ΤΕΝΙΣ

Αποκλείστηκε ο Κύργιος στο Masters της Μαδρίτης

Ο Νικ Κύργιος ηττήθηκε με 2-1 σετ από τον Κέι Νισικόρι, παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλε στα προημιτελικά.

Στα προημιτελικά του τουρνουά Masters της Μαδρίτης αποκλείστηκε ο Νικ Κύργιος, μετά την ήττα του με 2-1 σετ από τον Κέι Νισικόρι.

Ο Αυστραλός ομογενης τενίστας διεκδίκησε επί ίσοις όροις την πρόκριση, αλλά στις λεπτομέρειες ο αντίπαλος του ήταν πιο προσεκτικός και πήρε τα σετ με 7-6 και 6-3, ανατρέποντας το 7-6 του πρώτου σετ.

Είναι η τρίτη συνεχόμενη συμμετοχή του Νισικόρι στη ημιτελικά στο συγκεκριμένο τουρνουά και ξεκάθαρα στοχεύει να διεκδικήσει τον τίτλο, τον πρώτο του στο επίπεδο Masters. Ο αντίπαλος του θα προκύψει από το ζευγάρι Νόβακ Τζόκοβιτς - Μίλος Ράονιτς, με φαβορί τον πρώτο.

Την τετράδα στους Άντρες συμπληρώνουν ο Άντι Μάρεϊ, ο οποίος νίκησε 2-0 τον Τόμας Μπέρντιχ (6-3, 6-2) και ο Ραφαέλ Ναδάλ, ο οποίος νίκησε τον Πορτογάλο Ζοάο Σόουζα με 2-1 σετ (6-0, 4-6, 6-3).