Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Εντυπωσιακός Πανναξιακός "γκρέμισε" από την κορυφή τον Παναθηναϊκό

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ - ΠΑΟ
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ - ΠΑΟ EUROKINISSI SPORTS

Ο Πανναξιακός ήταν σαφέστατα καλύτερος από τον Παναθηναϊκό και επικράτησε με 3-1 σετ με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται το πράσινο στραβοπάτημα και να ανεβαίνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής, ο Πανναξιακός πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού, κλείνοντας τον πρώτο γύρο στην 3η θέση με 27βαθμούς ακολουθώντας κατά πόδας τον ΠΑΟ που έμεινε στους 28 βαθμούς και βρίσκεται πλέον στη δεύτερη θέση.

Ο Πανναξιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση προηγήθηκε με 12-5 (μπλοκ Ζακχαίου) με τον Παναθηναϊκό να μη βρίσκει λύσεις στην υποδοχή. Ο Δημήτρης Καζάζης ανακάτεψε την τράπουλα με Παπαδοπούλου και Λαγουδάκη. Η διαφορά έφτασε στο +10 (19-9) υπέρ των γηπεδούχων και το 1-0 σετ με 25-13 έγραψε η Ζακχαίου.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός φάνηκε να αντιδρά και ακόμα και όταν στο δεύτερο τεχνιό τάιμ άουτ ο ΠΑΟΝ ήταν μπροστά με 16-12, οι «πράσινες» ροκάνισαν και έφτασαν στο 20-20 με την Παπαδοπούλου. Η Μερτέκη έκανε το 20-22, η Γάτση έχασε το σερβις για το 21-23 και οι φιλοξενούμενες έφτασαν με την Κωνσταντινίδου στην ισοφάριση με 23-25.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα της Νάξου πίεσε εκ νέου τον Παναθηναϊκό, που προσπαθούσε να βρει σωστό σχήμα για να αντεπιτεθεί. Η Καρπουζά μπήκε στο 12-7 στη θέση της Κωνσταντινίδου, η Λαγουδάκη αντί της Πολ στο 15-8 και η Καββαδία αντί της Φιλντ στο 21-10. Η Τοτσίδου έβαζε δύσκολα στον ΠΑΟ από το σερβίς και κάπως έτσι έγινε το 2-1 με 25-10.

Με ψυχολογία μετά το 2-1 σετ, ο Πανναξιακός κατάφερε να κατακτήσει και το τέταρτο σετ αφού πήρε διαφορά (12-8, 19-11, 22-16) και έγραψε το 3-1 με 25-18.

Πανναξιακός - Παναθηναϊκός 3-1

Τα σετ: 25-13, 23-25, 25-10,25-18

Πανναξιακός (Ρούσης): Φρέσκο, Πότοκαρ, Δρακουλίδου, Οικονομίδου, Τοτσίδου, Ζακχαίου, Κακουράτου –λ / Γάτση

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χρυσομάλλη, Κωνσταντινίδου, Πολ, Μερτέκη, Ρίτσι, Φιλντ, Ρόγκα -λ /Παπαδοπούλου, Λαγουδάκη, Καρπουζά, Καββαδία

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ
Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ EUROKINISSI SPORTS

Πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 της ΑΕΚ στο κλειστό του Ρέντη και σε συνδυασμό με την ήττα του Παναθηναϊκού στη Νάξο προσπέρασε στη βαθμολογία στο φινάλε του πρώτου γύρου και βρέθηκε στην κορυφή μαζί με τον άτυπο τίτλο του «πρωταθλητή χειμώνα».

Κάνοντας ροτέισον (με Βλαχάκη, Εμμανουηλίδου και Κοκκινάκη) ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να πάρει από την αρχή διαφορές (16-6, 21-7) και να κάνει το 1-0 σετ με 25-12. Στον ίδιο ρυθμό και τα άλλα δυπ σετ με το δεύτερο να ολοκληρώνεται 25-14 και ακόμα πιο εύκολο το τρίτο με 25-11 απέναντι στην ουραγό ΑΕΚ που χωρίς τη Νούσια αλλά και με τη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας δεν μπόρεσε να κοντράρει περαιτέρω.

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-0

Τα σετ: 25-12, 25-14, 25-11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα, Λαζάρεβιτς , Μαλασάϊ , Βλαχάκη, Χριστοδούλου, Εμμανουηλίδου, Κοκκινάκη-λ/ Κονόμη –λ, Τέζα , Τσίμα, Μιλεντίγεβιτς, Κονόμη –λ

ΑΕΚ (Γιώργος Σαμαράς): Βάθη, Ζίγκα, Βενέτη, Αργυροπούλου, Καρατερζή, Φιλιπιόνκα, Μπελιά –λ/

Κοντά στην τετράδα παρέμεινε ο Άρης

Ο Αρης νίκησε 3-1 την Ελπίδα στους Αμπελόκηπους στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και παρέμεινε στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας, αντίθετα με τις γηπεδούχες που εξακολουθούν να βρίσκονται σε δύσκολη θέση.

Ο αγώνας ήταν πολύ δυνατός, πρόσφερε ωραίο θέαμα στους θεατές, καθώς ο Αρης συνάντησε σθεναρή αντίσταση και χρειάστηκε η πολή καλή εμφάνιση των περιφερειακών του (Καετάνο, Αλεξάκου και Κις) για να «αποδράσει».

Από την άλλη μεριά κορυφαία ήταν η Αλεξία Καλανταρίδου και την ακολούθησε σε απόδοση η Κατερίνα Μπολέτου, ενώ αξιοσημείωτη ήταν η πρώτη εμφάνιση (ως βασικής) της λίμπερο Δάκου και η επιστροφή της Παπάζογλου.

Ο Αρης ξεκίνησε προηγούμενος με 2-7, η Ελπίδα πέρασε προσωρινά 17-16, αλλά όταν η Αλεξάκου πήγε στη γραμμή του σέρβις το σκορ έγινε 23-17 και εκεί κρίθηκε το σετ. Στο δεύτερο σετ η Ελπίδα ήταν καταιγιστική στο σέρβις και το μπλοκ, για να ισοφαρίσει σε 1-1, ενώ στο τρίτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 13-14, όταν ανέλαβε δράση η Καετάνο.

Στο τέταρτο σετ ο Αρης ξέφυγε με 6-11, αλλά η Ελπίδα ισοφάρισε (12-12) και πέρασε 19-18 με μπλοκ της Καλανταρίδου στην Κις. Η Ουγγαρέζα όμως ξανάβαλε την ομάδα της μπροστά με 21-22 και ο Αρης τελείωσε το σετ με αιχμή την Καετάνο.

Ελπίδα - Άρης 1-3

Tα σετ: 20-25, 25-14, 19-25, 22-25

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Νώτη, Γουίλσον, Μ. Μπολέτου, Κ. Μπολέτου, Καλανταρίδου, Καλαντάτζε, Δάκου (λ) – Σουπιώνη (λ), Παπάζογλου, Καραμούτσα, Γεροβασιλείου, Μυλωνά, Καλαϊτζάκη.

ΑΡΗΣ (Σολκίδης): Καετάνο, Πεσόα, Αλεξάκου, Πήττα, Καραφουλίδου, Κις, Κελεσίδου (λ) – Γουγούση.

Άλμα εξάδας για το Μαρκόπουλο

Επιστροφή στις νίκες για το Μαρκόπουλο που επικράτησε με 3-0 Αίαντα Ευόσμου στα Μεσόγεια και έκλεισε νικηφόρα τον πρώτο γύρο στην Α1 γυναικών.

Στο πρώτο σετ, με τη Μερκάντο να πιέζει με τα σερβίς της από το 6-6 οι γηπεδούχες έχτισαν μια πρώτη διαφορά στο 11-6. Ο Αίαντας προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ (19-16) αλλά ο ΑΟΜ έκανε το 1-0 με 25-17.

Στο δεύτερο σετ, η Φακοπουλίδου ήταν αυτή που πίεσε την υποδοχή των φιλοξενουμένων από το σερβίς για ένα γρήγορο 5-0. Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη είχε καθαρό μυαλό και αποτελεσματικότητα στην επίθεση (14-4, 20-7) και έκανε το 2-0 με 25-10.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ με τη διαφορά να ανοίγει στο +8 (19-11) για την τελική επικράτηση του Μαρκόπουλου με 3-0 σετ και 25-18.

Μαρκόπουλο - Αίαντας Ευόσμου 3-0

Τα σετ: 25-17, 25-10, 25-18

Μαρκόπουλο (Νικολάκης): Δικαιούλια, Σόουζα, Μερκάντο, Κλέιν, Φακοπουλίδου, Διάλλα, Ιακωβίδου λ./, Νικολογιάννη,

Αίας (Ζωλασταθιάδης): Ξανθοπούλου, Ανδρονικίδου, Κλίβελαντ, Τζούριτς, Κλέπκου, Κούση Σωτήρογλου λ./, Αποστολίδου, Βλάχου, Αποστολίδου

Τρίποντη "ανάσα" για τους Μακεδόνες

Οι Μακεδόνες επικράτησαν με 3-1 της Ηλιούπολης και με την ολοκλήρωση του 1ου γύρου βρέθηκαν στην 7η θέση της βαθμολογίας και 6 βαθμούς μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Ηλιούπολη ήταν αυτή που ξεκίνησε τον αγώνα καλύτερα και προηγήθηκε με 0-4, 3-10, 4-12 στο πρώτο σετ με τους Μακεδόνες να μειώνουν σε 11-15, να πλησιάζουν σε 22-23, αλλά το σετ να τελειώνει 22-25.

Διαφορετική εικόνα στο β’ σετ με τη γηπεδούχο ομάδα να προηγείται 4-0, αλλά το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το 16-16 που έγινε 21-17 για το 1-1. Στο γ’ σετ η Ηλιούπολη προηγήθηκε 4-7, 7-11 με τους Μακεδόνες να περνούν για πρώτη φορά με 14-13, να ξεφεύγουν με 20-15 και να φτάνουν εύκολα στο 2-1. Στο δ’ σετ έγινε μάχη πόντο με πόντο με την Ηλιούπολη να ξεφεύγει με 13-16 και 18-20, αλλά στο 19-21 οι Μακεδόνες με συνεχόμενα μπλοκ έτρεξαν σερί 6-0 φτάνοντας στο 25-21 και στη νίκη με 3-1.

Μακεδόνες - Ηλιούπολη 3-1

Τα σετ: 22-25, 25-19, 25-15, 25-21

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Σαγκάρντια, Δραγουμάνου, Τοάζι, Καραφουλλίδου, Σπανού, Πολυνοπούλου, Μυρίδου –λ / Βέλλιου

ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Γιοβάνη, Σπανού, Γκρέκα, Τσουμήτα, Μαλουσάρη, Μαθιουδάκη-λ / Κοκίου, Σαλούστρου, Ματσούκα