Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Στον Πορφύρα το ντέρμπι παραμονής

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΑΟ ΠΟΡΦΥΡΑΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Την πρώτη του νίκη με 3-0 σετ στη φετινή Volleyleague Γυναικών πέτυχε στο «Παναγιώτης Σαλπέας» ο Πορφύρας επί του Ηρακλή Κηφισιάς, στην αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Βασίλη Πανδή δυσκολεύτηκε από τις Κηφισιώτισσες, αλλά με κορυφαίες τις Δραγουμάνου, Κομλένοβιτς πήρε το πρώτο του τρίποντο μετά από οκτώ αγώνες. Ο Ηρακλής Κηφισιάς με τον Παύλο Τζίμα στον πάγκο, πάλεψε το παιχνίδι αλλά τα πολλά λάθη (24) του κόστισαν από το να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση.

Ο Πορφύρας ήταν καλύτερος στην επίθεση (37% αποτελεσματικότητα), στο μπλοκ (12-3) με την Κελεσίδη να έχει 4, αλλά δέχτηκε δύο περισσότερους άσσους απ' όσους πήρε (6-8).

Ο Ηρακλής Κηφισιάς έχασε αρκετές ευκαιρίες να μπει ξανά στο παιχνίδι, καθώς στο δεύτερο σετ δεν εκμεταλλεύτηκε τα τέσσερα σετ μπολ (20-24), ενώ στο τρίτο αν και προηγήθηκε με 5 πόντους (11-16) δέχθηκε επιμέρους σκορ 14-4 από τον Πορφύρα που πήρε το σετ με 25-20 και το ματς με 3-0.

Πορφύρας - Ηρακλής Κηφισιάς 3-0

Τα σετ: 25-23, 28-26, 25-20

*Οι πόντοι του Πορφύρα προήλθαν από 8 άσσους, 34 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 41 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Ράπτη 8 (4/21 επ., 4 άσσοι, 65% υπ.), Κομλένοβιτς 12 (10/26 επ., 2 μπλοκ), Φωτεινού 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Γκολφινοπούλου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Κελεσίδη 9 (5/13 επ., 4 μπλοκ), Δραγουμάνου 15 (10/23 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 29% υπ.) / Μουστάκη (λ, 55% υπ.), Γκούρα 1 (άσσος), Σιδεράτου, Κουόλ 1 (μπλοκ).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Τζίμας): Κωνσταντίνου 15 (15/53 επ., 57% υπ.), Ντεϊνέγκα 14 (13/32 επ., 1 άσσος), Παπαδοπούλου 8 (8/25 επ., 35% υπ.), Περγαντή 4 (2/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μερκουριάδη 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Γεωργαντά 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 56% υπ.), Αδάμ 1 (1/1 επ.), Κουδουνά.