ΣΤΙΒΟΣ

Τελικός για Καλάκο και Μονόπωλη στο Ευρωπαϊκό κ-20

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ ΕΦΗΒΩΝ -ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗ.ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ ΚΥΡΙΑΚΗΣ.ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ/ EUROKINISSI EUROKINISSI SPORTS

Ο Θάνος Καλάκος σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ και προκρίθηκε στον τελικό των 800μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κ-20. Τελικό και για τον Δημήτρη Μονόπωλη στο τριπλούν.

Ιστορία έγραψε ο Θάνος Καλάκος, αφού έγινε ο πρώτος έφηβος που προκρίνεται σε τελικό 800μ. σε Ευρωπαϊκό κ-20. Ο αθλητής του Μανώλη Χάντζου έκανε συγκλονιστική κούρσα, επέλεξε να δώσει από τα πρώτα μέτρα ρυθμό και δεν έχασε τον έλεγχο σε κανένα της σημείο.

Τερμάτισε πρώτος σε 1:48.59, επίδοση που συνιστά πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων και βελτιώνει το δικό του (1:48.70) από τα φετινά "Παπαφλέσσεια". Ο Καλάκος μπορεί να σκέφτεται μία ακόμη καλή παρουσία στον αυριανό τελικό στον οποίο προκρίθηκε με την τρίτη καλύτερη επίδοση.

"Δούλεψα σκληρά γι' αυτήν τη διοργάνωση και πέτυχα τον στόχο μου, που ήταν η πρόκριση στον τελικό. Είμαι πολύ ικανοποιημένος με τον εαυτό μου. Όταν είδα το χρόνο στο πέρασμα των 400μ., κατάλαβα πως είμαι σε θέση να κάνω πανελλήνιο ρεκόρ και τελικά το έκανα", είπε με το τέλος του αγώνα.

Στον τελικό ο Μονόπωλης

Άλμα τελικού πραγματοποίησε ο Δημήτρης Μονόπωλης που με καλύτερη προσπάθεια στα 15,55μ. εξασφάλισε μια θέση στους 12 καλύτερους του αυριανού τελικού στο τριπλούν.

Ο αθλητής του Παύλου Σκορδίλη είχε ακόμη άλμα στα 15,10μ. και 15,15μ. και πέρασε με την 11η καλύτερη επίδοση.

Πολύτιμες εμπειρίες απέσπασε από τη σημερινή παρουσία στον προκριματικό του τριπλούν ο Ανδρέας Πανταζής. Ο αθλητής της κατηγορίας κ-18 είχε καλύτερο άλμα στα 14,89μ. και κατέλαβε τη 10η θέση στο σύνολο.

Καλή εμφάνιση από Μέρλο

Ο Αντώνης Μέρλος ολοκλήρωσε τον αγώνα του στον τελικό του ύψους νωρίτερα από ό,τι θα ήθελε, αφού έμεινε στα 2,14μ., επίδοση που του έδωσε τη 10η θέση.

Ο νεαρός αθλητής δεν κατάφερε στη συνέχεια να ξεπεράσει τα 2,17μ., ύψος που θα του επέτρεπε να κυνηγήσει κάτι καλύτερο. Ο άλτης του Γιάννη Δαμβουνέλη ξεπέρασε με τη δεύτερη τα 2,05μ. και με την πρώτη τα 2,10μ. και 2,14μ.

Ενδέκατη η Μαγκούλια

Καλή παρουσία πραγματοποίησε στον τελικό της σφαιροβολίας η Μαρία Μαγκούλια. Η 17χρονη κατέλαβε την 11η θέση με 14,80μ., επίδοση καλύτερη από το ατομικό ρεκόρ, που είχε πριν ξεκινήσει η διοργάνωση του Γκροσέτο.

Η Μαγκούλια, όπως και πέρυσι στην Τιφλίδα, έδειξε πως είναι αθλήτρια αγώνων και θα έχει την ευκαιρία να επιστρέψει στη διοργάνωση σε δύο χρόνια, για να διεκδικήσει ακόμη και μετάλλιο.

Πολύ καλή παρουσία από Μηλιαρά

Την 10η θέση στον τελικό των 1.500 μ. κατέλαβε ο Γιώργος Μηλιαράς. Ο 17χρονος αθλητής προσπάθησε να ακολουθήσει τον ρυθμό που έδωσαν οι προπορευόμενοι αθλητές, όμως περίπου 350μ. πριν από το τέλος, άρχισε να υποχωρεί.

Ο αθλητής του Μιχάλη Αναγνώστου ολοκλήρωσε απόλυτα επιτυχημένα την παρουσία του στη διοργάνωση, αφού παρά το γεγονός ότι ανήκει στην κατηγορία των Παίδων, κατάφερε να φτάσει μέχρι τον τελικό των 1.500μ.

Οριακά εκτός τελικού η Κιάφα

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Άννα Κιάφα στον ημιτελικό των 400μ. εμπ. Η αθλήτρια του Παναγιώτη Ασλανίδη κατέλαβε την 5η θέση στη δεύτερη ημιτελική σειρά με 59.16 και την 9η στο σύνολο κι έχασε οριακά μια θέση στον αυριανό τελικό, αφού η τελευταία αθλήτρια προκρίθηκε με 59.14.

Σε κάθε περίπτωση, ολοκλήρωσε επιτυχημένα την παρουσία της στη διοργάνωση, δεδομένο του ότι έφτασε στον ημιτελικό κι εκεί βελτίωσε το 59.41, με το οποίο ταξίδεψε στην Ιταλία.

Την κορυφαία επίδοση σημείωσε η Σλοβένα Αγκάτα Ζούπιν με 56.52, που είναι η κορυφαία επίδοση φέτος στην Ευρώπη, στην κατηγορία κ-20.

Στη 18η θέση ο Σπυριδωνίδης

Στο ύψος του δεκάθλου, ο Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης σημείωσε την καλύτερη επίδοσή του στη σεζόν με 1,93μ. και προσέθεσε 740 πόντους στη συγκομιδή του, έχοντας το 4ο καλύτερο άλμα στο β' γκρουπ μεταξύ 15 αθλητών.

Άρχισε με μία επιτυχημένη προσπάθεια στο 1,81μ. και στο 1,84μ., χρειάστηκε δύο άλματα στο 1,87μ,., στο 1,90μ. και στο 1,93μ., ενώ έκανε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στο 1,96μ.

Στα 400μ., ο 19χρονος δεκαθλητής έτρεξε την απόσταση σε 51.27 και πήρε άλλους 752 βαθμούς, με συνέπεια να φτάσει σε σύνολο πέντε αγωνισμάτων τους 3.745 βαθμούς και να βρίσκεται στη 18η θέση.

Photo credits: Eurokinissi