ΣΤΙΒΟΣ

Καλές ελληνικές παρουσίες στην Οστράβα

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Τόσο ο Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.) όσο και ο Μίλτος Τεντόγλου (μήκος) είχαν καλή παρουσία στο μίτινγκ που διεξήχθη στην Οστράβα.

Το φετινό του ρεκόρ βελτίωσε ο Λυκούργος Τσάκωνας στα 200 μ. στο μίτινγκ που έγινε στην Οστράβα. Ο πρωταθλητής μας τερμάτισε σε 20.48 (-0,9) και άφησε καλές εντυπώσεις για τη συνέχεια.

Ο έμπειρος σπρίντερ, ο οποίος ταξίδεψε στην Οστράβα με φετινό 20.62, τερμάτισε έβδομος σε μια κούρσα όπου νικητής ήταν ο Άρον Μπράνουν με 20.05 και δεύτερος ο Τζέρεμ Ρίτζαρντς με 20.09, όσο και ο τρίτος Ραμίλ Γκουλίεβ.

Με στόχο να ξεπεράσει το φετινό του ρεκόρ μπήκε στον αγώνα ο Κώστας Φιλιππίδης, που ολοκλήρωσε την παρουσία του στα 5,40 μέτρα και την έκτη θέση. Ο πρωταθλητής του Δημήτρη Κυτέα ξεκίνησε τον αγώνα του στα 5,20 μ. και μετά το 5,40 μ. επέλεξε να αφήσει το 5,55 μ., προκειμένου να δει τον πήχη στα 5,60 μ. και να βελτιώσει το 5,55 μ. του Ινσμπουργκ. Νικητής του αγώνα ήταν ο Πάβελ Βογιεκόβσκι με 5,75 μ. και ακολούθησαν με 5,60 μ. και Αμερικανοί Κέντρις και Χιούστον.

Ο Μίλτος Τεντόγλου, αυτή τη φορά δεν βρήκε άλμα πάνω από τα 8,00 μ. και ήταν πέμπτος στο μήκος, σε έναν από τους καλύτερους αγώνες στην ιστορία του αγωνίσματος. Ο νεαρός είχε καλύτερη προσπάθεια στα 7,88 μ. στο πέμπτο του άλμα, ενώ είχε δύο ακόμη έγκυρες προσπάθειες στα 7,86 μ. και 7,73 μέτρα. Νικητής του αγώνα ήταν ο μοναδικός Γιαν Ετσεβαρία, ο οποίος λίγες ημέρες από το 8,83 μ. (2,1) στη Στοκχόλμη "προσγειώθηκε" στα 8,66 μ. με κανονικές συνθήκες και σημείωσε την κορυφαία επίδοση στον κόσμο.

Παράλληλα ο νεαρός Κουβανός έπιασε στην 10η θέση όλων των εποχών παγκοσμίως, τον δικό μας Λούη Τσάτουμα. Δεύτερος με 8.31 μ. ήταν ο Λούβο Μανίονγκα και τρίτος ο συμπατριώτης του Σαμααί με 8,15 μέτρα.