ΣΤΙΒΟΣ

Λονδίνο 2017: Κυρίαρχος στα 110μ με εμπόδια ο ΜακΛέοντ

Jamaica's Omar McLeod, second left, celebrates as he wins the Men's 110 meters hurdles final at the World Athletics Championships in London Monday, Aug. 7, 2017. (AP Photo/Martin Meissner) AP

Ο Ομάρ ΜακΛέοντ επιβεβαίωσε ότι είναι ο απόλυτος κυρίαρχος στα 110μ με εμπόδια και επικράτησε στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος με χρόνο 13.04.

Μετά το Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου και τους Ολυμπιακούς Αγώνες ο Ομάρ ΜακΛέοντ κυριάρχησε και στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ανοικτού στίβου. Ο 23χρονο Τζαμαϊκανός ήταν ο μεγάλος νικητής στα 110μ. με εμπόδια με χρόνο 13.04.

Ο ΜακΛέοντ μονομάχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια της κούρσα με τον Σουμπένκοβ, αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Δεύτερος ήταν ο Σεργκέι Σουμπένκοβ ο οποίος κατέβηκε ως ανεξάρτητος στους αγώνες λόγω της τιμωρίας της Ρωσίας με χρόνο 13.14, ενώ τρίτος ήταν ο Ούγγρος Μπάλαζ Μπάι με 13.28.