Α1 ΒΟΛΛΕΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ
Α1 ΒΟΛΛΕΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ EUROKINISSI SPORTS

Στους τρεις βαθμούς αύξησε τη διαφορά του από τον δεύτερο Παναθηναϊκό ο Ολυμπιακός με τις ερυθρόλευκες να εκμεταλλεύονται το στραβοπάτημα των πράσινων στην Ηλιούπολη.

Ο Ολυμπιακός και ο Πανναξιακός ήταν οι κερδισμένοι της 13ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των γυναικών αφού εκμεταλλεύτηκαν τα στραβοπατήματα του Παναθηναϊκού και του ΑΟ Θήρας αντίστοιχα και ξέφυγαν στη βαθμολογία.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα με 3-0 της Θέτιδας Βούλας στο κλειστό του Ρέντη και σημείωσε τη 12η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα. Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δυο ομάδων είναι μεγάλη με τον Ολυμπιακό να παίζει εξαιρετικά στα δυο πρώτα σετ και να κάνει γρήγορα το 2-0.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχες κάπως έριξαν το ρυθμό και σε συνδυασμό με τις λύσεις στην επίθεση που βρήκε η Θέτιδα οι δυο ομάδες βρίκονταν κοντά στο σκορ μέχρι τον 20ο πόντο. Εκεί όμως ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και με την εμπειρία του πήρε το σετ με 25-21, κατακτώντας ακόμα ένα «τρίποντο» στο πρωτάθλημα και παραμένοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ολυμπιακός - Θέτιδα Βούλας 3-0

Τα σετ: 25-12 , 25-10 , 25-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα, Μαλασάι, Λαμπρούση, Τσίμα, Χριστοδούλου, Χίπε, Κονόμη-λ, Βλαχάκη, Τέζα

ΘΕΤΙΔΑ ΒΟΥΛΑΣ (Σούλης Τουρσούγας): Μελετιάδη, Αργυροπούλου, Φρεντς, Τοντάι, Γιόβιτς, Εσντέλ, Ξυνταρά-λ, Κιουτσούκη, Τουρνάκη, Χατζηκωνσταντά, Βαρουδάκη

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΠΑΟ (Eurokinissi Sports / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ) EUROKINISSI SPORTS

Στραβοπάτησε ο Παναθηναϊκός στην Ηλιούπολη

Μετά το σημαντικό βαθμολογικά "τρίποντο" επί του Πανναξιακού, η Ηλιούπολη μέσα στην έδρα της συνέχισε στον ίδιο ανταγωνιστικό ρυθμό και κατάφερε να «κόψει» βαθμό από τον Παναθηναϊκό στην αναμέτρηση όπου κρίθηκε υπέρ των «πρασίνων» στο τάι μπρέικ με 3-2.

Σε ένα ανατρεπτικό παιχνίδι όπως εξελίχθηκε στο κλειστό της ομώνυμης τοπική ομάδας, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 22-25 για το 0-1σετ.

Η Ηλιούπολη δεν το έβαλε κάτω και στο δεύτερο σετ είχε προβάδισμα στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13. Η Μερτέκη δυσκόλεψε την υποδοχή των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά (23-24) αλλά η Ηλιούπολη ισοφάρισε και με τη Σπανού έφτασε σε σετ μπολ 25-24. Η Καββαδία ισοφάρισε αλλά και πάλι οι γηπεδούχες δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν το σετ μπολ με τη Ματσούκα να ισοφαρίζει 26-26. Με επίθεση της Πολ διαμορφώθηκε το 26-27 αλλά η Γερμανίδα απώλεσε το σερβίς για το 27-27. Πιο ψύχραιμος ο Παναθηναϊκός με τις Καββαδία-Ρίτσι έκανε το 27-29 για το 0-2 σετ.

Ο Γ.Σ Ηλιούπολης μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ (7-3), ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 0-9 αλλά η ομάδα της Λυκογιάννη έφτασε πρώτ στο β‘ τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13. Τα σερβίς της Τσουμήτα δυσκόλεψαν την υποδοχή των φιλοξενουμένων ενώ η Ηλιούπολη κατάφερε να χτίσει σκορ 23-16 (Γιοβάνη). Ο ΠΑΟ πλησίασε (23-19) αλλά η Σπανού έγραψε το 25-20 και μείωσε σε 1-2σετ.

Μεγάλη «μάχη» και στο τέταρτο σετ με τον Παναθηναϊκό να προηγείται (6-8, 12-16) και την Ηλιούπολη να ακολουθεί κατά πόδας να ισοφαρίζει (18-18, 21-21) και να ανατρέπει το εις βάρος του 21-23 (άσος Χρυσομάλλη). Η Σπανού ισοφάρισε σε 24-24 με την Μερτέλη να δίνει σετ μπολ για τις «πράσινες» αλλά να καρφώνει άουτ στην επόμενη επίθεση (25-25). Σαλούστρου-Γκλιγκόροβιτς ύψωσαν μπλοκ για το 25-26 με την Ηλιούπολη να κατακτά το σετ 27-25 και να ισοφαρίζει σε 2-2σετ!

Στο τάι μπρέικ, ο Παναθηναϊκός είχε από την αρχή τον έλεγχο. Με τη Μερτέκη να δυσκολεύει την υποδοχή της Ηλιούπολης η ψαλίδα του σκορ άνοιξε (5-11) για το τελικό 8-15 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Ηλιούπολη - Παναθηναϊκός 2-3

Τα σετ: 22-25, 27-29, 25-20, 27-25, 8-15

ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Μαλουσάρη, Γκρέκα, Κοκίου λ. /Μαθουδάκη, Ματσούκα, Τσουμήτα

Παναθηναϊκός (Δ. Καζάζης): Ρίτσι, Χρυσομάλλη, Φιλντ, Πολ, Μερτέκη, Καββαδία, Ρόγκα (λ),Καρπουζά, Παπαδοπούλου, Λαγουδάκη, Κωνσταντινίδου

Σπουδαίο "διπλό" για τον Πανναξιακό

Ο Πανναξιακός πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Άρη αντιδρώντας άμεσα μετά την εντός έδρας ήττα που γνώρισε από την Ηλιούπολη. Σε ένα παιχνίδι που ήταν ιδιαίτερα σημαντικό για τη μάχη της τετράδας η ομάδα της Νάξου είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα για 2.5 σετ με τον Άρη να αντιδρά προς το φινάλε του γ’ σετ.

Σ’ αυτό το σετ οι κίτρινες έκαναν κάποιες εσωτερικές αλλαγές (η Κις έπαιξε ακραία) ενώ μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ χτύπησε η Δρακουλίδου (δεν ήταν κάτι το σοβαρό) με τον Άρη να μειώνει μέχρι το 17-19, αλλά η προσπάθεια του δεν είχε συνέχεια.

Άρης - Πανναξιακός 0-3

Τα σετ: 20-25, 15-25, 21-25

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Αλεξάκου, Κωνστανινίδου Καετάνο, Κις, Καραφουλίδου, Κελεσίδου –λ / Χίντζιου, Πήττα, Γουγούση.

Πανναξιακός (Ρούσης): Φρέσκο, Πότοκαρ, Δρακουλίδου, Οικονομίδου, Τοτσίδου, Ζακχαίου, Κακουράτου –λ / Σεφεριάδου, Ξαγοραράκη

Τη νίκη ο ΑΟ Θήρας, τις εντυπώσεις το Μαρκόπουλο

Το τάι μπρεικ χρειάστηκε ο ΑΟ Θήρας για να κάμψει την αντίσταση του εξαιρετικού ΑΟ Μαρκοπούλου την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Ο αγώνας ήταν γεμάτος ανατροπές με το Μαρκόπουλο στο πρώτο σετ μετά τον 10ο πόντο να… πατάει γκάζι και να προηγείται εύκολα με 0-1, ωστόσο στα δυο επόμενα ο ΑΟΘ άλλαξε εντελώς πρόσωπο και παρά την αντίσταση των φιλοξενούμενων προηγήθηκε με 2-1.

Το ματς είχε όμως δρόμο ακόμη καθώς το Μαρκόπουλο στο δ’ σετ πίεσε στο σερβις, χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων για να ισοφαρίσει σχετικά εύκολα σε 2-2. Στο τάι μπρέικ ο ΑΟΘ προηγήθηκε 4-0, ο ΑΟΜ ισοφάρισε σε 4-4 (!), αλλά όταν το σκορ έγινε 8-4 δεν μπόρεσε να αντιδράσει ξανά, παρά μόνο προς το τέλος όταν το 14-7 έγινε 14-10…

ΑΟ Θήρας - Μαρκόπουλο 3-2

Τα σετ: 12-25, 25-21, 25-21, 15-25, 15-10

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδου, Ζντόβτς, Μεταξά, Όστοϊτς, Βεργίδου, Τερζιτς, Αρτακιανού -λ / Μουντάκη, Τσβετκλόβα, Τσοχατζή, Τσομπανίδου, Παναγιωτίδου.

Μαρκόπουλο (Νικολάκης): Δικαιούλια, Σόουζα, Μερκάντο, Κλάιν, Φακοπουλίδου, Διάλλα, Ιακωβίδου –λ / Καρακάση, Νικολογιάννη, Λιάγκη, Πατεράκη.

Στους Μακεδώνες το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Εντυπωσιακή εμφάνιση και νίκη πέτυχαν οι Μακεδόνες στην έδρα του Αίαντα Ευόσμου κάνοντας αποφασιστικό βήμα παραμονής.

Το τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης δεν δικαιολόγησε τον τίτλο του καθώς με εξαίρεση το πρώτο σετ όπου η ομάδα του Ευόσμου ήταν κοντά στο σκορ, μετά το 0-1 η ομάδα των Κυμίνων κυριάρχησε πλήρως και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο της.

Ο Αίας είχε να ξεπεράσει την απώλεια της Κλίβελαντ η οποία ήταν εκτός αποστολής και αυτό φάνηκε να επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό, ενώ την ίδια ώρα οι Μακεδόνες επέδειξαν φοβερή σταθερότητα και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Αίας Ευόσμου - Μακεδόνες 0-3

Τα σετ: 21-25, 15-25, 12-25

Αίας (Ζωλασταθιάδης): Τζούριτς, Βλάχου, Ανδρονικίδου, Κλέπκου, Αποστολίδου, Κούση, Γεωργιάδου –λ / Σωτήρογλου –λ, Ξανθοπούλου, Τζιαρλή, Φαλέγκα.

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Σαγκάρντια, Τοάζι, Καραφουλίδου, Δραγουμάνου, Πολυνοπούλου, Στεφανίδου, Τσαγκαράκη-λ