ΣΤΙΒΟΣ

Λονδίνο 2017: Η Όμπιρι το χρυσό στα 5.000μ

Kenya's Hellen Onsando Obiri celebrates after winning the gold medal as she crosses the finish line of the women's 5000-meter final during the World Athletics Championships in London Sunday, Aug. 13, 2017. (AP Photo/Matt Dunham)
Όμπιρι (AP Photo/Matt Dunham) AP

Το πρώτο της χρυσό μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθληα κατέκτησε η Έλεν Όμπιρι. Στα 5.000μ., η αθλήτρια από την Κένυα επιτάχυνε στο φινάλε και άφησε δεύτερη την μεγάλη της αντίπαλο, Αλμάζ Αγιάνα, από την Αιθιοπία.

Έλεν Όμπιρι και ΑλμάζΑγιάνα μονομάχησαν για το χρυσό μετάλλιο στα 5.000μ., στο πλαίσιο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του Λονδίνου. Η αθλήτρια από την Κένυα και εκείνη από την Αιθιοπία πήγαιναν... χέρι - χέρι, αλλά στα τελευταία μέτρα η πρώτη σπρίνταρε και κατέκτησε την πρώτη θέση!

Κατέκτησε, έτσι, το πρώτο της χρυσό μετάλλιο σε Παγκόσμιο και υπέταξε την προηγούμενη Παγκόσμια Πρωταθλήτρια, που έμεινε περίπου 6 δευτερόλεπτα πίσω. Η 'Ομπιρι έκανε χρόνο 14.34.86, ενώ η Αγιάνα 14.40. 35.

Ethiopia's Almaz Ayana leads Kenya's Hellen Onsando Obiri during the Women's 5000 meters final at the World Athletics Championships in London Sunday, Aug. 13, 2017. (AP Photo/Martin Meissner)
Αγιάνα, Όμπιρι (AP Photo/Martin Meissner) AP

(AP Photo/Martin Meissner)

Η Αγιάνα (δεξιά) δεν άντεξε στην πίεση της Όμπιρι.

Αρκετά πίσω από τις δύο Αφρικανές μονομάχησε ένα μεγάλο γκρουπ αθλητριών, από το οποίο νικήτρια αναδείχθηκε η Σιφάν Χασάν από την Ολλανδία. Έκανε χρόνο 14.42.73 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.