ΤΕΝΙΣ

Φοβερή ανατροπή για Σέπι απέναντι στον Κύργιο

Ο Αντρέας Σέπι έκανε επική πρόκριση απέναντι στον Νικ Κύργιο και επικράτησε με 3-2 σετ από 2-0 που έχανε. Πέρασε εύκολα ο Άντι Μάρεϊ, τι έγινε στα άλλα ματς σε άνδρες και γυναίκες.

Ήττα-σοκ γνώρισε ο Νικ Κύργιος από τον Αντρέας Σέπι για τον 2ο γύρο του ανδρικού ταμπλό στο Australian Open. Ο Ελληνοαυστραλός τενίστας, αν και προηγήθηκε 2-0 σετ του Ιταλού, στην συνέχεια παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και έχασε με 3-2 σετ, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από την συνέχεια.

Ο Βρετανός, Άντι Μάρεϊ (Νο1 του ταμπλό), επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ του Αντρέι Ρούμπλεβ και πέρασε εύκολα στον τρίτο γύρο του θεσμού, ενώ αν και ανησύχησε αρκετά στο τέλος, ο Μπέρναρντ Τόμιτς έκλεισε τον αγώνα του με τον Βίκτορ Εστρέλα Μπούργος στο τάι μπρέικ του τέταρτου σετ.

Τη νίκη της ημέρας πέτυχε ο Ντάνιελ Έβανς, ο οποίος άφησε εκτός 3ου γύρου τον Κροάτη, Μάριν Τσίλιτς. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη νίκη στην καριέρα του, μόλις η δεύτερη απέναντι σε Top 10 παίκτ και τον έστειλε για πρώτη φορά στον 3ο γύρο του Australian Open, όπου θα αντιμετωπίσει τον Τόμιτς.

Στις γυναίκες, η Γκάρμπιν Μουγκουρούθα έδωσε συνέχεια στην πορεία της στο Australian Open, εξασφαλίζοντας την είσοδό της στον 3ο γύρο. Η 23χρονη Ισπανίδα άφησε εκτός τη Σαμάνθα Κρόφορντ και πάει για να ισοφαρίσει το καλύτερό της ρεκόρ στη Μελβούρνη. Για πρώτη φορά στην καριέρα της σε 3ο γύρο major διοργάνωσης προκρίθηκε η Άσλεϊ Μπάρτι και θα παίξει με την Μόνα Μπάρτελ.