ΣΤΙΒΟΣ

Λονδίνο 2017: Από τη Βερούλη στη Στεφανίδη

ΛΟΝΔΙΝΟ / ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2017 (ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΟΣ / Eurokinissi Sports)
ΛΟΝΔΙΝΟ / ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2017 (ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΟΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Το 21ο ελληνικό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου κατέκτησε το βράδυ της Κυριακής (6/8) η Κατερίνα Στεφανίδη που πήρε το χρυσό στο επί κοντώ με πανελλήνιο ρεκόρ 4,91μ.

Ούτε, ούτε δυο αλλά 21 είναι πλέον τα μετάλλια που έχουν κατακτήσει οι Έλληνες αθλητές αγωνιζόμενοι στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου.

Η Κατερίνα Στεφανίδη κατέκτησε το βράδυ της Κυριακής το 21ο ελληνικό μετάλλιο στο επί κοντώ με πανελλήνιο ρεκόρ 4,91μ. μετά από μια τρομερή εμφάνιση.

Όλα τα ελληνικά μετάλλια

Στις 15 στάσεις που έχουν προηγηθεί η χώρα μας έχει καταφέρει να κατακτήσει 20 μετάλλια (σ.σ. 21 μαζί με αυτό που έχει αφαιρεθεί στην Πηγή Δεβετζή) και να παρουσιάσει εξαιρετικές εμφανίσεις από τους Έλληνες αθλητές.

Η πρώτη διοργάνωση έφερε και το πρώτο μετάλλιο. Ήταν το 1983 στο Ελσίνκι με τη χώρα μας να αγωνίζεται με επτά αθλητές και δύο αθλήτριες. Ωστόσο, η ελληνική ομάδα κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο της μετάλλιο σε ένα αγώνισμα, τον ακοντισμό, που με το πέρασμα των χρόνων έγινε το αγαπημένο των Ελλήνων. Η αθλήτρια που το κατέκτησε ήταν η Άννα Βερούλη, με βολή στα 65,72 μ. επίδοση που της έδωσε την τρίτη θέση.

Για να πανηγυρίσουμε ξανά χρειάστηκε να περάσουν 14 χρόνια και να φτάσουμε στη διοργάνωση της Αθήνας το 1997. Η Νίκη Ξάνθου ήταν δεύτερη στο μήκος με 6,94 μ. και ο Κώστας Γκατσιούδης 3ος στον ακοντισμό με 86,64 μέτρα.

Από εκεί και πέρα όμως ο αριθμός των μεταλλίων άρχισε να αυξάνεται. Στην αμέσως επόμενη διοργάνωση που πραγματοποιήθηκε στην Σεβίλλη το 1999, η Ελλάδα κατάφερε να εδραιωθεί στο παγκόσμιο στερέωμα κατακτώντας δύο χρυσά, δύο αργυρά και δύο χάλκινα μετάλλια. Η Μιρέλα Μανιάνι στον ακοντισμό, και η Βούλα Τσιαμήτα στο τριπλούν, ήταν οι αθλήτριες που ανέβηκαν στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, με την πρώτη να σημειώνει βολή στα 67,09 μ., να πετυχαίνει παγκόσμιο ρεκόρ και την δεύτερη 14,88 μ. (στον προκριματικό βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ με 15,07 μ.). Η Αναστασία Κελεσίδου ήταν δεύτερη στην δισκοβολία με 66,05 μ., ενώ ο Κώστας Γκατσιούδης, κατέλαβε την ίδια θέση στον ακοντισμό με 89,18 μέτρα. Την τρίτη θέση κατέλαβε η Κατερίνα Θάνου στα 100μ. με 10.84, ενώ είχε ήδη κάνει πανελλήνιο ρεκόρ στον προημιτελικό με 10.86, και τον ημιτελικό με 10.83. Η Όλγα Βασδέκη ένα χρόνο μετά την πρώτη θέση στην Βουδαπέστη, βρέθηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου του τριπλούν με 14,61 μέτρα.

Σειρά μετά είχε το Εντμοντον το 2001 με την ελληνική αποστολή να κατακτά 1 χρυσό, 1 αργυρό και 3 χάλκινα μετάλλια. Ο Κώστας Κεντέρης, τερμάτισε πρώτος στον τελικό των 200 μ. σε 20.04, για να αγγίξει το πανελλήνιο ρεκόρ (20.03 από τον ημιτελικό), και να πετύχει την καλύτερη επίδοση στον κόσμο. Μετάλλιο και από την Κατερίνα Θάνου, που ανέβηκε στο 3ο σκαλί του βάθρου με 10.91. Την δεύτερη θέση (65.78μ.) στον ακοντισμό κατέλαβε η Μιρέλα Μανιάνι, που για άλλη μια φορά απέδειξε ότι είναι από τις μεγάλες μορφές του χώρου. Το τέταρτο μεγάλλιο της Ελληνικής ομάδα κατέκτησε ο Κώστας Γκατσιούδης, που ήταν τρίτος στον ακοντισμό, με 89,95 μέτρα. Στην τέταρτη θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα η Τασούλα Κελεσίδου στη δισκοβολία με 65,50 μ., ωστόσο αργότερα ανέβηκε μία θέση, λόγω χρήσης απογορευμένων ουσιών από αθλήτρια της πρώτης τριάδας.

Σπουδαία παρουσία πραγματοποίησε η ελληνική αποστολή στο Παρίσι, όπου φιλοξενήθηκε το 9ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Συνολικά πέντε μετάλλια ήρθαν για την ελληνική αποστολή, ενώ υπήρχαν αξιόλογα πλασαρίσματα σε τελικούς. Η καλύτερη θέση ήρθε από τη Μιρέλα Μανιάνι που κρέμασε ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο στο στήθος της, με βολή στα 66,52 μ. στον ακοντισμό. Διπλή παρουσία στο βάθρο στη δισκοβολία, με την Τασούλα Κελεσίδου να είναι δεύτερη με 67,14 μ. και την Κατερίνα Βόγγολη τρίτη με 66,73 μέτρα.

Η πόλη του φωτός…είναι η πόλη του Περικλή Ιακωβάκη, καθώς εκεί πήρε το πρώτο του μετάλλιο στην κατηγορία των ανδρών. Ο νεαρός τότε εμποδιστής, ήταν τρίτος με 48.24 ενώ στα ημιτελικά είχε πετύχει πανελλήνιο ρεκόρ με 48.17μ.

Παρά τις δυσκολίες της χρονιάς και τους τραυματισμούς, η Κατερίνα Θάνου τερμάτισε 4η στα 100μ. με 11.03,όμως, λίγα χρόνια αργότερα ανέβηκε μια θέση στην τελική κατάταξη λόγω της εμπλοκής της Ζάνα Πιντούσεβιτς σε ιστορία ντόπινγκ.

Από εκεί και πέρα όμως ήρθε η πτώση για τον ελληνικό στίβο. Το 2007 στην Οσάκα η Πηγή Δεβετζή κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν το οποίο της αφαιρέθηκε πριν από μερικούς μήνες και για να δούμε αθλητή να ανεβαίνει και πάλι στο βάρθρο έπρεπε να φτάσουμε στο 2015. Η Νικόλ Κυριακοπούλου με μία φανταστική εμφάνιση στον τελικό του επί κοντώ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με καλύτερη επίδοση τα 4,80μ.

Τα ελληνικά μετάλλια

Χρονιά Διοργάνωση Αθλητής Αγώνισμα Μετάλλιο Επίδοση
1983 Ελσίνκι Αννα Βερούλη Ακοντισμός Χάλκινο 65,72 μ.
1997 Αθήνα Νίκη Ξάνθου Μήκος Ασημένιο 6,94 μ.
1997 Αθήνα Κώστας Γκατσιούδης Ακοντισμός Χάλκινο 86,84 μ.
1999 Σεβίλλη Μιρέλα Μανιάνι Ακοντισμός Χρυσό 67,09 μ.
1999 Σεβίλλη Βούλα Τσιαμήτα Τριπλούν Χρυσό 14,88 μ.
1999 Σεβίλλη Τασούλα Κελεσίδου Δισκοβολία Ασημένιο 66,05 μ
1999 Σεβίλλη Κώστας Γκατσιούδης Ακοντισμός Ασημένιο 89,18 μ.
1999 Σεβίλλη Κατερίνα Θάνου 100μ. Χάλκινο 10.84
1999 Σεβίλλη Όλγα Βασδέκη Τριπλούν Χάλκινο 14.61μ.
2001 Έντμοντον Κώστας Κεντέρης 200μ. Χρυσό 20.04
2001 Έντμοντον Μιρέλα Μανιάνι Ακοντισμός Ασημένιο 65,78 μ.
2001 Έντμοντον Κώστας Γκατσιούδης Ακοντισμός Χάλκινο 89,95 μ.
2001 Έντμοντον Κατερίνα Θάνου 100μ. Χάλκινο 10.91
2001 Έντμοντον Τασούλα Κελεσίδου Δισκοβολία Χάλκινο 65,50 μ.
2003 Παρίσι Μιρέλα Μανιάνι Ακοντισμός Χρυσό 66.52
2003 Παρίσι Αναστασία Κελεσίδου δισκοβολία Ασημένιο 67.14μ.
2003 Παρίσι Κατερίνα Θάνου 100μ. Χάλκινο 11.03
2003 Παρίσι Κατερίνα Βόγγολη δισκοβολία Χάλκινο 66.73μ.
2003 Παρίσι Περικλής Ιακωβάκης 400μ. εμπ. Χάλκινο 48.24
2015 Πεκίνο Νικόλ Κυριακοπούλου Επί κοντώ Χάλκινο 4,80 μ.
2017 Λονδίνο Κατερίνα Στεφανίδη Επί Κοντώ Χρυσό 4,91μ.

Τέσσερις αθλητές έχουν πάρει 12 από τα 21 μετάλλια

Η Ελλάδα έχει γράψει την δική της μικρή ιστορία σε αυτό. Από το 1983 έως και σήμερα έχει κατακτήσει 21 μετάλλια με σχεδόν τα...μισά από αυτά να τα έχουν στην κατοχή τους τρεις αθλητές. Η Μιρέλα Μανιάνι, η Τασούλα Κελεσίδου και ο Κώστας Γκατσιούδης έχουν από τρία μετάλλια.

Πλέον από το βράδυ της Κυριακής και η Κατερίνα Στεφανίδη έβαλε το όνομα της στη σχετική λίστα με τις κατακτήσεις των ελληνικών μεταλλίων.

Ο Περικλής Ιακωβάκης, όμως, και ο Αλέξανδρος Παπαδημητρίου είναι οι δύο αθλητές με τις περισσότερες συμμετοχές (επτά), αφού έχουν αγωνιστεί διαδοχικά σε όλες τις διοργανώσεις από το 1997 στην Αθήνα έως το 2009 στο Βερολίνο.