίτερα «σκληρό» παιχνίδι στα Μεσόγεια, οι Μακεδόνες Αξίου κατάφεραν να σημειώσουν ένα σπουδαίο «διπλό» επικρατώντας με 3-0 του Μαρκόπουλου. Με το «τρίποντο» αυτό οι Μακεδόνες έφτασαν τους 26 βαθμούς (6η θέση) αφήνοντας πίσω το Μαρκόπουλο στους 25βαθμούς (7η θέση).

Στο πρώτο σετ, οι Μακεδόνες μπήκαν πολύ δυνατά (3-10) αιφνιδιάζοντας τον ΑΟΜ που κατάφερε να ροκανίσει και να ισοφαρίσει σε 19-19. Οι φιλοξενούμενες πιο ψύχραιμες στο τελείωμα του σετ έφτασαν πρώτες στο 0-1 με 24-26.

Το Μαρκόπουλο ανέβασε στροφές στο δεύτερο σετ που ξεκίνησε καλύτεα (5-3, 12-7). Οι γηπεδούχες είχαν το +4 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ (16-12) αλλά οι Μακεδόνες χωρίς να χάσουν επαφή με το σκορ και με λύσεις στην επίθεση ισοφάρισαν (17-17) ενώ πέρασαν μπροστά 20-23 για να κάνουν το 0-2 με 23-25.

Πόντο πόντο και το τρίτο σετ με τους Μακεδόνες να παίρνουν προβάδισμα (16-19) και το Μαρκόπουλο να παλεύει για να μειώσει τα σετ. Ωστόσο και πάλι οι Μακεδόνες στο φινάλε με πιο καθαρό μυαλό κατάφεραν να δύσκολα να κάνουν το 25-27 και να κατακτήσουν το «τρίποντο» μέσα στη δύσκολη έδρα του ΑΟΜ.

Μαρκόπουλος - Μακεδόνες 0-3

Τα σετ: 24-26, 23-25, 25-27

Μαρκόπουλο (Νικολάκης): Δικαιούλια, Σόουζα, Μερκάντο, Κλάιν, Λιάγκη, Πατεράκη, Ιακωβίδου –λ /Νικολογιάννη, Φακοπουλίδου, Διάλλα

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ (Σκουλικιάρης): Πολυνοπούλου, Δραγουμάνου, Σαγκάρντια, Τοάζι, Καραφουλίδου, Μυρίδου-λ / Τσουκαλά, Στεφανίδου, Παπαδοπούλου.

"Φωτιά" στη μάχη της παραμονής από τη Θέτιδα

Νέα τροπή πήρε η μάχη της παραμονής στην Α1 Γυναικών μετά τη μεγάλη νίκη της Θέτιδας στους Αμπελόκηπους επί της Ελπίδας με 3-1 και την ήττα του Αίαντα.

Η ομάδα της Βούλας επικράτησε με όπλο το σέρβις και την επιθετική ικανότητα της Εσντέλ, ενώ από την άλλη πλευρά η γηπεδούχος, σε ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια της σεζόν, δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το άγχος και να παρουσιαστεί συγκεντρωμένη.

Σημαντικό για την εξέλιξη του ματς ήταν το πρώτο σετ, όπου η Ελπίδα προηγήθηκε με 20-17, αλλά η Θέτις το γύρισε χάρη στα καλά σέρβις της Φρεντς και της Αργυροπούλου. Η ομάδα της Βούλας πήρε πιο εύκολα το δέυτερο σετ, στο οποίο η Ελπίδα έχασε 6 σέρβις (!), αλλά οι «πράσινες» αντέδρασαν στο τρίτο σετ.

Το τέταρτο σετ είχε ανάλογη εξέλιξη με το πρώτο, αφού η Ελπίδα προηγήθηκε με 22-18 και η Φρεντς με ένα τρομερό σερί στο σέρβις έφερε την ομάδα της μπροστά με 22-24. Ακολούθησε η ισοφάριση της Ελπίδας και στους τελευταίους πόντους η Θέτις έδειξε μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Ελπίδα Αμπελοκήπων - Θέτιδα Βούλας 1-3

Tα σετ: 23-25, 20-25, 25-20, 25-27

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Κ. Μπολέτου, Μ. Μπολέτου, Παπάζογλου, Καλανταρίδου, Καλαντάτζε, Γουίλσον, Σουπιώνη (λ) – Καλαϊτζάκη, Γεροβασιλείου, Καραμούτσα.

ΘΕΤΙΣ (Τουρσούγκας): Μελετιάδη, Κιουτσιούκη, Εσντέλ, Φρεντς, Γιόβιτς, Βαρουδάκη, Ξηντάρα (λ) – Αργυροπούλου, Τοντάι.

Σημαντικό διπλό για τον Άρη

Ο Αίας είχε άμεση ανάγκη από βαθμούς, αλλά ο εξαιρετικός τον τελευταίο καιρό Αρης πέρασε από τον Εύοσμο παίρνοντας και την ρεβάνς για την ήττα που γνώρισε στον πρώτο γύρο. Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν καλά το ματς και είχαν σταθερά το προβάδισμα (4-1, 8-5) μέχρι το 11-10, που έγινε 11-12 και μετά το ο Άρης… χάθηκε με το σκορ να φτάνει στο 13-20 και να γίνεται το 0-1.

Στο β’ σετ ο Άρης ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 1-10 (!) χωρίς ποτέ οι γηπεδούχοι να μπορέσουν να επιστρέψουν για να ακολουθήσει το τρίτο σετ όπου έγινε μάχη πόντο με πόντο μέχρι το 21-21, αλλά εκεί ο Άρης με σερί 1-4 πήρε το σετ και το τρίποντο που του επιτρέπει να βλέπει ψηλά.

Αίαντας Ευόσμου - Άρης 0-3

Τα σετ: 16-25, 13-25, 22-25

Αίας (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου, Τζούριτς, Τζιαρλή, Βλάχου, Κούση, Κλέπκου, Γεωργιάδου -λ / Σωτήρογλου-λ, Φαλέγκα, Ξανθοπούλου, Αποστολίδου

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Αλεξάκου, Κωνστανινίδου, Καετάνο, Κις, Καραφουλλίδου, Κελεσίδου –λ / Χίτζιου-λ,

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο δεύτερο γύρο η Ηλιούπολη

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Ηλιούπολη που πέρασε σαν σίφουνας από τη Νέα Φιλαδέλφεια και πλέον είναι στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη. Η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη ήταν καταιγιστική στα δυο πρώτα σετ όπου δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Ένωση (στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 1-10, στο β’ με 14-22).

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ είχε κάπως καλύτερη εικόνα, αλλά και πάλι η Ηλιούπολη είχε τον πλήρη έλεγχο και έφτασε στην τόσο σημαντική νίκη.

ΑΕΚ - Ηλιούπολη 0-3

Τα σετ: 09-25, 17-25, 17-25

ΑΕΚ (Σάμαρας) Νούσια, Καλαφατάκη, , Καράτερζη, Ζίγκα, Γεωργαντά, Αργυροπούλου, Μπελιά –λ / Κουτρουμπή, Βενέτη.

ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Γκρέκα, Μαλουσάρη, Κοκίου –λ