ΣΤΙΒΟΣ

Λονδίνο 2017: Αποκλεισμός και για τον Αναστασάκη

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Μιχαήλ Αναστασάκης δεν κατάφερε να πλησιάσει το ατομικό του ρεκόρ και με βολή στα 70.94μ. έμεινε εκτός τελικού της σφυροβολίας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Λονδίνου.

Με όνειρα και φιλοδοξίες πήγε στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Λονδίνου ο Μιχαήλ Αναστασάκης, αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό της σφυροβολίας. Ο 23χρονος Έλληνας πρωταθλητής πήγε με τη 10η καλύτερη επίδοση στον αγώνα, ωστόσο έμεινε μακριά από τα γνώριμα στάνταρ του.

Ο αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου είχε τρεις βολές γύρω στα 70μ. με την καλύτερη από αυτές να είναι στα 70.94μ. επίδοση μακριά από το όριο των 75.50μ και κατέλαβε την 28η θέση στην πρώτη του συμμετοχή σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Το όριο των 75.50 έπιασαν συνολικά οκτώ αθλητές, ενώ άλλοι τέσσερις προκρίθηκαν με την επίδοση τους. Τελευταίος που πήρε την πρόκριση ήταν ο Ιταλός, Μάρκο Λίνγκουα με 74.41μ.