Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ανώτερος ο Ολυμπιακός, επιβλήθηκε με 3-1 επί του Παναθηναϊκού

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΠΑΟ - ΟΣΦΠ  (ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / Eurokinissi Sports)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΠΑΟ - ΟΣΦΠ (ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 1-0 σετ, όμως η είσοδος της Τσίμα και η γενικότερη άνοδος του Ολυμπιακού οδήγησαν στην ανατροπή με 3-1 υπέρ των ερυθρόλευκων στο ντέρμπι της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Την έκτη συνεχόμενη νίκη του επί του Παναθηναϊκού πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκες επιβλήθηκαν με 3-1 σετ επί των πράσινων στο κλειστό του Μετς και ουσιαστικά κλείδωσαν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Κλειδί στη νίκη της ομάδας του Κοβάτσεβιτς ήταν το εξαιρετικό σερβίς της. Ο Ολυμπιακός σημάδεψε μέχρι τέλους τη Ρίτσι, η Καναδή του Παναθηναϊκού με εξαίρεση κάποια διαστήματα δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί και έτσι όλα έγιναν πιο εύκολα για τις φιλοξενούμενες.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που μπήκε ελαφρώς καλύτερα στο ματς και με καλό μπλοκ και σερβίς κατάφερε να προηγηθεί με 26-24. Εκεί ο Κοβάτσεβιτς ενεργοποίησε την Τσίμα στη θέση της αρνητικής Λαζάρεβιτς και αυτό άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι τα μισά του δεύτερου σετ όταν η Χίπε πήγε στο σερβίς με το σκορ στο 14-14. Όταν η Γερμανίδα έφυγε από το σερβίς το σκορ είχε γίνε 15-22 και στη συνέχεια έκανε το 1-1 (25-17)!

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός από τα μέσα και μετά κατάφερε να ξεφύγει κατακτώντας το σετ εύκολα με 25-16. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο τέταρτο σετ. Ο Παναθηναϊκός ήταν συνέχεια μπροστά μέχρι και το 19-17. Εκεί οι ερυθρόλευκες έτρεξαν ένα επί μέρους 4-0 για να προηγηθούν με 21-19. Αυτό το προβάδισμα ήταν καθοριστικό ώστε ο Ολυμπιακός να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 25-21 και ταυτόχρονα στη νίκη με 3-1 σετ.

Θυμηθείτε το LIVE του αγώνα.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-3

Τα σετ: 26-24, 17-25, 16-25, 21-25

Παναθηναϊκός (Καζάζης) Χρυσομάλλη 4 (3 άσοι 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (4/13 επ., 1 μπλοκ), Πολ 8 (8/36 επ., 18% υπ. – 18% άριστες), Μερτέκη 16 (14/45 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ρίτσι 8 (7/32 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 12% άριστες), Φιλντ 8 (5/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ρόγκα –λ (38% υπ. – 38% άριστες) / Λαγουδάκη, Καββαδία 1 (0/6 επ., 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου, Καρπουζά 1 (1 μπλοκ), Παρασχάκη.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 11 (8/13 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.- 50% άριστες), Μαλασάι 8 (6/37 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 40% άριστες), Λαμπρούση 10 (4/11 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (5/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Χίπε 21 (19/45 επ., 2 άσοι), Κονόμι –λ (62% υπ. – 50% άριστες) / Τσίμα 9/16 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες).

Μας άρεσε: Η "μάχη" των δύο λίμπερο. Κονόμι και Ρόγκα, Ρόγκα και Κονόμι.. Μακράν τα δύο καλύτερα λίμπερο του πρωταθλήματος και βρίσκονταν συνέχεια κάτω από τις μπάλες βγάζοντας ορισμένες εντυπωσιακές άμυνες.

Δεν μας άρεσε: Θα ήταν άδικο για μία από τις δύο να ξεχωρίσουμε κάποια. Πολ και Ρίτσι ήταν για μία ακόμη φορά σε άλλο γήπεδο και δεν βοήθησαν καθόλου τον Παναθηναϊκό. Όταν οι πράσινοι έχουν δώσει σχεδόν το μισό τους μπάτζετ για αυτές τις δύο περιμένουν να τους βοηθήσουν σε αυτά τα ματς. Η Πολ είχε 8/36 επιθέσεις, ενώ η Ρίτσι 7/32 με τη δεύτερη να είναι τραγική στην υποδοχή με την Ρόγκα να προσπαθεί να μαζέψει τα ασυμμάζευτα.

Το κλειδί: Για μία ακόμα φορά πέρα από τη δεδομένη διαφορά ποιότητας που υπάρχει φάνηκε και το πόσο σημαντικό είναι το βάθος πάγκου του Ολυμπιακού. Χωρίς να είναι εντυπωσιακή η Τσίμα, ήταν σίγουρα πιο θετική από την Λαζάρεβιτς, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε και με την πίεση από το σερβίς πήρε ουσιαστικά το ματς.

Κοβάτσεβιτς: "Τουλάχιστον πήραμε τη νίκη"

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, τόνισε ότι έμεινε ικανοποιημένος από τη νίκη όχι από την εμφάνιση. "Είναι μία σημαντική νίκη για εμάς. Το πρώτο σετ ήταν πιθανότατα το χειρότερο που έχουμε παίξει από την ημέρα που ανέλαβα την ομάδα. Τουλάχιστον, στη συνέχεια αρχίσαμε να παίζουμε με λιγότερα λάθη και για σήμερα μας έφτανε αυτό. Είμαστε σίγουρα χαρούμενοι για τη νίκη και είναι καλό ότι θα πάμε στο Βέλγιο με καλή διάθεση" ήταν το αρχικό του σχόλιο.

Για το γεγονός ότι έγινε περίεργο παιχνίδι: "Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι ειδικά στο πρώτο σετ. Σίγουρα μιλάω για τη δική μου ομάδα, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα συμφωνήσει σε αυτό και ο προπονητής του Παναθηναϊκού και πιστεύω ότι δεν είναι χαρούμενος με τον τρόπο που έπαιξε η ομάδα του. Είναι περίεργο, αλλά τουλάχιστον πήραμε αυτό για το οποίο ήρθαμε".

Καζάζης: "Μας πλήγωσε η υποδοχή μας"

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Καζάζης, στάθηκε στην κακή υποδοχή των αθλητριών του. Αρχικά, απαντώντας στην ατάκα του Κοβάτσεβιτς ότι δεν πρέπει να έμεινε ικανοποιημένος από την ομάδα του: "Όταν χάνεις πως να είναι κανείς ικανοποιημένος. Θεωρώ ότι η υποδοχή μας σήμερα μας πρόδωσε. Σίγουρα μας πίεσαν στο σερβίς, ο Ολυμπιακός έχει αυτήν την ικανότητα αφού είναι δυνατός στο σερβίς. Νομίζω βρήκαν ρυθμό και μας πίεσαν.

Σε αντίθεση με εμάς αφού με την έξοδο της Λαζάρεβιτς και την είσοδο της Τσίμα ο Ολυμπιακός γινόταν πιο ευάλωτος και εμείς δεν μπορέσαμε να το εκμεταλλευτούμε. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να έρθει η δίκαιη νίκη του Ολυμπιακού. Το παιχνίδι κρίθηκε στο κομμάτι σέρβις - υποδοχή. Εμείς δεν πιέσαμε καθόλου τον Ολυμπιακό και εκείνος μας πίεσε εκεί που πονάμε".

Για το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έπαιρνε μεγάλη διαφορά στο σκορ και την έχανε: "Μιλάμε για γυναικείο βόλεϊ. Κάποια στιγμή έτσι όπως εξελίχτηκε το πρώτο σετ μου έδωσε μία εικόνα ότι πήραμε ένα σετ από τον Ολυμπιακό και είμαστε ικανοποιημένοι. Αυτό το είπα στα κορίτσια. Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι στο τέταρτο σετ κάναμε κάτι καλύτερο, αλλά δεν αντέξαμε μέχρι το τέλος. Πάλι μας πρόδωσε το κομμάτι της υποδοχής. Κρατάμε τα αρνητικά τα οποία πρέπει να διορθώσουμε και βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι. Πρώτα είναι ένα ματς πρωταθλήματος και στη συνέχεια ο ημιτελικός του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό".

Για το ότι ο Ολυμπιακός επικράτησε και στα δύο ντέρμπι και μοιάζει να έχει κλειδώσει την πρωτιά: "Στο πρώτο παιχνίδι εάν δεν ήταν η κυρία Μουλά θα είχαμε πάρει εμείς τη νίκη. Σίγουρα θα μου πείτε τι έχει γράψει το φύλλο αγώνος. Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε ότι ένα διαιτητικό λάθος έκρινε ένα αποτέλεσμα.

Θεωρώ ότι η διαφορά που έχει ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να καλυφθεί. Βλέποντας και το πρόγραμμα που έχει ο Ολυμπιακός δεν γίνεται να κάνει στραβοπάτημα. Σήμερα θέλαμε να δοκιμάσουμε κάποια πράγματα ενόψει και του ημιτελικού. Το είχα πει και στα κορίτσια ότι και να κερδίζαμε σήμερα δύσκολα θα άλλαζε κάτι στη βαθμολογία αφού ο Ολυμπιακός δεν θα κάνει άλλο στραβοπάτημα μέχρι το τέλος".

Για τον ημιτελικό του Κυπέλλου: "Ο ημιτελικός του Κυπέλλου είναι ένας αγώνας δίχως αύριο. Πρέπει σίγουρα να διορθώσουμε κάποια κομμάτια. Αν δεν τα διορθώσουμε δεν έχουμε τύχη απέναντι στον Ολυμπιακό. Έχουμε χρόνο να τα δουλέψουμε ώστε στο Κύπελλο να είμαστε καλύτεροι"