ΣΤΙΒΟΣ

Παπαμιχαήλ και Ντρισμπιώτη στο πανελλήνιο 20.000μ. βάδην

EUROKINISSI

Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ και Αντιγόνη Ντρισμπιώτη ξεχώρισαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 20.000μ. βάδην που διεξήχθη στα Μέγαρα.

Ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στους Άνδρες και η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στις γυναίκες ήταν οι νικητές στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 20χλμ βάδην, που έγινε σήμερα στην περιοχή Βαρέα στην παραλία Μεγάρων.

Οι δύο πρωταθλητές μας έκαναν έναν αγώνα στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για τις διοργανώσεις που ακολουθούν με τα χρώματα της εθνικής ομάδας.

Ο Παπαμιχαήλ τερμάτισε πρώτος τα 20χλμ. βάδην σε 1ώρα 28.58, μπροστά από τον Κώστα Ντεντόπουλο (1.31.39) και στην τρίτη τον Δημήτρη Τσορδιά (1.36.11).

Στις γυναίκες, η Ντρισμπιώτη τερμάτισε σε 1.34.44, πολύ κοντά στο 1.34.30, που είναι το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου, το οποίο θα έχει την ευκαιρία να πιάσει στις επόμενες διοργανώσεις. Δεύτερη με 1.40.09 ήταν η Παναγιώτα Τσινοπούλου και τρίτη η Αγγελική Μακρή με 1.44.08.

Στα 10χμ. βάδην Κ20 ο Γιώργος Τζατζιμάκης για μία ακόμη φορά ήταν εξαιρετικός και έδειξε πως έχει μέλλον στο αγώνισμα. Ο νεαρός διένυσε την απόσταση σε 42.00, πολύ κοντά στο 41.38, που είναι το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας και ανήκει στον Ζαχαρία Τσαμουδάκη.

Ο αθλητής του Ηλία Γκαραβέλα πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ, ενώ η επίδοση του είναι καλύτερη από το 43.00, που απαιτείται για συμμετοχή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας του στο Τάμπερε.

Ο Τζατζιμάκης δείχνει πως θα είναι σε θέση να διακριθεί στην κορυφαία διοργάνωση της κατηγορίας του, αρκεί να έχει ανάλογη συνέχεια χωρίς τραυματισμούς.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα Νεανίδων η νίκη πήγε στην Κυριακή Φιλτισάκου με 51.37.

Στην κατηγορία Κ18 η Ολγα Φιάσκα ήταν και πάλι πολύ καλή, αφού όχι μόνο ήταν νικήτρια στα 5χλμ., αλλά με 24.26.5 πέτυχε επίδοση καλύτερη από 24.40, που απαιτείται για συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 στο Γκιορ.

Στους Παίδες ο Άνθιμος Κελεπούρης διένυσε τα 10χλμ. βάδην σε 46.15 και πλέον κυνηγά το 45.50, που θα του δώσει δικαίωμα συμμετοχής στο Ευρωπαικό Πρωτάθλημα Κ18.

Τους αγώνες τίμησαν με την παρουσία τους τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου Θανάσης Ράπτης, Σπύρος Καλοζούμης και Βούλα Παχατουρίδου.