ΣΤΙΒΟΣ

Σταθερές εμφανίσεις στο Ραμπάτ

Καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι Έλληνες αθλητές του στίβου στο Challenge της IAAF στο Ραμπάτ. Στα 7,82 "πέταξε" ο Γαλαζούλας στο Σχηματάρι.

Την αγωνιστική του διαδρομή συνέχισε ο Κώστας Δουβαλίδης, που κατέλαβε την πέμπτη θέση στα 110 μ. εμπ. στο Challenge της IAAF στο Ραμπάτ με 13.56 (0,7). Αυτη ήταν η έκτη κούρσα του αθλητή στη σεζόν και η πέμπτη που τερματίζει κάτω από το 13.60.

Ο αθλητής του Μπάμπη Σδρόλα έχει τρέξει φέτος την απόσταση σε 13.47, επίδοση που θα έχει την ευκαιρία να βελτίωσει την ερχόμενη εβδομάδα στο Ηράκλειο. Νικητής του αγώνα ήταν ο Γάλλος Μαρτινότ Λαγκάρτ με 13.37 και δεύτερος ο συμπατριώτης του Γουίλχεμ Μπελοσιάν με 13.55.

Ο Αντώνης Μάστορας ισοφάρισε το φετινό του ρεκόρ στη θερινή σεζόν με άλμα στα 2,24 μ. στο ύψος, όμως, δεν κατάφερε να ξεπεράσει τα 2,28 μ., επίδοση που θα τον έφερνε στις πρώτες θέσεις του αγώνα. Ο Μάστορας, ο οποίος κατέλαβε την έκτη θέση, ξεπέρασε με την πρώτη τα 2,15 μ. και με την τρίτη τα 2,20 μ. και 2, 28 μέτρα.

Η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου βρέθηκε στην έκτη θέση της δισκοβολίας με 57,90 μέτρα. Η 24χρονη, που πρόερχεται απο το 61,40 μ. των Χανίων, είχε ακόμη βολές στα 55,12 μ., 55,60 μ., 57,21 μ., 55,82 μ., και 56,90 μέτρα. Νικήτρια του αγώνα ήταν η Ζινάιντα Σέντριουτ (Λιθουανία) με 61,37 μ., αθλήτρια που είναι πολύ πιθανό να βρίσκεται την ερχόμενη εβδομάδα στην Κρήτη για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων.

Το μήκος ήταν το αγώνισμα του απογεύματος στο Σχηματάρι

Το δρόμο για το Σχηματάρι πήραν σήμερα αρκετοί Ελληνες αθλητές, προκειμένου να συμμετάσχουν στους αγώνες "Βαγγέλης Δεπάστας" και να δουν την αγωνιστική τους κατάσταση ενόψει των διοργανώσεων που έπονται.

Το μήκος των ανδρών ήταν αναμφίβολα το αγώνισμα με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον, δεδομένο του ότι σημειώθηκαν αξιόλογες επιδόσεις. Ο Τάσος Γαλαζούλας ήταν ο αθλητής που πήρε την πρώτη θέση με 7,82 μ. (0,3) από την έκτη του προσπάθεια κι έχοντας νωρίτερα δείξει σταθερότητα σε όλα τα άλματα του, καθώς στο πέμπτο του άλμα πέτυχε 7,81 μ. (1,1). Ο Γαλαζούλας βελτίωσε φέτος το ατομικό του ρεκόρ, στα Παπαφλέσσεια με άλμα στα 7.91 μ. και δείχνει πως διανύει καλή σεζόν.

Εμφάνιση ανάκαμψης από τον Νίκο Καψή, ο οποίος ήταν δεύτερος στο μήκος με 7,72 μ. (1,3), ενώ τρίτος ήταν ο Γιώργος Τσάκωνας με 7,55 μ. (1,0), που όμως δεν πραγματοποίησε τις τρεις τελευταίες προσπάθειες του.

Ο έφηβος Παναγιώτης Σταύρακας πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ με 7,41 μ. (1,9) και έδειξε σε θέση να κυνηγήσει το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας του, το οποίο είναι 7,50 μέτρα. Στα 7,41 μ. (1,1) ήταν το καλύτερο άλμα και του Νίκου Ξενικάκη.

Η Γωγώ Κοκλώνη έχει μάθει να ξεπερνάει τα εμπόδια και να σφίγγει τα δόντια, όταν θέλει να κυνηγήσει τους στόχους της. Σήμερα, παρά τα προβλήματα που την κράτησαν πίσω στη σεζόν, κατάφερε να κάνει ντεμπούτο με 11.71 (-2,6) στα 100 μ. και να δείξει πως μέσα από τις κούρσες μπορεί να κυνηγήσει επιδόσεις κοντά στο επίπεδο της. Η αθλήτρια μετείχε στην κούρσα εκτός συναγωνισμού, καθώς το πρόγραμμα των αγώνων, δεν περιλάμβανε 100 μ. γυναικών.

Στη δισκοβολία ο Γιώργος Τρέμος ήταν νικητής με 56,13 μ. και στο επί κοντώ ο Παναγιώτης Λάσκαρης με 5,25 μέτρα.