ΣΤΙΒΟΣ

Γκελαούζος και Κυριακοπούλου κυριάρχησαν στο Πανελλήνιο

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΩΜΑΛΟΥ ΔΡΟΜΟΥ
(EUROKINISSI/ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ)
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΩΜΑΛΟΥ ΔΡΟΜΟΥ (EUROKINISSI/ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ) EUROKINISSI SPORTS

Παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες οι αθλητές έδωσαν μεγάλες μάχες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου με τον Γκελαούζο να επικρατεί στους άνδρες και την Κυριακοπούλου στις γυναίκες.

Στην Πηγή Τρικάλων, σε μια γνώριμη για τους περισσότερους αθλητές πίστα, έγινε σήμερα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος με τη συμμετοχή πολλών σπουδαίων αθλητών μας. Παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες με την βροχή και τη χαμηλή θερμοκρασία να κυριαρχούν, το ενδιαφέρον στη διοργάνωση ήταν μεγάλο ιδιαίτερα στις δύο βασικές κατηγορίες.

Στους Άνδρες ο Κώστας Γκελαούζος κατάφερε να προσθέσει στη συλλογή του, χρυσό μετάλλιο και από αυτή τη διοργάνωση, αφού ήταν νικητής στα 10χλμ. με 31.01, οριακά μπροστά από τον περσινό νικητή στους Νέους, Μάρκο Γκούρλια, που τερμάτισε δεύτερος σε 31.06. Στην γραμμή τερματισμού κρίθηκε και το χάλκινο μετάλλιο, το οποίο πήγε τελικά στον Νίκο Φράγκου με 31.16.

Στα τελευταία μέτρα ξεχώρισαν τα μετάλλια και στις Γυναίκες. Η Ανθή Κυριακοπούλου είχε τις περισσότερες δυνάμεις και με ένα δυνατό φίνις τερμάτισε τελικά πρώτη με 28.46 και άφησε πίσω της, τις Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (28.48) και Ειρήνη Τσουπάκη (28.53). Η Αναστασία Καρακατσάνη και η Ράνια Ρεμπούλη, δεν κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο, παρά το γεγονός ότι στο μεγαλύτερο μέρος της κούρσας ήταν στις προπορευόμενες αθλήτριες, ενώ η Αθηνά Κοΐνη ήταν στην έβδομη θέση.

Στις Νέες η νίκη πήγε στην Ισαβέλα Κοτσαχείλη με 22.22, ενώ στην αντίστοιχη κατηγορία των Ανδρών, πρώτος ήταν ο Γιώργος - Μιχάλης Τάσσης με 25.52, ο οποίος έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις του κλειστού στίβου.