ΣΤΙΒΟΣ

Τέταρτος ο Φιλιππίδης στην Ζυρίχη

Με άλμα στα 5,67μ. ο Κώστας Φιλιππίδης κατετάγη τέταρτος στο επί κοντώ στο Diamond League της Ζυρίχης. Πρώτος ο Σον Μπαρμπέρ με 5,92μ..

Αρκετές εκατοντάδες άνθρωποι παρακολούθησαν το μίτινγκ επί κοντώ που στήθηκε σε κλειστό σταθμό της Ζυρίχης, μία ημέρα πριν από τον πρώτο τελικό της σειράς αγώνων Diamond League.

Εκεί ήταν και αγωνίστηκε ο Κώστας Φιλιππίδης, ο οποίος κατέλαβε την τέταρτη θέση με 5,67 μ., ύψος που ξεπέρασε με την τρίτη προσπάθεια. Ο αθλητής μας ξεκίνησε τον αγώνα του επιτυχημένα στα 5,57 μ., ενώ μετά τα 5,67 μ. απέτυχε στα 5,77 μέτρα.

Νικητής του αγώνα ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής του Πεκίνου Σον Μπαρμπέρ με 5,92 μ. και χαμένες προσπάθειες στα 6,01 μ., ύψος που επέλεξε να δοκιμάσει στη συνέχεια. Δεύτερος με 5,67 μ. ήταν ο Πιοτρ Λίσεκ και τρίτος με το ίδιο ύψος ο Ραφαέλ Χολζντέπε. Ο Φιλιππίδης θα κάνει τον επόμενο αγώνα του την Κυριακή (6/9) στο Challenge της IAAF στο Βερολίνο.