Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ανοικτές όλες οι θέσεις μέχρι τέλους

ΒΟΛΕΙ ΠΑΟ-ΕΛΠΙΣ
ΒΟΛΕΙ ΠΑΟ-ΕΛΠΙΣ EUROKINISSI SPORTS

Συνεχίζεται μέχρι τέλους η μάχη για τις θέσεις 2-4 στην Α1 βόλεϊ γυναικών. Σημαντική νίκη για τη Θέτιδα επί της υποβιβασμένης ΑΕΚ.

Η 20η αλλαγή δεν άλλαξε πολλά πράγματα στο βαθμολογικό πίνακα της Α1 βόλεϊ των γυναικών. Οι θέσεις 2-4 παραμένουν ανοικτές, ενώ η μάχη της παραμονής θα κρατήσει μέχρι και την τελευταία αγωνιστική. Ας δούμε συνοπτικά τι έγινε στα πέντε παιχνίδια.

Περίπατος και με αλλαγές για τον Ολυμπιακό

Η προέλαση του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα συνεχίστηκε με τις ερυθρόλευκες να πανηγυρίζουν την 19η συνεχόμενη νίκη τους (σε 20 παιχνίδια) επικρατώντας με 3-0 του Άρη στην Θεσσαλονίκη.

Ο Ολυμπιακός παρόλο που προέρχονταν από την κατάκτηση του Κυπέλλου και την σπουδαία Ευρωπαϊκή του επιτυχία (πρόκριση στους «4» του ChallengeCup) δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Άρη, με τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να ξεκινά στο βασικό σχήμα Βλαχάκη, Τέζα, Εμμανουηλίδου και Κοκκινάκη ως λίμπερο.

Όσον αφορά τον Άρη μετά την ήττα του παρέμεινε ισόβαθμος με τους Μακεδόνες στην 5η θέση και περιμένει το αποτέλεσμα του ΑΟ Θήρας στον Εύοσμο για να ξέρει τα δεδομένα για τη μάχη της 4ης θέσης.

"Ήταν πολύ καλύτερος ο Ολυμπιακός, μας πίεσε πάρα πολύ με το σερβίς του και με εξαίρεση το β' σετ όπου ήμασταν κάπως ανταγωνιστικοί δεν μπορέσαμε να κάνουμε κάτι και δίκαια χάσαμε", παραδέχθηκε ο Δημήτρης Σολκίδης με την Κωνσταντίνα Βλαχάκη να σημειώνει: "Το περιμέναμε λίγο πιο δύσκολο το ματς αλλά μπήκαμε αποφασισμένες να κερδίσουμε. Ο προπονητής μας έκανε κάποιες αλλαγές και ξεκουράστηκαν ορισμένες παίκτριες πράγμα πολύ σημαντικό. Από δω και πέρα θα προετοιμαζόμαστε για τα παιχνίδια με την Κράσνογιαρσκ. Είμαστε χαρούμενες γιατί βγάλαμε ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα με συνεχή παιχνίδια».

Άρης - Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 11-25, 21-25, 17-25.

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Αλεξάκου 6 (6/23 επ., 17%υπ. - 06% άριστες), Κωσταντινίδου 4 (1/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ) Καετάνο 7 (7/22 επ., 20%υπ. - 12% άριστες), Κις 9 (6/24 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 25%υπ. - 25% άριστες), Καραφουλίδου 5 (1/3 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (37% υπ. - 26% άριστες)/ Πήττα 1 (1 μπλοκ), Γουγούση, Σταματίου, Χαραβελούλη.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 7 (2/6 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 7 (5/9 επ., 2 άσους, 17% υπ. - 17% άριστες), Βλαχάκη 7 (5/21 επ., 2 μπλοκ), Τσίμα 14 (11/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 35% άριστες), Τέζα 2 (1/5 επ., 1 άσο), Εμμανουηλίδου 7 (2/8 επ., 2 άσους, 3 μπλοκ), Κοκκινάκη –λ (60% υπ. - 53% άριστες) / Μαλασάι 8 (5/8 επ., 2 άσους, 1 μπλοκ, 80% υπ. - 60% άριστες), Λαμπρούση 5 (4/4 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 1 (1/1 επ.), Χίπε 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ).

Έπαιξε όσο χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Ελπίδας Αμπελοκήπων στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της κατάταξης (50βαθμούς).

Οι «πράσινες» αγωνίστηκαν χωρίς την Κάιλα Ρίτσι που ταλαιπωρείται από ίωση ενώ ο Δημήτρης Καζάζης χρησιμοποιήσε όλες τις υπόλοιπες παίκτριές του προκειμένου να είναι έτοιμες ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Από την άλλη πλευρά στην Ελπίδα... η ελπίδα για παραμονή πεθαίνει τελευταία και οι αθλήτρις του Χρυσομαλλίδη θα τα δώσουν όλα μέχρι την τελευταία αγωνιστική.

Ο Παναθηναϊκός με «αιχμή του δόρατος» τη Μερτέκη πήρε προβάδισμα +5 (11-6) ενώ η Ελπίδα με καλές άμυνες και κόντρα επιθέσεις έτρεξε ένα σερί (1-6) μειώνοντας στο 13-12. Οι «πράσινες» ξέφυγαν εκ νέου για το 20-16 ενώ η Κωνσταντινίδου τελείωσε το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχες προηγήθηκαν στο α’ τεχνικό τάιμ άου με 8-6 ενώ πάτησαν γκάζι για το 16-9. Παρά το ανακάτεμα της τράπουλας από τη μεριά των φιλοξενουμένων δεν υπήρξε λύση και έτσι η Λαγουδάκη έκανε το 19-13 και η Μερτέκη ολοκλήρωσε το δέυτερο σετ με 25-18.

Πιο εύκολο από τα άλλα δυο σετ αποδείχτηκε το τρίτο για τον Παναθηναϊκό που είχε ρυθμό για το 11-5 και το 20-13 για να τελειώσει το σετ με λάθος από τη μεριά της Ελπίδας στο σερβίς για το 25-15 και το 3-0.

Παναθηναϊκός - Ελπίδα Αμπελοκήπων 3-0

Τα σετ: 25-21, 25-18, 25-15

Παναθηναϊκός Α.Ο (Καζάζης): Χρυσομάλλη, Λαγουδάκη 8(7/12επ., 57%υποδοχή-45%άριστες,1μπλοκ), Κωνσταντινίδου 6 (5/6επ., 1μπλοκ), Πολ 13 (10/21επ, 84%υπ-63%αρ., 1μπλοκ, 1άσος), Μερτέκη 21 (18/26επ, 3άσους), Φιλντ 3 (3/8επ), Ρόγκα λ. 67% υπ - 67% άριστες / Καββαδία 4 (1/3επ, 3μπλοκ), Παπαδοπούλου, Καρπουζά 3 (3/3επ)

Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης): Καλαϊτζάκη, Παπάζογλου 7 (6/18επ, 54%υποδοχή-36%άριστες, 1άσος), Καλανταρίδου 9 (9/36επ,76%υπ-65%αρ.), Μπολέτου 4 (4/13επ), Καλαντάτζε 7 (5/14επ, 2μπλοκ), Γουίλσον 2 άσοι, Σουπιώνη –λ 54%υπ-31%άρ./ Νώτη 1 άσος, Γεροβασιλείου 1 (1/7επ), Μπολέτου 4 (4/4 επ), Καλαϊτζάκη, Καραμούτσα 3 (2/3επ, 1 άσος), Γκόλτσιου.

Παρέμεινε στο κυνήγι της δεύτερης θέσης ο Πανναξιακός

Ο Πανναξιακός επικράτησε με 3-1 σετ των Μακεδόνων Αξιού στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών και παρέμεινε ζωντανός στη διεκδίκησή της με 48 βαθμούς ενώ οι Μακεδόνες βρίσκονται στην 5η θέση με 32 βαθμούς.

Ο ΠΑΟΝ στο πρώτο σετ είχε τον έλεγχο με τους μαχητικούς Μακεδόνες –που αγωνίστηκαν χωρίς την Τοάζι- να ακολουθούν στο σκοράρισμα. Μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ (16-12) η νησιωτική ομάδα δεν δυσκολεύτηκε με καλό σερβίς και επιθετικές λύσεις να φτάσει στο 25-18 με άσο της Πότοκαρ, παίρνοντας προβάδισμα στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι Μακεδόνες μπήκαν πιο αποφασιστικά και κατάφεραν να προηγηθούν +4 (4-8) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο άσος της Παπαδοπούλου διατήρησε μπροστά 17-18 τις φιλοξενούμενες ενώ η Ζακχαίου έφερε το σετ στα ίσα 19-19. Με τα σερβίς της Δρακουλίδου να δυσκολεύουν την υποδοχή των Μακεδόνων, οι γηπεδούχες πήραν αέρα 22-19 αλλά η ομάδα του Σκουλικάρη όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά αλλά έφτασε στην ισοφάριση στο 23-23. Η Φρέσκο κάρφωσε άουτ δίνοντας ευκαιρία στης φιλοξενούμενες και η Δραγουμάνου έγραψε το 23-25 για την ισοφάριση σε 1-1.

Φουριόζος ο Πανναξιακός στο τρίτο σετ δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο, «έχτισε» διαφορές (14-7, 20-9) για να πάρει εκ νέου με 2-1 το προβάδισμα με 25-11 (επίθεση Ζακχαίου).

Με την ψυχολογία υπέρ του, ο ΠΑΟΝ πάτησε γκάζι (18-10) και στο τέταρτο σετ καθώς οι Μακεδόνες δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις και έτσι μέσα σε αποθέωση στο κλειστό της Νάξου –κυρίως όταν εμφανίστηκε η αναμνηστική κούπα της 2η θέσης στο Κύπελλο Ελλάδας- οι γηπεδούχες με άσο της Δρακουλίδου έγραψαν το 25-14.

Πανναξιακός - Μακεδόνες 3-1

Τα σετ: 25-18, 23-25, 25-11, 25-14

Παννακιακός (Ρούσης): Φρέσκο, Πότοκαρ, Δρακουλίδου, Τοτσίδου, Οικονομίδου, Ζακχαίου, Κακουράτου –λ / Ξαγοραράκη, Αναγνώστου, Μαυρομάτη, Κατερίνη

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Πολυνοπούλου, Παπαδοπούλου, Σαγκάρντια, Δραγουμάνου, Σπανού, Καραφουλίδου, Μυρίδου - λ / Τσαγκαράκη,Καλτσώνη, Μανδράου, Στεφανίδου.

Βήμα τετράδας για τον ΑΟ Θήρας, ακόμα πιο κοντά στην παραμονή ο Αίαντας

Ο ΑΟ Θήρας κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη τη φετινή σεζόν στην Θεσσαλονίκη (τέσσερα ματς, ισάριθμα τάι μπρέικ) κερδίζοντας με 3-2 τον Αίαντα στον Εύοσμο και σε μεγάλο βαθμό "κλείδωσε" την 4η θέση.

Η ομάδα της Σαντορίνης (παρά τις απουσίες των Όστοϊτς, Μεταξά και τη γαστρεντερίτιδα που χτύπησε την ομάδα) εκμεταλλευόμενη την ήττα των Μακεδόνων και του Άρη αύξησε τη διαφορά της στους τρεις βαθμούς και χρειάζεται μία νίκη στα δύο τελευταία ματς καθώς σε όλες τις ισοβαθμίες έχει το πάνω χέρι. Ο Αίας επίσης πήρε έναν πολύ σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για την παραμονή, αλλά ακόμη η συγκεκριμένη μάχη είναι ανοικτή καθώς τόσο η Θέτιδα όσο και η Ελπίδα καραδοκούν.

Ο Αίας στο πρώτο σετ μετά το 12-10 ξέφυγε με 18-11 και το πήρε εύκολα για να ακολουθήσουν δύο δραματικά σετ. Ο ΑΟΘ μετέτρεψε το 8-9 σε 10-13 και 12-16 με τον Αίαντα να επιστρέφει (15-17) και να ισοφαρίζει σε 20-20 για να φτάσουμε στο 23-23 όπου οι φιλοξενούμενες πήραν τους δύο που ήθελαν ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ίδιο σκηνικό, αλλά διαφορετικό φινάλε στο γ’ σετ με τον ΑΟΘ να προηγείται 12-16, αλλά ο Αίας ισοφάρισε 17-17 και παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-21, έτρεξε ένα σερί 7-2, παίρνοντας το προβάδισμα με 2-1.

Στη συνέχεια όμως η Θήρα ήταν αυτή που κυριάρχησε πλήρως, ισοφάρισε σχετικά εύκολα σε 2-2 και στο τάι μπρέικ ξέφυγε από νωρίς (2-5) και διατήρησε άνετα το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Αίαντας - ΑΟ Θήρας 2-3

Τα σετ: 25-17, 23-25, 25-23, 19-25, 10-15

Αίας (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου 17 (16/37 επ., 1 μπλοκ, 49% ΥΠ. – 45% άριστες), Τζούριτς 14 (12/30 επ., 2 μπλοκ), Βλάχου 6 (4/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κούση 22 (13/17 επ., 2 άσοι, 7 μπλοκ), Κλέπκου 7 (6/17 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 55% άριστες), Τζιαρλή 7 (4/17 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γεωργιάδου –λ (65% υπ. – 65% άριστες) / Σωτήρογλου-λ, Αποστολίδου 3 (3/11 επ., 31% υπ. – 23% άριστες), Φαλέγκα, Ξανθοπούλου.

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Βεργίδου 6 (1/2 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Τέρχιτς 19 (15/31 επ., 2 άσοι 2 μπλοκ), Ζντόβτς 11 (9/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 43% άριστες), Μουντάκη 5 (5/21 επ., 29% υπ. – 29% άριστες), Γεωργιάδου 16 (14/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσομπανίδου 11 (1/9 επ., 1 άσο, 9 μπλοκ), Αρτακιανού –λ (62% υπ. – 52% άριστες) / Τσβετκόβα 1 (1/1 επ.), Παναγιωτίδου Τσοχατζή 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ).

Η υποβιβασμένη ΑΕΚ έβαλε δύσκολα στη Θέτιδα

Η Θέτιδα επικράτησε με 3-1 της ΑΕΚ στο κλειστό της Βούλας και πρόσθεσε τρεις πολύτιμους βαθμούς (16 βαθμούς) στη «μάχη» που δίνει για τη σωτηρία της, καθώς βρίσκεται στη 10η θέση και στην «επικίνδυνη» ζώνη ενώ απέχει –δυο αγωνιστικές πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου- τρεις βαθμούς από την 9η θέση όπου βρίσκεται ο Αίας Ευόσμου (19β.).

Η Θέτιδα ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο σετ, προηγήθηκε 8-4 (α’ τεχνικό τάιμ άου) και ανέβασε το δείκτη του σκορ έχοντας λύσεις στην επίθεση και πιέζοντας την ΑΕΚ για το +8 (18-10) με το σετ να κλείνει 25-14 υπέρ της ομάδας της Βούλας.

Η εικόνα άλλαξε τελείως στο δεύτερο σετ, καθώς η ΑΕΚ κοίταξε στα μάτια τη Θέτιδα και ανέβασε στροφές παίζοντας έξυπνα στο φιλέ και εκμεταλλευόμενη την αδράνεια των γηπεδούχων διατήρησε διαφορά (6-10, 11-16) και έφτασε στην ισοφάριση 21-25 (1-1).

Στο τρίτο σετ, η Θέτιδα αφυπνίστηκε εκ νέου και «έχτισε» διαφορά (20-11) για να προηγηθεί 2-1 σετ με 25-17 ενώ στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ και πάλι κόντραρε τις γηπεδούχες που αν και δυσκολεύτηκαν, στις λεπτομέρειες κατάφεραν με την εμπειρία τους να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα και τη νίκη με 25-22.

Θέτιδα Βούλας - ΑΕΚ 3-1

Τα σετ: 25-14, 21-25, 25-17, 25-22

Θετις: Κιουτσούκη, Βαρουδάκη, Μελετιάδη, Εσντέλ, Γιόβιτς, Φρέντς, Ξηντάρα (λ), Λεωνίδου, Τοντάϊ, Αργυροπούλου

ΑΕΚ: Αργυροπούλου, Βενέτη, Γεωργαντά, Ζίγκα, Καλαφατάκη,Κουτρουμπή, Μπελιά(λ), Καρατερτζή, Καλαφατάκη, Βάθη