ΣΤΙΒΟΣ

Λονδίνο 2017: Κυριαρχία Νότιας Αφρικής στο μήκος

South Africa's gold medal winner Luvo Manyonga, left, and bronze medal winner Ruswahl Samaai celebrate after the men's long jump final during the World Athletics Championships in London Saturday, Aug. 5, 2017. (AP Photo/Matthias Schrader) AP PHOTO/MATTHIAS SCHRADER

Ο Λούβο Μανιόνγκα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος, με άλμα κατά τέσσερα εκατοστά πιο μεγάλο από εκείνο του Τζαρίον Λόσον. Χάλκινο μετάλλιο για τον Ρουσάλ Σαμάαι.

Ο Λούβο Μανιόνγκα ανέβηκε ένα σκαλί πιο ψηλά από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Ζανέιρο και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου.

Ο Νοτιοαφρικανός αθλητής του μήκους έκανε άλμα στα 8,48μ. στη 2η προσπάθειά του στον τελικό, η οποία αποδείχθηκε αρκετή για τη συνέχεια.

Ο Αμερικανός Τζαρίον Λόσον ήταν ο μεγάλος αντίπαλός του, κάνοντας άλμα 8,43μ. στη 2η προσπάθεια. Το βελτίωσε στην τελευταία προσπάθειά του, αλλά μόλις κατά ένα εκατοστό, με συνέπεια να περιοριστεί στο αργυρό μετάλλιο.

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε επίσης ένας Νοτιοαφρικανός, ο Ρουσάλ Σαμάαι, με καλύτερο άλμα το τελευταίο του στα 8,32μ., με το οποίο προσπέρασε την τελευταία στιγμή τον Ρώσο Αλεκσάντρ Μένκοβ (κατέβηκε ως ανεξάρτητος), ο οποίος πήδηξε 8,27μ. με την πρώτη και στη συνέχεια είχε πέντε άκυρα.