ΣΤΙΒΟΣ

Η Πεσιρίδου 13.11 και ο Αναστασάκης 71,76 μ. στο "Ιστβαν Γκιουλάι"

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Στο μίτινγκ "Ιστβαν Γκιουλάι" στο Σεκεσφεχερβαρ της Ουγγαρίας αγωνίστηκαν χθες (4/7) η Ελισάβετ Πεσιρίδου και ο Μιχάλης Αναστάκης. Διαβάστε τι έκαναν οι Έλληνες αθλητές.

Στο μίτινγκ "Ιστβαν Γκιουλάι" στο Σεκεσφεχερβαρ της Ουγγαρίας αγωνίστηκαν χθες (4/7) η Ελισάβετ Πεσιρίδου και ο Μιχάλης Αναστάκης. Οι δύο πρωταθλητές μας είχαν την ευκαιρία να κάνουν έναν δυνατό αγώνα κόντρα σε σπουδαίους αντιπάλους.

Η Πεσιρίδου σε μια ακόμη σταθερή εμφάνιση στη σεζόν διένυσε τα 100 μ. εμπ. σε 13.11 (1,1) και κατέλαβε την τέταρτη θέση. Νικήτρια της σειράς ήταν η Φαμπιάνα Ντος Σάντος με 13.03, ενώ στη λεγόμενη "καλή" σειρά νικήτρια με το εντυπωσιακό 12.28 (0,1) ήταν η Κέντρα Χάρισον, κορυφαία επίδοση στον κόσμο, σε μια κούρσα, όπου και οι επτά μετέχουσες έκαναν κάτω από 12.85!

Στα Challenge της IAAF ήταν ενταγμένος ο αγώνας της σφυροβολίας με τον Μιχάλη Αναστασάκη να καταλαμβάνει την 12η θέση με 71,76 μ., επίδοση που πέτυχε μάλιστα δύο φορές. Νικητής του αγώνα ήταν ο κορυφαίος του αγωνίσματος, Πάβελ Φάιντεκ, με 82,64 μέτρα.