ΣΤΙΒΟΣ

Λονδίνο 2017: Η Κάρτερ νίκησε τη Μουχαμάντ

United States' Kori Carter competes in a Women's 400m hurdles heat during the World Athletics Championships in London Monday, Aug. 7, 2017. (AP Photo/David J. Phillip) AP

Η Κόρι Κάρτερ με 53.07 ήταν η μεγάλη νικήτρια στον τελικό των 400μ. με εμπόδια στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου του Λονδίνου.

Νέα Παγκόσμια πρωταθλήτρια έχουμε και στα 400μ. με εμπόδια. Η Κόρι Κάρτερ ήταν εξαιρετική και με μία εντυπωσιακή κούρσα έκοψε πρώτη το νήμα σε 53.07 και πήρε το πρώτο μεγάλο μετάλλιο της καριέρας της.

Ουσιαστικά, η Αμερικανίδα νίκησε τη συμπατριώτισσα της Νταλιλά Μουχαμάντ η οποία ήταν πρώτη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Η Μουχαμάντ έδωσε μεγάλη μάχη με την Τρέισι για μία θέση στο βάθρο με την Αμερικανίδα να είναι τελικά δεύτερη με 53.50 και την Τζαμαϊκανή να είναι τέταρτη με 53.74. Τέταρτη ήταν η πρώην Παγκόσμια πρωταθλήτρια Ζουζάνα Χεϊνόβα με 54.20.