ΤΕΝΙΣ

Πήρε το Challenger της Γένοβας ο Τσιτσιπάς

Greece's Stefanos Tsitsipas returns the ball to Croatia's Ivo Karlovic during their first round match of the French Open tennis tournament at the Roland Garros stadium, Sunday, May 28, 2017 in Paris. (AP Photo/Christophe Ena) AP PHOTO/CHRISTOPHE ENA

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε το πιο σημαντικό τουρνουά της καριέρας του μέχρι στιγμής, το Challenger της Γένοβας, κερδίζοντας 41 θέσεις στην κατάταξη της ATP.

Το πιο σημαντικό τουρνουά της καριέρας του, μετά από δύο χαμένους τελικούς στο Μαρόκο, κατέκτησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος νίκησε με 7-5 7-6 (2) τον Γκιγιέρμο Γκαρθία Λόπεθ στον τελικό του ATP Challenger της Γένοβας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής χρειάστηκε 1.49 για να υποτάξει τον κατά 15 χρόνια μεγαλύτερό του Ισπανό για να κατακτήσει το πρώτο Challenger της καριέρας του και μάλιστα χωρίς να χάσει σετ στο χώμα.

Ο 19χρονος Τσιτσιπάς κέρδισε 127.000 ευρώ και μαζί 125 βαθμούς, που θα τον εκτοξεύσουν στο νο120 της παγκόσμιας κατάταξης (+41), τρεις θέσεις πάνω από τον αντίπαλό του.

Photo credits: AP Photo/Christophe Ena