Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Νίκη τετράδας για τον Άρη

Ο Άρης επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του ΑΟ Θήρας και μείωσε στον ένα βαθμό την απόσταση του από την τέταρτη θέση. Πρώτη νίκη για Θέτιδα, επιστροφή στα τρίποντα για τον Πανναξιακό.

Μετά από ένα ματς γεμάτο ανατροπές ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον ΑΟ Θήρας και πλησίασε έτσι την ομάδα της Σαντορίνης στον ένα βαθμό. Ο ΑΟΘ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα κατακτώντας πολύ εύκολα το πρώτο σετ και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του β’ σετ που τον βρήκε προηγούμενο με 4-8.

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε, ο Άρης πίεσε πάρα πολύ την υποδοχή των φιλοξενούμενων και προσπέρασε 16-12 για να ισοφαρίσει 1-1 και να προηγηθεί πιο εύκολα με 2-1.

Οι κίτρινες είχαν σταθερά ένα προβάδισμα 2-3 πόντων σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του δ’ σετ με τον ΑΟΘ να ισοφαρίζει 19-19. Ο Άρης ξέφυγε και πάλι με 23-20 όμως σε εκείνο το σημείο «κόλλησε» και με σερί 0-5 η Σαντορίνη έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί υπήρχε ισοπαλία μέχρι το 6-6 που έγινε 9-6 χωρίς αυτή τη φορά ο ΑΟΘ να μπορέσει να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

Άρης - ΑΟ Θήρας 3-2

Τα σετ: 15-25, 25-20, 25-17, 23-25, 15-10

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Αλεξάκου, Κωνσταντινίδου, Καετάνο, Γουγούση, Καραφουλλίδου, Κελεσίδου –λ / Πήττα, Σταματίου.

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδου, Ζντόβτς, Μεταξά, Όστοϊτς, Βεργίδου, Τέρζιτς, Αρτακιανού -λ / Μουντάκη, Τσβετκόβα, Τσοχατζή, Τσομπανίδου, Παναγιωτίδου.

Έπιασε τον ΑΟ Θήρας ο Πανναξιακός

Ο Πανναξιακός επικράτησε «καθαρά» με 3-0 σετ της Ελπίδας Αμπελοκήπων στο ΔΑΚ Νάξου για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Η νησιωτική ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση με τη Δρακουλίδου να έχει λύσεις στην επίθεση αλλά και «όπλο» το σερβίς που έβαλε δύσκολα στην υποδοχή της Ελπίδας. Ο ΠΑΟΝ πήρε από την αρχή μεγάλη διαφορά (10-1) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ έφτασε 16-5. Η Καλανταρίδου με άσο εκανε το 23-11 χωρίς συνέχεια καθώς οι γηπεδούχες πήραν εύκολα με 25-21 το πρώτο σετ.

Καλό ξεκίνημα για τις γηπεδούχες και στο δεύτερο σετ που μετά το α’ τεχνικό τάιμ άουτ (8-5) πήρε εκ νέου «αέρα» με τα σερβίς της Οικονομίδου (11-5). Το ίδιο προσπάθησε να κάνει και η Γουίλσον για λογαριασμό των φιλοξενουμένων με την ομάδα της Νάξου όμως να έχει τον έλεγχο (16-10 β’ τεχνικό τάιμ άουτ). Ο ΠΑΟΝ έφτασε εύκολα στο 2-0 σετ με 25-16.

Η Ελπίδα για πρώτη φορά πέρασε μπροστά στις αρχές του τρίτου σετ (0-2) αλλά ο Πανναξιακός ισοφάρισε και πάτησε γκάζι. Με επίθεση της Οικονομίδου και άσο της Φρέσκο έγινε το 10-4 ενώ οι φιλοξενούμενες παρά την προσπάθεια δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις. Το τελικό 3-0 με 25-17 έδωσε ακόμα ένα «τρίποντο» στον Πανναξιακό, ο οποίος έχει 15βαθμούς και ένα παιχνίδι λιγότερο ενώ ισοβαθμεί στην 3η θέση με τον Α.Ο Θήρας.

Πανναξιακός - Ελπίδα Αμπελοκήπων 3-0

Τα σετ: 25-11, 25-16, 25-17

Πανναξιακός (Γιώργος Ρούσης): Φρέσκο, Δρακουλίδου, Οικονομίδου, Πότοκαρ, Τοτσίδου, Ζακχαίου, Κακουράτου -λ / Ξαγοραράκη

Ελπίς (Χρυσομαλλίδης): Νώτη, Καλανταρίδου, Γουίλσον, Κ. Μπολέτου, Μ. Μπολέτου, Καλαντάτζε, Σουπιώνη (λ) – Καλαϊτζάκη, Καραμούτσα, Γεροβασιλείου, Γκοβεδάρου

Πρώτη νίκη για Θέτιδα

Ιστορική νίκη σημείωσε η Θέτιδα Βούλας που «έσπασε» το ρόδι στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών, επικρατώντας δύσκολα με 3-2 σετ των Μακεδόνων Αξιού στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Η Θέτιδα μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ, φτάνοντας με 16-8 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 σετ με 25-15 απέναντι στους Μακεδόνες που είχαν νωθρό ξεκίνημα.

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με τις φιλοξενούμενες να μπαίνουν καλύτερα στην αναμέτρηση (13-16). Μετά το 21-21 πιο ψύχραιμη στις λεπτομέρειες η ομάδα της Βούλας έκανε το 2-0 με 25-22.

Οι γηπεδούχες με το 2-0 και ψυχολογία πήγαν μέχρι το β’τεχνικό τάιμ άουτ 16-12 του τρίτου σετ, εκεί όπου οι Μακεδόνες άρχισαν αντεπίθεση διαρκείας και κατάφεραν να περάσουν μπροστά 19-21. Η Αργυροπούλου έκανε το 25-24, η Τοάζι το 25-25 ενώ η Γιαννούλη με μπλοκ διαμόρφωσε το τελικό 25-27 με τους Μακεδόνες να μειώνουν μείωσε σε 2-1.

Το μομέντουμ είχε αλλάξει μετά το 2-1σετ και οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν εξίσουν δυνατά το τέταρτο (6-12). Στο β΄τεχνικό τάιμ άουτ βρέθηκαν +5 (11-16) διαφορά που δεν άφησαν για να ισοφαρίσουν σε 2-2 ( και να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ.

Στη «ρώσικη ρουλέτα» των πόντων, οι Μακεδόνες προηγήθηκαν 2-3 αλλά η Θέτιδα με τη συμπαράσταση του κόσμου της κατάφερε να πάρει μικρή διαφορά (8-6) κάνοντας λιγότερα λάθη και ούσα πιο συγκεντρωμένη. Η Εσντέλ έκανε το 13-10 ενώ λάθος της Σαγκάρντια το 14-10, η Καραφουλίδου μείωσε σε 14-11 και η Εσντέλ έγραψε το 15-11!

Θέτιδα Βούλας - Μακεδόνες 3-2

Τα σετ: 25-15, 25-22, 25-27, 19-25, 15-11

ΑΣΠΕ Θέτις (Γεωργοπούλου): Κιουτσούκη, Μελετιάδη, Αργυροπούλου, Εσντέλ, Λεωνίδου, Γιόβιτς, Ξηνταρά (λ), Τουρνάκη, Βαρουδάκη, Χριστινίδου

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Βέλλιου, Γιαννούλη, Δραγουμάνου, Καραφουλίδου, Πολυνοπούλου, Σαγκάρντια, Τζαγκαράκη(λ), Μυρίδου, Σπανού, Τοάζι

Συνεχίζει το σερί ο Αίαντας, στον "πάτο" η ΑΕΚ

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε ο Αίας Ευόσμου επικρατώντας με 3-0 στην έδρα του της ουραγού ΑΕΚ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατέκτησε πολύ εύκολα το πρώτο σετ, ωστόσο στα άλλα δύο αν και έπαιρνε νωρίς σημαντικές διαφορές, η ΑΕΚ έβρισκε τον τρόπο για να επιστρέφει με αποκορύφωμα το γ’ σετ όπου το 16-7 και 17-12 έγινε 19-19 και μέχρι το 22 οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες. Εκεί όμως ο Αίας έκανε το 24-22 και τελικά πήρε το σετ με 25-23 και μαζί το σημαντικό τρίποντο.

Αίας Ευόσμου - ΑΕΚ 3-0

Τα σετ: 25-13, 25-21, 25-23

Αίας (Ζωλασταθιάδης): Ξανθοπούλου, Τζιαρλή, Αποστολίδου, Τζούριτς, Κλίβελαντ, Ανδρονικίδου, Γεωργιάδου -λ / Σωτήρογλου-λ, Φαλέγκα, Χαμαλίδου, Βασιλοπούλου.

ΑΕΚ (Σκουτελέκος): Νούσια, Κουτρουμπή, Καράτερζη, Ζίγκα, Γεωργαντά, Αργυροπούλου, Μπελιά –λ / Φιλιπιόνκα, Βενέτη.