ΣΤΙΒΟΣ

Τα δύο μετάλλια και οι χαμένες ευκαιρίες

Το Sport24.gr κάνει τον απολογισμό της ελληνικής αποστολής του Παγκοσμίου πρωταθλήματος κλειστούς στίβου που πραγματοποιήθηκε στο Πόρτλαντ.

Το Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου ολοκληρώθηκε. Η ελληνική αποστολή μπορεί να αριθμούσε μόλις έξι μέλη, ωστόσο κατάφερε να κατακτήσει δύο χάλκινα μετάλλια με τις Στεφανίδη και Παπαχρήστου. Το Sport24.gr κάνει τον απολογισμό της ελληνικής αποστολής.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Κατερίνα Στεφανίδη 3η θέση (επί κοντώ)

Πιστή στο ραντεβού της με τα μετάλλια ήταν η Κατερίνα Στεφανίδη η οποία επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται.

Η Ελληνίδα αθλήτρια, με καλύτερο άλμα στα 4.80, πήρε την τρίτη θέση και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Η Στεφανίδη πέρασε με την πρώτη το 4.50, το 4.60, το 4.70 και το 4.80, αλλά δεν τα κατάφερε στο 4.85 και το 4.90, τα δύο ύψη δηλαδή που πέρασαν η δεύτερη και η πρώτη του αγώνα αντίστοιχα.

Βούλα Παπαχρήστου 3η θέση (τριπλούν)

Την μεγαλύτερη διάκριση της καριέρας της κατάφερε να πετύχει σήμερα στη διάρκεια της τρίτης ημέρας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Πόρτλαντ, η Βούλα Παπαχρήστου. Η πρωταθλήτρια του τριπλούν εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την απουσία σπουδαίων ονομάτων του αγωνίσματος και με άλμα στα 14.15 μ., κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι είχε μόνο μία έγκυρη προσπάθεια, την δεύτερη, την οποία μάλιστα πανηγύρισε χορεύοντας όταν σηκώθηκε από το σκάμμα. Η Παπαχρήστου κατάφερε να πετύχει αυτού που μπορούσε, να κυμανθεί στα φετινά της επίπεδα και να κρεμάσει στο στήθος της το χάλκινο μετάλλιο.

Κώστας Μπανιώτης 5η θέση (ύψος)

Ο Κώστας Μπανιώτης ανήκε στην κατηγορία των Ελλήνων αθλητών που αδίκησαν τον εαυτό τους σε αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα. Σε έναν τελικό όπου ο Μπαρσίμ ουσιαστικά βγήκε εκτός διεκδίκησης μεταλλίων και ο Ταμπέρι έφτασε στην κατάκτηση του χρυσού ο Έλληνας πρωταθλητής μπορούσε να βρεθεί στο βάθρο.

Τελικά, με το 2,29 που ξεπέρασε κατάφερε να αποδείξει πως αν μη τι άλλο συγκαταλέγεται ανάμεσα στους κορυφαίους άλτες.

Νικόλ Κυριακοπούλου 6η θέση (επί κοντώ)

Δεν την πάει ο κλειστός στίβος όπως παραδέχτηκε και η ίδια. Η Νικόλ Κυριακοπούλου έμεινε μακριά από τα συνηθισμένα της στάνταρ και αρκέστηκε στην έκτη θέση.

Η πρωταθλήτρια του επί κοντώ πήγε στο Πόρτλαντ με την τέταρτη καλύτερη επίδοση έχοντας 4.81μ., αλλά στον τελικό έμεινε στα 4.60μ. Επίδοση που σίγουρα είναι χαμηλή για την ποιότητα και την σταθερότητα που μας έχει δείξει.

Σίγουρα, ετοιμάζεται για τους αγώνες του ανοικτού όπου τόσο στο Ευρωπαϊκό όσο και στους Ολυμπιακούς αγώνες θα έχει την ευκαιρία να παλέψει για μία θέση στο βάθρο.

Κώστας Φιλιππίδης 7η θέση (επί κοντώ)

Πήγε στο Πόρτλαντ ως Παγκόσμιος πρωταθλητής, αλλά δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το στέμμα του. Μπήκε στον αγώνα έχοντας την τέταρτη καλύτερη επίδοση με 5.86 αλλά δεν κατάφερε να την επαναλάβει και στον αγώνα.

Αν το είχε κάνει θα είχε ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, ενώ στην κορυφαία τριάδα θα ήταν με οποιαδήποτε επίδοση κοντά στο 5.80. Δυστυχώς, ο αθλητής του Δημήτρη Κυτέα έμεινε στα 5,65μ. και έτσι ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην έβδομη θέση.

14. Αουγκούστο Ντε Ολιβέιρα (Βραζιλία) 5.40

Κώστας Δουβαλίδης 15η θέση (60μ με εμπόδια)

Ο Κώστας Δουβαλίδης ήταν συνεπής στο ραντεβού του με τις μεγάλες διοργανώσεις και έτρεξε στον ημιτελικό των 60 μ εμπ. στο φινάλε του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Πόρτλαντ.

Ο κάτοχος του Πανελληνίου ρεκόρ σε ανοιχτό και κλειστό στίβο ταξίδεψε στις ΗΠΑ προερχόμενος από θλάση στο δικέφαλο από το πανελλήνιο πρωτάθλημα, πήρε όμως από τη συμμετοχή του στη διοργάνωση, μία ακόμη παρουσία ανάμεσα στους κορυφαίους.

Ο αθλητής του Μπάμπη Σδρόλα ήταν έβδομος στην πρώτη ημιτελική σειρά με 7.79 και πλέον σκέφτεται μόνο την προετοιμασία του για τον ανοιχτό. Νικητής της σειράς ήταν ο Μαρτινότ Λαγκάρτ με 7.52, που ήταν και η καλύτερη επίδοση του ημιτελικού. Ο Δουβαλίδης κατέλαβε την 15η θέση στο σύνολο.

Στην κορυφή οι ΗΠΑ έφτασε τα 12 μετάλλια η Ελλάδα

Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων η Ελλάδα κατέλαβε την 25η θέση στον πίνακα των μεταλλίων, ενώ με αυτά που κατέκτησαν η Κατερίνα Στεφανίδη και η Βούλα Παπαχρήστου η χώρα μας έφτασε στα 12 στην ιστορία των Παγκοσμίων πρωταθλημάτων κλειστού στίβου.

Μάλιστα, αυτή είναι η πρώτη φορά μετά τους αγώνες του 2004 που η Ελλάδα έφυγε από ένα Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου με τουλάχιστον δύο μετάλλια στις αποσκευές των Ελλήνων αθλητών.

Τότε ήταν η Πηγή Δεβετζή και ο Γιώργος Θεοδωρίσης που είχαν πάρει και εκείνοι το χάλκινο μετάλλιο σε τριπλούν και 60μ. αντίστοιχα.

Ας δούμε τον πίνακα των μεταλλίων, αλλά και τα ελληνικά μετάλλια σε Παγκόσμια πρωταθλήματα κλειστού στίβου.