ΣΤΙΒΟΣ

Πανελλήνιο ρεκόρ η ομάδα 4Χ100μ. στο Ευρωπαϊκό κ-20

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ ΝΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗ. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ/EUROKINISSI EUROKINISSI SPORTS

Η ελληνική ομάδα 4Χ100μ. τερμάτισαν στην 6η θέση του τελικού στο Ευρωπαϊκό κ-20, σημειώνοντας πανελλήνιο ρεκόρ. Έβδομη θέση στον τελικό των 800μ. ο Θάνος Καλάκος, 10η ο Δημήτρης Μονόπωλης στο τριπλούν.

Κάτι παραπάνω από επιτυχημένη ήταν η παρουσία της ομάδας 4Χ100μ. εφήβων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κ-20 στο Γκροσέτο της Ιταλίας.

Οι Κώστας Ζήκος, Παναγιώτης Αρβανίτης, Μιχάλης Παππάς και Σωτήρης Γκαραγκάνης επιβεβαίωσαν τις προσδοκίες και με 40.40 κατέκτησαν την 6η θέση του αγωνίσματος με πανελλήνιο ρεκόρ.

Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν 40.55 και το είχαν πετύχει οι Σαμπάνης, Τζώγας, Διαμαντάρας και Στεργιούλης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ε/Ν στο Κίνγκστον στις 20 Ιουλίου του 2002.

Το χρυσό μετάλλιο πανηγύρισε η Γερμανία με 39.48 και ακολούθησαν με εθνικά ρεκόρ οι Ιταλία (39.50) και Ισπανία (39.59).

Οι τέσσερις σπρίντερ ήταν εξίσου καλοί και στον προκριματικό, εκεί όπου παρά το γεγονός ότι έτρεξαν στον 1ο διάδρομο τερμάτισαν σε 40.60.

Εξαιρετικό φινάλε για τον Καλάκο με 7η θέση

Την επιτυχημένη παρουσία του στο Ευρωπαϊκό ολοκλήρωσε ο Θάνος Καλάκος. Ο έφηβος αθλητής κατέλαβε την 7η θέση στον τελικό των 800μ. με 1:50.01.

Σε μια κούρσα τακτικής και αναμονής, ο Καλάκος βρέθηκε κοντά στα μετάλλια, αφού μέχρι τα 700μ. ήταν 4ος, σημείο στο οποίο, οι τρεις πρώτοι έδειξαν να διατηρούν τις δυνάμεις, ενώ αθλητές από τις πίσω θέσεις κατάφεραν να ανεβάσουν ρυθμό.

Νικητής της κούρσας με 1:48.70 ήταν ο Μαρίνο Μπλούντεκ (Κροατία), ακολούθησε ο Μαξίμ Λονσντάλ (Μεγάλη Βρετανία) με 1:48.82 και ο Τζον Φάιτζιμονς (Ιρλανδία) με 1:49.15.

Δέκατος ο Μονόπωλης

Τη 10η θέση στον τελικό του τριπλούν κατέλαβε ο Δημήτρης Μονόπωλης με 15,64μ. Ο νεαρός αθλητής έκανε καλή προσπάθεια σε έναν αγώνα, όπου το επίπεδο ήταν αρκετά υψηλό.

Ο άλτης του Παύλου Σκορδίλη αναγκάστηκε να κάνει δύο φορές την 3η προσπάθεια, γιατί από λάθος οι κριτές έστρωσαν το σκάμμα σε μια καθαρά έγκυρη προσπάθεια δίχως να την μετρήσουν.

Έτσι, του έδωσαν δεύτερη ευκαιρία, στην οποία ο αθλητής έκανε το 15,64μ., που ήταν και το καλύτερο άλμα του στον αγώνα.

Νικητής με το εντυπωσιακό 16,97μ. (κορυφαία επίδοση στην Ευρώπη) ήταν ο Γάλλος Μαρτίν Λαμού, ακολούθησε ο Αντέα Νταλαβάλε με 16,87μ. και ο Μέλβιν Ραφίν με 16,82μ.

Κακή μέρα για Νεράντζη

Στον τελικό του επί κοντώ αγωνίστηκε ο Νίκος Νεράντζης, που όμως δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα κι έτσι δεν κατάφερε να καταταχθεί.

Ο αθλητής ακυρώθηκε στα 4,90μ., στο ύψος όπου ξεκίνησε τον αγώνα του.

Στη 13η θέση ο Σπυριδωνίδης

Μετά από την Ελένη Γκελή και ο Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης πραγματοποίησε πολύ καλή παρουσία στα σύνθετα.

Ο νεαρός αθλητής κατέλαβε τη 13η θέση στο δέκαθλο με 7.169β., επίδοση πολύ κοντά στο δικό του πανελλήνιο ρεκόρ, το οποίο είναι 7.180β. Ο αθλητής που ζει στη Γερμανία, στη διάρκεια της 2ης ημέρας, σημείωσε 15.06 στα 110μ. εμπ. και βελτίωσε το ατομικό ρεκόρ (38,82μ.) στη δισκοβολία.

Στο επί κοντώ ήταν νικητής με 4,90μ. με νέο ατομικό ρεκόρ, έστειλε στα 44,49 μ. το ακόντιο και έκλεισε με 5:01.13 τα 1.500μ.