Το 10άρι του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου

Θυμηθείτε και απολαύστε ξανά δέκα σπουδαίους αγώνες από το παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου. Το "διαστημικό" άλμα του Μάικ Πάουελ, το μεγάλο ρεκόρ του Μάικλ Τζόνσον και το 6/6 του Σεργκέι Μπούμπκα στην Αθήνα

Το Πεκίνο φιλοξενεί για πρώτη φορά αγώνες στίβου μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2008. Κι αν θα είναι δύσκολο να επαναληφθούν τα κατορθώματα στη "Φωλιά του Πουλιού" τον Αύγουστο του 2008, η κινεζική πρωτεύουσα καλείται να διαχειριστεί τη βαριά κληρονομιά από τις 14 προηγούμενες διοργανώσεις.

Εν αναμονή πλέον της έναρξης των αγώνων τα ξημερώματα του Σαββάτου (22/8) η παγκόσμια ομοσπονδία στίβου επέλεξε δέκα μοναδικούς αγώνες, δέκα θρυλικούς αθλητές, δέκα σπουδαίες στιγμές από τις προηγούμενες διοργανώσεις.

Ας δούμε τις επιλογές της IAAF:

1.Ο Καρλ Λιούις στο παγκόσμιο του 1983 στο Ελσίνκι

Ένα χρόνο πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες ο 22χρονος Αμερικανός έγινε το πρόσωπο των αγώνων στο πρώτο παγκόσμιο πρωτάθλημα, κατακτώντας τρία χρυσά μετάλλια. Αναδείχθηκε νικητής στα 100 μέτρα με χρόνο 10.07 δευτερόλεπτα (video) και στο μήκος με 8.55 μέτρα, ενώ η αμερικανική ομάδα στη σκυταλοδρομία 4χ100 μέτρα πήρε την πρώτη θέση με παγκόσμιο ρεκόρ, 37.86 δευτερόλεπτα.

2.Η Στέφκα Κνσταντίνοβα στο παγκόσμιο του 1987 στη Ρώμη

Η μεγάλη Βουλγάρα πρωταθλήτρια του ύψους, φίλη της Ελλάδας από τα χρόνια που αγωνιζόταν μέχρι και σήμερα που υπηρετεί τον αθλητισμό της πατρίδας της από διάφορες θέσεις, κατέρριψε το δικό της παγκόσμιο ρεκόρ με 2,09 μέτρα. Πρόκειται για μια από τις παλαιότερες κορυφαίες επιδόσεις στο στίβο. Κατά τη διάρκεια της καριέρας της ξεπέρασε 197 φορές τα 2 μέτρα.

3.Μάικ Πάουελ εναντίον Καρλ Λιούις στο παγκόσμιο του 1991 στο Τόκιο

Ο Καρλ Λιούις πήρε τέσσερα χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια στο μήκος, αλλά το παγκόσμιο ρεκόρ δεν ανήκει στον ίδιο. Ο Λιούις αήττητος επί δέκα χρόνια άγγιξε το εξωπραγματικό ρεκόρ του Μπομπ Μπίμον, κάνοντας 8.90μ. στον τελικό του Τόκιο. Ήταν δικό του, όμως ο Αμερικανός Μάικ Πάουελ "πέταξε" στα 8.95μ. για να κάνει δικό του το ρεκόρ. Ο Λιούις απάντησε με 8.87μ. στο σπουδαιότερο αγώνα που έχει γίνει ποτέ στο σκάμμα.

4.Ο Τζόναθαν Έντουαρντς στο παγκόσμιο του 1995 στο Γκέτεμποργκ

Το περίμεναν από τον Βρετανό πάστορα, είχε αγχωθεί και ο ίδιος. Στο στάδιο "Ούλεβι" ο Έντουαρντς έγινε ο πρώτος τριπλουνίστας που "πέταξε" πέρα από τα 18 μέτρα με προσπάθεια που μετρήθηκε στα 18.16μ. στο πρώτο του άλμα. Νέο παγκόσμιο ρεκόρ. Ο Βρετανός δεν είχε τελειώσει, στο δεύτερο άλμα έκανε 18.29μ. για ένα διπλό μεγάλο ρεκόρ. Φέτος, είκοσι χρόνια μετά το Γκέτεμποργκ, φαίνεται πως ίσως να μην είναι μακριά η μέρα που θα καταρριφθεί το ρεκόρ του.

5.Ο Σεργκέι Μπούμπκα στο παγκόσμιο του 1997 στην Αθήνα

Όπως και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004, έτσι και στο παγκόσμιο του 1997 δεν είδαμε παγκόσμιο ρεκόρ. Το ελληνικό κοινό ωστόσο παρακολούθησε τη μάχη του Ουκρανού Μπούμπκα με τον Ρώσο Μαξίμ Ταρασόφ στο επί κοντώ. Με άλμα στα 6,01μ. ο "τσάρος των αιθέρων" αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής για 6η συνεχόμενη διοργάνωση, ο μοναδικός αθλητής που έχει αυτό το μεγάλο ρεκόρ.

6.Ο Μάικλ Τζόνσον στο παγκόσμιο του 1999 στη Σεβίλλη

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Ατλάντα ο "πάπιας" είχε κάνει το απίστευτο 19.32 δευτερόλεπτα στα 200 μέτρα, φορώντας τα χρυσά παπούτσια. Τρία χρόνια μετά ο κορυφαίος αθλητής του στίβου κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ στα 400 μέτρα με 43.18. Ο Μπολτ του πήρε το ρεκόρ στο 200άρι, αλλά η επίδοση του στο Ολυμπιακό στάδιο της Σεβίλλης παραμένει το όνειρο κάθε 400άρη.

7.Ο Έλιουντ Κιπχόγε στο παγκόσμιο του 2003 στο Παρίσι

Ο 18χρονος Κενυάτης ήταν ο απρόσκλητος επισκέπτης στη "μάχη" του Χίκαμ Ελ Γκερούζ και του Κενενίσα Μπεκέλε στα 5.000 μέτρα στο "Σταντ ντε Φρανς". Ο Ελ Γκερούζ πήγαινε προς τη νίκη για να τον προσπεράσει στον τερματισμό ο Κιπχόγε με μια επίδοση που ισοδυναμεί με ρεκόρ αγώνων, 12:52.79. Ο Μπεκέλε ήταν τρίτος.

8.Η Τιρουνές Ντιμπάμπα στο παγκόσμιο του 2005 στο Ελσίνκι

Η μικρόσωμη δρομέας από την Αιθιοπία έγινε η πρώτη αθλήτρια στην ιστορία του παγκοσμίου πρωταθλήματος που έκανε το "χρυσό" νταμπλ στα 5.000 και στα 10.000 μέτρα. Στα 5.000 μέτρα επικράτησε μετά από μεγάλο συναγωνισμό της εξίσου σπουδαίας συμπατριώτισσας της, της Μεσερέτ Ντεφάρ. Η μικρότερη αδερφή της Ντιμπάμπα, η Γκενζέμπε θα πρωταγωνιστήσει φέτος στο Πεκίνο.

9.Ο Γιουσέιν Μπολτ στο παγκόσμιο του 2009 στο Βερολίνο

Αν οι επιδόσεις του στο Πεκίνο ήταν ανεπανάληπτες, τι μπορεί να πει κανείς για τους χρόνους του Γιουσέιν Μπολτ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ένα χρόνο αργότερα. Τα χρονόμετρα σταμάτησαν στα 9.58 δευτερόλεπτα στα 100 μέτρα και στα 19.19 δευτερόλεπτα στα 200 μέτρα, παγκόσμια ρεκόρ που ούτε και ο ίδιος κατάφερε να απειλήσει. Ο Μπολτ κατέκτησε το τρίτο του χρυσό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4χ100μ. λίγες μέρες μετά. Έχει κερδίσει οκτώ χρυσά μετάλλια.

10.Η Σάλι Πίρσον στο παγκόσμιου του 2011 στη Νταεγκού

Η Αυστραλή Σάλι Πίρσον τερμάτισε πρώτη στα 100 μέτρα εμπόδια με 12.28 δευτερόλεπτα, την ταχύτερη επίδοση στα ψηλά εμπόδια των γυναικών για 19 χρόνια. Η Πίρσον δεν είναι η ταχύτερη εν ενεργεία εμποδίστρια, το 2013 στο Ντε Μόινς την ξεπέρασε η Αμερικανίδα Μπριάνα Ρόλινς με χρόνο 12.26 για τον τρίτο καλύτερο χρόνο όλων των εποχών.

Bonus: Ο τελικός των 100 μέτρων στο παγκόσμιο του 1991 στο Τόκιο

Η "κούρσα του αιώνα" ανήκει στα δέκα σπουδαιότερα αθλητικά γεγονότα όλων των εποχών. Οι έξι από τους οκτώ πρώτους "κατέβηκαν" τα 10 δευτερόλεπτα στον τελικό των 100 μέτρων. Ο νικητής ήταν ο Καρλ Λιούις που κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ με 9.86 δευτερόλεπτα, ο δεύτερος ο Λιρόι Μπαρέλ έτρεξε γρηγορότερα από το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ που είχε, 9.88 και είχε 9.90. Από τη διοργάνωση του 1991 προτιμήθηκαν οι εξωπραγματικές επιδόσεις στο μήκος.

Πηγή: Spikes