Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αχώριστο αιώνιο δίδυμο στην κορυφή

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΠΑΟ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Eurokinissi Sports-ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ) EUROKINISSI SPORTS

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός επιβλήθηκαν εύκολα με 3-0 επί του Μαρκόπουλου και της Ηλιούπολης αντίστοιχα και έτσι παρέμεινε αναλλοίωτη η κορυφή στην Α1 βόλεϊ των γυναικών.

Μετά την ήττα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 3-0 του Α.Ο Μαρκοπούλου στο κλειστό του Μετς στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 8-5 του Α.Ο Μαρκοπούλου που αγωνίστηκε χωρίς το "βαρύ του πυροβολικό" τη βασική διαγώνια, Έρικα Μερκάντο* ενώ τη θέση της κάλυψε η Λιάγκη. Οι γηπεδούχες ήλεγχαν το σετ (16-11,21-16) και μ μπλοκ της Κωνσταντινίδου έφτασε στο 1-0 με 25-18.

Στο δεύτερο σετ, η Φακοπουλίδου πέρασε στη θέση της Νικολογιάννη για το Μαρκόπουλο ενώ η Μερτέκη πήγε στο 3-3 στο σερβίς για να δυσκολέψει την υποδοχή του ΑΟΜ και να φύγει από εκεί με 9-0 σερί εκ των οποίων δυο άσοι (12-3). Η διαφορά «άνοιξε» οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να τη μαζέψουν ενώ οι «πράσινες» έκαναν με 25-13 το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ για τον Παναθηναϊκό ξεκίνησαν στο βασικό σχήμα Παπαδοπούλου, Καρπουζά, Λαγουδάκη ενώ στο 11-8 πέρασε και η Καββαδία στη θέση της Φιλντ ενώ στο 17-13 για το Μαρκόπουλο η Καρακάση πέρασε στη θέση της Σόουζα ενώ στη διαγώνιο είχε γυρίσει η Κλάιν. Οι γηπεδούχες με περισσότερες λύσεις δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην τελική επικράτηση του σετ με 25-17 (άσος της Παπαδοπούλου) και να πάρουν ακόμα ένα «τρίποντο» στην Α1, το οποίο τις διατηρεί στην πρώτη θέση.

Παναθηναϊκός - Μαρκόπουλο 3-0

Τα σετ: 25-18, 25-13, 25-17

Παναθηναϊκός (Δ.Καζάζης): Ρίτσι, Φιλντ, Πολ, Μερτέκη, Κωνσταντινίδου,Χρυσομάλλη, -Ρόγκα (λ.), Λαγουδάκη, Παπαδοπούλου, Καββαδία, Καρπουζά

Α.Ο Μαρκοπούλου (Νικολάκης): Νικολογιάννη, Κλάιν, Πατεράκη, Λιάγκη, Διάλλα, Σόουζα, Ιακωβίδου –λ / Φακοπουλίδου, Δικαιούλια, Καρακάση

*Η Μερκάντο έφυγε εσπευσμένα για το Εκουαδόρ λόγω της απώλειας της μητέρας της.

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΟΣΦΠ (Eurokinissi Sports-ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ) EUROKINISSI SPORTS

Συνέχεια στο σερί ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από την Ηλιούπολη, επικρατώντας «καθαρά» 3-0 της ομώνυμης τοπικής ομάδας στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής.

Οι "ερυθρόλευκες" κατέκτησαν άνετα τα δυο πρώτα σετ ενώ η Ηλιούπολη κόντραρε για να μειώσει στο τρίτο σετ χωρίς ωστόσο να το καταφέρει.

Στο πρώτο σετ, η Ηλιούπολη ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 6-7 αλλά τα σερβίς της Γιώτα δυσκόλεψαν την υποδοχή των γηπεδούχων (7-15). Η διαφορά άνοιξε φτάνοντας μέχρι και +12 (8-20) και ο Ολυμπιακός έκανε το 0-1 σετ με 11-25.

Με καλό ρυθμό οι «ερυθρολευκες» μπήκαν και στο δεύτερο σετ χωρίς α βρουν αντίσταση από την Ηλιούπολη που δεν έβρισκε τρόπο να πάρει πόντους. Η ψαλίδα στο σκορ άνοιξε εκ νέου για το 4-14 και το 0-2 σετ με 25-8 δεν αφήνει περιθώρια περαιτέρω σχολιασμού.

Ωστόσο, η εικόνα άλλαξε στο τρίτο σετ, εκεί όπου η Ηλιούπολη προηγήθηκε με 3-2 αλλά ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου προβάδισμα 7-13. Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να κρατήσουν επαφή με το σκορ (18-20) με τη Σπανού να ρίχνει τη διαφορά στον πόντο 21-22 και την Κις να ισοφαρίζει 22-22. Πιο έμπειρη η ομάδα του Κοβάτσεβιτς πίεσε στο φινάλε του σετ από το σερβίς και έφτασε στο τελικό 0-3 σετ με 25-23.

Ηλιούπολη - Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 11-25, 8-25, 23-25

Hλιούπολη (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Κις, Γιοβάνη, Μαλουσάρη, Γκρέκα / λ-Κοκίου, Μαθιουδάκη, Τσουμήτα

Oλυμπιακός (Koβάτσεβιτς): Γιώτα, Λαζάρεβιτς, Μαλασάι, Λαμπρούση, Τσίμα, Χριστοδούλου / λ-Κονόμι, Βλαχάκη, Τέζα, Κοκκινάκη