Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Έκλεισε η οκτάδα του Κυπέλλου στις γυναίκες

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΟΣΦΠ - ΑΟ ΘΗΡΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός και η Θέτιδα Βούλας συμπλήρωσαν την οκτάδα του Κυπέλλου στο βόλεϊ γυναικών μετά τις νίκες τους με 3-0 επί της Νέας Γενεάς και του ΠΑΟΚ αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τη Νέα Γενεά στο κατάμεστο κλειστό του Ασβεστοχωρίου και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γυναικών. Εκτός έδρας με την Ηλιούπολη στους «8» οι "ερυθρόλευκες".

Το παιχνίδι ήταν γιορτή για την ομάδα της Θεσσαλονίκης που για πρώτη φορά στην ιστορία της έφτασε μέχρι τους «16» του θεσμού και πάλεψε με αντίπαλο τον νταμπλούχο Ελλάδας. Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη που ήθελε κάνοντας διαχείριση δυνάμεων και πλέον κοιτάζει το παιχνίδι της Παρασκευής (2/2) με αντίπαλο τους Μακεδόνες για το πρωτάθλημα.

Νέα Γενεά - Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 17-25, 16-25, 18-25

ΝΕΑ ΓΕΝΕΑ (Κοτόρτσης): Μπάγγου, Φαλιάγκα, Κοσμά, Λάππα, Στάικου, Κομνίνο / Παλτιμσισόγλου (λ), Σταυρίδη, Πέιου, Τσαπακίδου, Καριοφυλλίδου, Ρεπανίδου, Μουμώλη, Μπουρλή.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Χίπε, Βλαχάκη, Λαμπρούση, Χριστοδούλου, Πολ, Κωνσταντινίδου / Κονόμι (λ), Κοκκινάκη (λ), Νιέμερ, Παπαδοπούλου, Μιλεντίγιεβιτς.

Πιο δύσκολα η Θέτιδα

Η Θέτιδα Βούλας, αν και δυσκολεύτηκε με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, νίκησε με 3-0 σετ και προκρίθηκε στην οκτάδα του Κυπέλλου Γυναικών. Η Αθηναϊκή ομάδα θα υποδεχθεί τον ΑΟ Θήρας στα προημιτελικά με φόντο το final-4 του θεσμού.

Αν και τους χωρίζει μία κατηγορία, ο δικέφαλος έβαλε δύσκολα στην ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη, που δεν υπολόγιζε στην Κωνσταντίνα Δρακουλίδου. Κρίσιμο για την εξέλιξη του αγώνα αποδείχθηκε το δεύτερο σετ. Εκεί, η ομάδα του Τάκη Φλώρου προηγήθηκε με 24-21 αλλά με την εμπειρία της, η Θέτιδα ισοφάρισε και κατέκτησε το σετ με 26-28.

ΠΑΟΚ - Θέτιδα Βούλας 0-3

Τα σετ: 22-25, 26-28, 21-25

ΠΑΟΚ (Φλώρος): Σωτηρίου, Κυριακίδου, Νικολαΐδου, Κυπαρίσση, Τσιόγκα, Γεροβασιλείου / Ξανθοπούλου (λ), Κοτέογλου, Βέντζιου, Κολτσιάκη, Μπαλογιάννη.

ΘΕΤΙΔΑ (Λυκογιάννη): Τσιώνη, Χρήστου, Γεωργιάδη, Γιοβάνη, Αργυροπούλου, Σιρίνινα / Ξηνταρά (λ).