ΣΤΙΒΟΣ

Στην 7η θέση ο Φιλιππίδης

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Κώστας Φιλιππίδης δεν πλησίασε τη φετινή του επίδοση και με άλμα στα 5.65 κατέλαβε την 7η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου του Πόρτλαντ.

Την ευκαιρία να διεκδικήσει ένα μετάλλιο έχασε ο Κώστας Φιλιππίδης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου του Πόρτλαντ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, που φέτος είχε καλύτερη επίδοση στα 5.84, έμεινε χαμηλά στον τελικό του επί κοντώ, αφού με καλύτερο άλμα στα 5.65, πήρε την 7η θέση. Αν ο Φιλιππίδης πλησίαζε το ρεκόρ του, θα μπορούσε να διεκδικήσει ακόμα κι ένα μετάλλιο, αφού το χάλκινο μετάλλιο κρίθηκε μόλις στα 5.75 και το αργυρό στα 5.80!

Φυσικά, παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Ρενό Λαβιλενί, ο οποίος χρειάστηκε να κάνει μόλις δύο άλματα για να φτάσει στα 5.90 και να πάρει το χρυσό μετάλλιο. Μάλιστα, ο Γάλλος επιχείρησε μετά να "σπάσει" το ρεκόρ αγώνων με 6.02 και τα κατάφερε ξανά στο πρώτο του άλμα.

Στην συνέχεια ο σπουδαίος Γάλλος προσπάθησε τρεις φορές να κάνει νέο παγκόσμιο ρεκόρ βάζοντας τον πήχη στα 6,17μ. Τελικά, δεν τα κατάφερε και παραλίγο μάλιστα να χτυπήσει στη δεύτερη προσπάθεια του.