ΣΤΙΒΟΣ

Πέμπτος ο Μπανιώτης

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Κώστας Μπανιώτης δεν μπόρεσε να επαναλάβει την καλύτερη του φετινή επίδοση και με άλμα στα 2.29μ. κατέλαβε την πέμπτη θέση στον τελικό του ύψους στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου.

Το 2.33μ. αποδείχτηκε καθοριστικό στον τελικό του ύψους των ανδρών τόσο για τον Κώστα Μπανιώτη όσο και για τους περισσότερους αθλητές που πήραν μέρος στον αγώνα. Μόλις τρεις αθλητές κατάφεραν να το ξεπεράσουν και ήταν φυσικά εκείνοι που μοιράστηκαν και τα μετάλλια.

Ο Κώστας Μπανιώτης δεν κατάφερε να επαναλάβει την καλύτερη του φετινή επίδοση και να βρεθεί και εκείνος στην μάχη των μεταλλίων και με το 2.29 έμεινε στην πέμπτη θέση. Υπενθυμίζουμε ότι ο Μπανιώτης είχε ξεπεράσει τα 2.33 πριν από περίπου ένα μήνα στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής του ύψους πέρασε με την πρώτη τόσο το 2.20 όσο και το 2.25, ενώ χρειάστηκε και δεύτερη προσπάθεια για να ξεπεράσει τα 2.29. Έτσι, έμεινε στην πέμπτη θέση αν και μπορούσε να φτάσει στη διεκδίκηση ενός μεταλλίου.

Μεγάλος νικητής ήταν ο Τζιανμάρκο Ταμπέρι. Ο Ιταλός άλτης επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, αφού πήγε στο Παγκόσμιο με την καλύτερη επίδοση στον κόσμο φέτος. Ο Ταμπέρι ήταν ο μοναδικός που κατάφερε να ξεπεράσει και μάλιστα με την πρώτη τα 2,36 και στη συνέχεια είχε τρεις άκυρες προσπάθειες στα 2.40μ.

Στη δεύτερη και τρίτη θέση κατατάχθηκαν ο Γκράμπαρτζ και ο Κίναρντ οι οποίοι ξεπέρασαν τα 2.33μ.