Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Κορυφή για τέσσερις στη Volleyleague

EUROKINISSI

Οι νίκες του Ολυμπιακού, του Άρη και του ΑΟ Θήρας επί του Πανναξιακού έφεραν τις τέσσερις ομάδες ισόβαθμες στην κορυφή με 9 πόντους μετά από 4 αγωνιστικές στη Volleyleague γυναικών.

Αήττητος και χωρίς απώλεια σετ για 3ο αγώνα παρέμεινε ο Ολυμπιακός χαλώντας το αήττητο σερί των Μακεδόνων στο "Μελίνα Μερκούρη" στο Ρέντη.

Οι "ερυθρόλευκες" επικράτησαν άνετα 3-0 σετ (25-18, 25-14, 25-18) με την Γερμανίδα Σάσκια Χίπε να αναδεικνύεται MVP της αναμέτρησης. Η διαγώνιος του Ολυμπιακού τελείωσε το ματς με 18 πόντους έχοντας 59% στην επίθεση (16/27 επ.) και 2 μπλοκ.

Ο Ολυμπιακός είχε καλύτερη υποδοχή (58%-33%) και επίθεση (47%-22%).

Οι Μακεδόνες ακολουθούσαν στο σκορ μέχρι το δεύτερο τεχνικό time out αλλά από κει και ύστερα τα κορίτσια του Κοβάτσεβιτς πατούσαν …γκάζι και έκλειναν με άνεση τα σετ. Από την ομάδα της Θεσσαλονίκης απουσίαζε λόγω ίωσης το βασικό λίμπερο Μυρίδου την οποία αντικατέστησε η Ευθυμιάδου.

Ολυμπιακός - ΑΣ Μακεδόνες 3-0

Tα σετ: 3-0 (25-18, 25-14, 25-18)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (4/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νομικού 13 (11/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70%υπ.- 55% άριστες), Πολ 8 (6/15 επ., 2 μπλοκ, 62%υπ. - 44% άριστες, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (1/2 επ., 3 άσσοι), Χίπε 18 (16/28επ., 2 μπλοκ), Ζακχαίου 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ) / Κονόμη-λ (55%υπ.-45% άριστες), Κοκκινάκη -λ, Λαμπρούση 1 (1/2 επ.).

ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Σκουλικάρης): Πολυνοπούλου 4 (1/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Νώτη 2 (1/8 επ., 1 άσσος, 50% υπ.), Σπανού, Σπικς 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 6 (3/15 επ., 3 μπλοκ), Χολστ 11 (11/29 επ., 31% υπ.) / Ευθυμιάδου (λ, 40% υπ.), Μητακίδου 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μόσχου, Καλτσώνη.

Ο ΑΡΗΣ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ

Την πρώτη του νίκη μακριά από την Θεσσαλονίκη, στην δεύτερη έξοδό του στην Volleyleague, σημείωσε ο Άρης.

Με τοπ σκόρερ την Γαλλίδα Χουντιμά (20π., 17/26 επ., 3 μπλοκ), η ομάδα του Σολκίδη πέρασε διά περιπάτου το εμπόδιο του Ηρακλή Κηφισιάς στο Ζηρίνειο με 3-0 μπροστά σε 200 φίλους του αθλήματος, Οι "κιτρινόμαυρες" ήταν καλύτερες σε όλους τους τομείς (57%-40% επ., 10-5 μπλοκ, 9-3 άσσοι) και με χαρακτηριστική άνεση έφθασαν στο τρίτο τρίποντο σε τέσσερα ματς.

Η Κουβανή Σιμόν ήταν καθοριστική στο πρώτο σετ με τον Ηρακλή να χάνει 3 επιθέσεις στο τελείωμά του. Στο δεύτερο ο Άρης προηγήθηκε 11-0 και στο τρίτο έφθασε την μέγιστη διαφορά στο +11 στο 14-3, διαφορά με την οποία πανηγύρισε και τη νίκη.

ΓΣΚ Ηρακλής - ΑΣ Άρης 0-3

Τα σετ: 0-3 (20-25, 16-25, 14-25)

ΓΣΚ ΗΡΑΚΛΗΣ (Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 16 (13/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 82% υπ.), Ντεϊνέγκα 7 (7/14 επ.), Αδάμ 5 (4/16 επ., 1 άσσος), Περγαντή 1 (1/3 επ.), Μερκουριάδη 2 (2 μπλοκ), Γεωργαντά 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 86% υπ.) Κόττα (λ), Κουδουνά, Κοντούδη 1 (άσσος), Σωτηροπούλου, Παπαδοπούλου (50% υπ.).

ΑΣ ΑΡΗΣ (Σολκίδης): Γκλιγκόροβιτς, Πήττα 7 (3/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αλεξάκου 9 (5/8 επ., 4 άσσοι, 100% υπ.), Σιμόν 13 (8/17 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καραφουλίδου 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χουντιμά 20 (17/26 επ., 3 μπλοκ, 71% υπ.) / Κελεσίδου (λ, 60% υπ.) Γουγούση 1 (1/3 επ.), Καθάριου 1 (1/1 επ.), Ζωίδου, Μπάκα 2 (2/4 επ.), Χίτζιου

"ΠΑΡΘΕΝΙΚΗ" ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΚΟΡΙΝΘΟ

Την πρώτη ιστορική νίκη στη Volleyleague μετά από 4 αγωνιστικές πανηγύρισε στα Μεσόγεια η Κόρινθος.

Η ομάδα του Μπούκουρα, παρά το γεγονός ότι έχασε το πρώτο σετ, αντέδρασε και νίκησε 3-1 σετ (21-25, 25-21, 25-21, 25-20) με τοπ σκόρερ την Αμερικανίδα Γέιζελ που σταμάτησε στους 24 πόντους (19/37 επ., 5 άσσοι). Ήταν η 4η ήττα για το Μαρκόπουλο που παρά το γεγονός ότι πήρε το πρώτο σετ και είχε καλύτερο σερβίς (14-10 άσσοι), μπλοκ (8-6 οι πόντοι) και υποδοχή (50%-36%), είχε 12 περισσότερα λάθη από τον αντίπαλό της (38-26).

Η Κόρινθος πήρε το τρίποντο γιατί δεν έκανε λάθη στα κρίσιμα σημεία των σετ σε αντίθεση με το Μαρκόπουλο που δεν μπόρεσε, λόγω εμπειρίας, να τα αποφύγει. Ο Μπούκουρας, χρησιμοποίησε ως λίμπερο στο βασικό σχήμα την κόρη του, Θοδώρα, η οποία κράτησε την υποδοχή.

Μαρκόπουλο - ΑΣΠ Κόρινθος 1-3

Τα σετ: 1-3 (25-21, 21-25, 21-25, 20-25)

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Πάουν): Παπαστεργίου 5 (1/5 επ., 4 άσσοι), Τσιάκουλα 8 (2/5 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Διάλλα 9 (4/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 13 (12/33 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 21 (16/41 επ., 5 άσσοι, 51% υπ.), Γεωργαντζή / Τουλγαρίδου (λ, 68% υπ.), Δικαιούλια 2 (2/6 επ.), Σούλη, Λεπενιώτη 2 (1/4 επ., 1 άσσος, 27% υπ.).

ΑΣΠ ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Μπούκουρας): Παναγοπούλου 4 (1/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπούκουρα Μ. 6 (6/26 επ., 26% υπ.), Γέιζελ 24 (19/37 επ., 5 άσσοι), Μπάτακ 2 (2/4 επ.), Ροντρίγκεζ 15 (11/33 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 28% υπ.), Τομαρά 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ) / Μπούκουρα Θ. (λ, 43% υπ.) , Χατζησοφρωνίου, Αλατζάκη 2 (2 άσσοι).

ΝΙΚΗ ΘΡΙΛΕΡ ΓΙΑ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

Ένα από τα πιο δραματικά παιχνίδια στην φετινή Volleyleague έγινε στην αυλαία της 4ης αγωνιστικής στο «Π. Σαλπέας» στον Πειραιά.

Σε παιχνίδι ανατροπών, με πολλά εκατέρωθεν λάθη, η Ηλιούπολη, νίκησε στις λεπτομέρειες 3-2 σετ (25-16, 21-25, 25-22, 20-25, 16-14) τον Πορφύρα που σε δύο σετ δεν μπόρεσε να κρατήσει την διαφορά που οικοδόμησε.

ΑΟΦ Πορφύρας - ΓΣ Ηλιούπολης 2-3

Τα σετ: 2-3 (16-25, 25-21, 22-25, 25-20, 14-16)

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Ράπτη 13 (8/43 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κομλένοβιτς 2 (1/19 επ., 1 μπλοκ), Φωτεινού 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Γκολφινοπούλου 4 (1/3 επ., 3 άσσοι), Κελεσίδη 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Δραγουμάνου 20 (14/57 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.) / Μουστάκη (λ, 51% υπ.), Γκούρα , Κωνσταντέλου 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Θαλασσινού, Χατζηπέτρου, Σιδεράτου 8 (6/22 επ., 2 άσσοι), Ευθυμιάδη, Κουόλ 1 (μπλοκ)

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μπλάμη): Μελετιάδη 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 20 (19/61 επ., 1 άσσος, 42% υπ.), Λιάγκη 14 (11/47 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ.), Σαρακατσάνη 3 (2/22 επ., 1 άσσος, 50% υπ.), Λάβδα 5 (4/8 επ., 1 άσσος), Αργυρίου 15 (6/16 επ., 9 μπλοκ / Σκυθιώτη (λ, 65% υπ.) Μπόκη 2 (2 άσσοι), Καραγιαννίδου 1 (άσσος), Τσαβαλιά.

Ο ΑΟ Θήρας το ντέρμπι των Κυκλάδων

Με νικητή τον ΑΟ Θήρας ολοκληρώθηκε το πρώτο ντέρμπι των Κυκλάδων στην φετινή Volleyleague.

Η ομάδα του Ρούση με κορυφαία την Μέρκοβα νίκησε 3-0 σετ (25-19, 25-15, 25-23) τον Πανναξιακό που είχε άλυτα προβλήματα στην υποδοχή. Οι φιλοξενούμενοι στόχευσαν από το σέρβις στην υποδοχή την Κούλτερ και την Διώτη και με την Μέρκοβα αποτελεσματική στην επίθεση έφθασαν στο τρίποντο. Το ματς κρίθηκε κυρίως στο τρίτο σετ όταν ο Πανναξιακός αντέδρασε και προηγήθηκε με 19-12 και 23-21.

Στο σημείο εκείνο η Τσομπανίδου πήγε για τον ΑΟ Θήρας στη γραμμή του σέρβις, χάλασε την υποδοχή του Πανναξιακού και με σερί 4-0 η ομάδα της Σαντορίνης έφθασε στην ανατροπή στο σετ και στη νίκη. Το κλειστό της Νάξου ήταν κατάμεστο από φίλους και των δύο ομάδων.

ΑΟΝ Πανναξιακός - ΑΟ Θήρας 0-3

Τα σετ: 0-3 (19-25, 15-25, 23-25)