ΣΤΙΒΟΣ

Παγκόσμιο κλειστού: Δύο χρυσά η τιμωρημένη Ρωσία, πρώτη κι η Ντιμπάμπα

AP PHOTO/MATT DUNHAM

Η... απούσα Ρωσία άνοιξε τον χορό των μεταλλίων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο Μπέρμιγχαμ με δύο χρυσά μετάλλια αθλητών της. Πρώτη και η Γκενζεμπέ Ντιμπάμπα.

Το 17ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού άρχισε την Πέμπτη στο Μπέρμιγχαμ με τους απευθείας τελικούς στο ύψος ανδρών και γυναικών και τα 3.000μ. των γυναικών.

Οι διοργανωτές, όπως και το 2016 στο Πόρτλαντ, προσπάθησαν να μετατρέψουν τον αγωνιστικό χώρο σε... εξέδρα και παράλληλα να δώσουν μια πιο γιορτινή νότα, με μουσική και φωτισμό.

Η Μαρίγια Λασιτσκένε διατήρησε το εντυπωσιακό αήττητο σερί των 38 -πλέον- νικών και κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μπέρμιγχαμ. Η κορυφαία άλτρια του ύψους κατάφερε για μία ακόμη φορά να δείξει πως είναι ένα επίπεδο από τις υπόλοιπες αθλήτριες, που έμειναν αρκετά εκατοστά πίσω της.

Η Λασιτσκένε τελείωσε τον αγώνα της στα 2,01 μ. και στη συνέχεια απέτυχε στα 2,07μ., ενώ λίγο νωρίτερα οι Κάνινχαμ και Τρόστ πάλευαν για το ασημένιο μετάλλιο στο 1,96μ.

Τελικά, καμία από τις δυο δεν πέρασε αυτό το ύψος και η δεύτερη θέση πήγε στην 20χρονη Κάνινχαμ, στην αθλήτρια που πριν δύο χρόνια είχε πανηγυρίσει το χρυσό μετάλλιο στο Πόρτλαντ και το χάλκινο στην Ιταλία, που σημείωσε την μεγαλύτερη διάκριση της καριέρας της, σε επίπεδο γυναικών.

Δεύτερο χρυσό για τη Ρωσία

Οπως και η Λασιτσκένε, έτσι και ο Ντάνιλ Λισένκο αγωνίστηκε ως ανεξάρτητος, ωστόσο στην πραγματικότητα, χάρισε κι άλλο χρυσό μετάλλιο στην Ρωσία. Ο 20χρονος ήταν ο μεγάλος νικητής στον τελικό του ύψους με 2,36μ.

Ο Ρώσος αθλητής, πήρε την άτυπη ρεβάνς από τον Μουτάζ Μπαρσίμ, για την ήττα το καλοκαίρι στο Λονδίνο και παράλληλα επιβεβαίωσε πως είναι το νέο όνομα στο αγώνισμα.

Από την άλλη, ο Μπαρσίμ επιβεβαίωσε πως δεν ήταν απόλυτα έτοιμος για να φτάσει στην κορυφή κι έτσι με 2,33μ. κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Μόλις στα 2,29μ. έκλεισε η 3η θέση και αυτή πήγε στον Γερμανό Ματέους Πρζιμπίλκο, που κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο της καριέρας του.