ΤΕΝΙΣ

Περίπατος για Ζβέρεφ, με ανατροπή ο Γκοφάν

Germany's Alexander Zverev returns the ball to Lituania's Ricardas Berankis during their first round match of the French Open tennis tournament at the Roland Garros Stadium, Sunday, May 27, 2018 in Paris. (AP Photo/Alessandra Tarantino) AP

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ επιβεβαίωσε την εντυπωσιακή του κατάσταση αφού επιβλήθηκε μέσα σε 80 λεπτά επί του Μπεράκνις με 6-1, 6-1, 6-2. Δείτε όλα τα αποτελέσματα του Ρολάν Γκαρός.

Δίχως κάποια έκπληξη και με τα φαβορί είτε εύκολα είτε πιο δύσκολα να επικρατούν ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα στο ταμπλό των ανδρών του Ρολάν Γκαρός. Δίχως αμφιβολία η πιο εντυπωσιακή εμφάνιση της ημέρας ανήκε στον Ζβέρεφ.

Ο Γερμανός τενίστας δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδραση στον Μπεράνκις και τον ισοπέδωσε με 6-1, 6-1, 6-2 σε μόλις 80 λεπτά!

Πιο δύσκολα, αλλά με 3-0 σετ επιβλήθηκαν επί των αντιπάλων του και οι Κέι Νισικόρι, Λούκα Πούιγ και Γκριγκόρ Ντιμίτροφ. Ο Ιάπωνας δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ απέναντι στον Μαξίμ Ζανβιά με το Γάλλο να χάνει στις λεπτομέρειες. Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο σετ κρίθηκε στο tie break 7-6(0), ενώ τα άλλα δύο ο Νισικόρι τα πήρε με 6-4, 6-3. Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα στην αναμέτρηση του Ντιμίτροφ με τον Μαχάμεντ Σαφγουάτ. Ο Αιγύπτιος όσο περνούσε η ώρα ανέβασε την απόδοσή όμως τελικά ηττήθηκε με 6-1, 6-4, 7-6(1). Ο Λούκα Πούιγ με τη σειρά του επιβλήθηκε με 6-2, 6-3, 6-4 επί του Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Αντίθετα με τους προαναφερθέντες τόσο ο Γκαλ Μονφίς όσο και ο Γκοφάν τα βρήκαν... μπαστούνια. Ο Μονφίς έχασε εύκολα το πρώτο σετ με 6-3 από τον 19χρονο συμπατριώτη του Ελιότ Μπενσετρί στη συνέχεια όμως ο Γάλλος τενίστας πήρε στο ρελαντί τα επόμενα τρία με 3-6, 6-1, 6-2, 6-1. Ο Νταβίντ Γκοφάν βρέθηκε πίσω με 0-2 σετ στον αγώνα του κόντρα στον Ρόμπιν Χάασε για τον πρώτο γύρο του Ρολάν Γκαρός, ωστόσο, έκανε μια μεγαλειώδη ανατροπή.

Ο Βέλγος έχασε τα πρώτα δύο σετ όμως στη συνέχεια ήταν εντυπωσιακός και έφτασε στη νίκη με 4-6, 4-6, 6-4, 6-1, 6-0 σε έναν αγώνα που κράτησε περίπου 3 ώρες