ΣΤΙΒΟΣ

Λονδίνο 2017: "Αντίο" από Μο Φάρα με χρυσό

Britain's Mo Farah crosses the line to win the gold medal in the Men's 10,000m final during the World Athletics Championships in London Friday, Aug. 4, 2017. (AP Photo/David J. Phillip) AP PHOTO/DAVID J. PHILLIP

Το τελευταίο μετάλλιο του Μο Φάρα στα 10.000μ. μεγάλης διοργάνωσης ήταν ξανά χρυσό, αφού ο 34χρονος πρωταθλητής διατήρησε τα σκήπτρα του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Ο Μο Φάρα υπερασπίστηκε το χρυσό μετάλλιο που είχε κατακτήσει πριν από δύο χρόνια στο Πεκίνο και στην -κατά δήλωσή του- τελευταία κούρσα του στα 10.000μ. σε μεγάλη διοργάνωση, ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου στο Παγκόσμιο της δεύτερης πατρίδας του.

Ο πολιτογραφημένος Βρετανός έκανε τη γνωστή κούρσα... ελέγχου των αντιπάλων στα 3/4 της διαδρομής, όταν άρχισε να ανεβαίνει και να μπαίνει στο γκρουπ των προπορευομένων.

Ο Κενυάτης Πολ Τανούι που ήταν επικεφαλής έθεσε έναν γρήγορο ρυθμό, αλλά ο Φάρα δεν είχε πρόβλημα να τον ακολουθήσει, όπως επίσης ο Κενυάτης Μπένταν Μουτσίρι και ο Τζόσουα Τσεπτεγκέι από την Ουγκάντα.

Στους δύο τελευταίους γύρους ο 34χρονος Φάρα έκανε την επίθεσή του, πήρε την πρωτοπορία και παρά τις προσπάθειες του Τσεπτεγκέι, δεν είχε αντίπαλο στην τελική ευθεία, τερματίζοντας σε χρόνο 26:49.51, τον καλύτερο για το 2017.

Αυτό ήταν το 6ο χρυσό του Φάρα σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα, σε 5.000μ. και 10.000μ., ενώ έχει άλλα 5 σε Ευρωπαϊκά και 4 σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Το αργυρό μετάλλιο κατέληξε στον Τσεπτεγκέι με 26:49.94, ενώ το χάλκινο στον τρίτο και του 2015, Τανούι.

Photo credits: AP Photo/David J. Phillip