Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Δεν την πάτησε ξανά ο Ολυμπιακός, 3-0 τον ΑΟ Θήρας

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΑΟ ΘΗΡΑΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΟΝΔΡΟΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Σε αντίθεση με πέρσι ο Ολυμπιακός έκανε λιγότερα λάθη και επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη στην πρεμιέρα της Volley League Γυναικών. Όλα τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής.

Στον πρωταθλητή Ολυμπιακό κατέληξε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στην Volleyleague γυναικών. Η ομάδα του Κοβάτσεβιτς επικράτησε στο ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης 3-0 σετ (25-15, 25-23, 25-17) του ΑΟ Θήρας σε ένα παιχνίδι που ποιοτικά δεν πρόσφερε συγκινήσεις στους φίλους του αθλήματος.

Ο Ολυμπιακός έκανε λιγότερα λάθη από τον αντίπαλό του (30 έναντι 40) και ήταν πιο ψύχραιμος κυρίως στο δεύτερο σετ όταν οι δύο ομάδες βρέθηκαν στο 23-23.

Ο Γιώργος Ρούσης (προπονητής ΑΟ Θήρας) δήλωσε: "Ήταν ένα πολύ κακό παιχνίδι. Αμφότερες οι ομάδες έκαναν πολλά λάθη. Για να νικήσεις τον Ολυμπιακό το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να κάνεις λιγότερα λάθη. Μας λείπουν τα παιχνίδια και αυτό φάνηκε σήμερα. Δεν την περίμενα καλύτερη την ομάδα αλλά σίγουρα περίμενα να κάνουμε λιγότερα λάθη".

Από την πλευρά του ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (προπονητής Ολυμπιακού) τόνισε: "Ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν. Σίγουρα πετύχαμε μια σημαντική νίκη γιατί όπως θυμάμαι τις προηγούμενες σεζόν δεν είχαμε πάρει κάποιο ματς εδώ εύκολα. Κάναμε αρκετά λάθη, σίγουρα περίμενα ορισμένα αλλά όχι τόσο πολλά. Έχουμε πολύ δουλεία να κάνουμε ακόμα και πρέπει να παίξουμε πολύ καλύτερα στα επόμενα ματς".

ΑΟ Θήρας - Ολυμπιακός ΣΦΠ 0-3

Τα σετ: 15-25, 23-25, 17-25

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Γενιτσαρίδη 3 (2/19 επ., 2 μπλοκ, 63%υπ. - 37% άριστες), Πότοκαρ 10 (7/25 επ., 3 άσσοι, 28% υποδοχή - 22% άριστες), Μέρκοβα 6 (3/23 επ., 3 άσσοι), Τσοχατζή 1 (1 άσσος), Μεταξά 1 (1/6 επ.), Εμμανουηλίδου 4 (4/11 επ.) / Αρτακιανού (λ, 28%υπ. - 17% άριστες), Καλανταρίδου (λ, 38% υπ. - 25% άριστες), Μουντάκη, Ξανθοπούλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Νιεμέρ 11 (9/21 επ., 2 άσσοι, 31%υπ. - 21% άριστες), Πολ 6 (5/13 επ., 1 άσσος, 59%υπ. - 47% άριστες), Λαμπρούση 8 (5/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χίπε 14 (11/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ζακχαίου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ) / Κονόμη -(λ, 27%υπ. - 18% άριστες), Νομικού 1 (1/4 επ.), Γιώτα, Παπαδοπούλου.

Σούπερ Διώτη στην πρεμιέρα

Με τοπ σκόρερ και MVP του ματς την Διώτη που σταμάτησε στους 16 πόντους, ο Πανναξιακός νίκησε 3-1 σετ (25-20, 12-25, 25-22, 25-20) τον Αίαντα Ευόσμου στην πρεμιέρα της Volleyleague.

Οι δύο ομάδες είχαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους. Κλειδί για τον Πανναξιακό ήταν το «διάβασμα» μετά το δεύτερο σετ της Τζούριτς. Το ματς είχε ένταση, ιδιαίτερα στο τρίτο σετ, με τους κόουτς των δύο ομάδων να δέχονται κάρτες για διαμαρτυρία. Ο Παπαδόπουλος του Πανναξιακού δέχθηκε κίτρινη και ο Ζωλασταθιάδης του Αίαντα, κόκκινη.

Πριν το πρώτο σερβίς της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγής για τον πρόωρο χαμό της Άννας Ξερικού.

ΑΟΝ Πανναξιακός - ΑΠΣ Αίας 3-1

Τα σετ: 25-20, 12-25, 25-22, 25-20

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Παπαδόπουλος): Ντάλτον 13 (10/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Διώτη 16 (13/39 επ., 3 μπλοκ, 24% υπ. - 6% άριστες), Κάλτερ 12 (11/26 επ., 1 άσσος, 24% υπ. - 10% άριστες), Καλαντάτζε 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Σεφεριάδου 1 (άσσος), Μπράουν 12 (9/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 50% υπ. - 22% άριστες), Νούσια, Κατερίνη, Μπολέτου.

ΑΠΣ ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου 7 (7/24 επ., 31% υπ. - 0% άριστες), Τζούριτς 14 (13/38 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 8 (6/13 επ., 2 άσσοι), Βλάχου 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Κούση 11 (8/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλέπκου 13 (12/23 επ., 1 άσσος, 79% υπ. - 5% άριστες) / Γεωργιάδου (λ, 56% υπ. -15% άριστες), Καλαγασίδη 1 (άσσος), Ηλιοπούλου.

Νίκη με σόου Γκλιγκόροβιτς

Με κορυφαία την πασαδόρο του, Μπιλιάνα Γκλιγκόροβιτς, ο Άρης πήρε το πρώτο τρίποντο στην Volleyleague γυναικών επικρατώντας 3-0 σετ (25-20, 25-21, 25-16) του Πορφύρα στο ΔΑΚ Πυλαίας.

Η ομάδα του Πορφύρα αντιστάθηκε στο πρώτο, κυρίως, σετ, αλλά στην συνέχεια οι «κιτρινόμαυρες» πάτησαν γκάζι και έφθασαν άνετα στη νίκη. Για τον Άρη δεν αγωνίστηκε η Κουβανή Σιμόν, η οποία συμμετείχε στην προθέρμανση, ωστόσο δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιηθεί.

Τον αγώνα παρακολούθησαν 300 φίλοι του αθλήματος, μεταξύ αυτών πολλά παιδιά από τις ακαδημίες του Άρη.

ΑΣ Άρης - ΑΟΦ Πορφύρας 3-0

Τα σετ: 25-20, 25-21, 25-16

ΑΣ ΑΡΗΣ (Σολκίδης): Καραφουλίδου , Γκλιγκόροβιτς , Χουντίμα , Πήττα , Γουγούση , Αλεξάκου (λίμπερο Κελεσίδου, Χίντζιου), Μπάκα, Ζωήδου

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Γκολφινοπούλου , Δραγουμάνου , Φωτεινού , Κομλένοβιτς , Ράπτη , Κελεσίδη (λίμπερο Μουστάκη), Σιδεράτου , Χατζηπέτρου , Θαλασσινού

Πρεμιέρα με το "δεξί" για τον Ηρακλή Κηφισιάς

Ένα από τα πιο δραματικά ματς στην πρεμιέρα της Volleyleague φιλοξενήθηκε στο Ζηρίνειο. Ο Ηρακλής Κηφισιάς κατάφερε να νικήσει 3-0 σετ (27-25, 26-24, 25-12) το Μαρκόπουλο παρά το γεγονός ότι και στα δύο πρώτα σετ βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Στο πρώτο το Μαρκόπουλο προηγήθηκε 23-17 αλλά εκεί τα σερβίς της Ελεάνας Γεωργαντά ψαλίδισαν τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενες είχαν τέσσερα σετ μπολ (20-24) αλλά δεν μπόρεσαν να χαμογελάσουν. Ο Ηρακλής χωρίς λάθη γύρισε το σετ και με 27-25 πήρε προβάδισμα. Στο δεύτερο και πάλι το Μαρκόπουλο είχε προβάδισμα με 23-21 αλλά η ομάδα του Χουντουμάδη, με Κωνσταντίνου και Παπαδοπούλου σε πολύ καλή μέρα, έγραψε σερί 5-1 και έφθασε στο 2-0 σετ. Στο τρίτο με την ψυχολογία του Ηρακλή, έφθασε άνετα στο 25-12.

ΓΣΚ Ηρακλής - ΑΟ Μαρκοπούλου 3-0

Τα σετ: 27-25, 26-24, 25-12

ΓΣΚ ΗΡΑΚΛΗΣ (Χουντουμάδης): Αδάμ, Γεωργαντά, Κωνσταντίνου, Μερκουριάδη, Ντεινέγκα, Κοντούδη (λίμπερο Κόττα), Παπαδοπούλου

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Πάουν): Παπαστεργίου, Χούντα, Δικαιούλια, Τσιτσιγιάννη, Νικολογιάννη, Διάλλα (λίμπερο Τουλγαρίδου), Γεωργαντζή, Σούλη