ΣΤΙΒΟΣ

Ελπιδοφόρο ντεμπούτο Τζατζιμάκη στα 20χλμ. βάδην

Ο Γιώργος Τζατζιμάκης έδειξε για μία ακόμη φορά πως διαθέτει την ικανότητα να βρεθεί σε υψηλό επίπεδο, αφού αγωνίστηκε για πρώτη φορά στα 20χλμ. βάδην και σημείωσε 1:30.36.

Ο Γιώργος Τζατζιμάκης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στη χειμερινή ημερίδα βάδην, που έγιινε σήμερα, παράλληλα με το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 50χλμ. βάδην, στο Σχινιά.

Ο έφηβος αθλητής έδειξε για μία ακόμη φορά πως διαθέτει την ικανότητα να βρεθεί σε υψηλό επίπεδο. Ο αθλητής του Ηλία Γκαραβέλα αγωνίστηκε για πρώτη φορά στα 20χλμ. βάδην και σημείωσε 1 ώρα 30.36 και έδειξε πως το καλοκαίρι θα είναι σε θέση να διεκδικήσει τη συμμετοχή και διάκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20, στο βασικό του αγώνισμα, τα 10.000 μέτρα.

Ο Κώστας Ντεντόπουλος ήταν ο νικητής στα 50χλμ. βάδην Ανδρών με 4 ώρες 24.57 και έκανε δύο τις νίκες του στη διοργάνωση, αφού ήταν πρώτος και το 2016. Στη δεύτερη θέση ολοκλήρωσε ο Δημήτρης Τσορδιάς (4.26.36) και στην τρίτη ο Κώστας Σταμέλος (4.35.18.). Στις γυναίκες η πρώτη νίκη σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 50χλμ. βάδην, πήγε στην έμπειρη Αγγελική Μακρή με 4.56.00. Οι δύσκολες καιρικές συνθήκες, το κρύο και ο αέρας δεν επέτρεψε στις νεαρότερες αθλήτριες να κυνηγήσουν αυτό που θέλουν.

Στα 20χλμ. Ανδρών νικητής ήταν ο Αντώνης Χαραλαμπόπουλος (1.42.24), στην ίδια απόσταση δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθεια του ο Ζαχαρίας Τσαμουδάκης. Στις γυναίκες η Αναστασία Μπανιά σημείωσε 1.52.00 και ακολούθησε η Μαρία Αστερίου με 2.12.31.

Η Όλγα Φιάσκα (Αθλοκίνηση Μυτ.) ήταν νικήτρια στα 5χλμ. βάδην με 24.36 και έδειξε πως το καλοκαίρι θα είναι σε θέση να διεκδικήσει μια θέση στην ομάδα για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 του Γκιορ (όριο 24.40). Την δεύτερη θέση στην ίδια απόσταση κατέκτησε η Ευγενία Κοκκινέλου (ΠΑΟ Θέρσιπος) με 30.03 και την τρίτη η Μαρία Γάτη (Φωκιανός Καρδ.) με 30.11.

Στα 10χλμ. Νεανίδων η Κυριακή Φιλτισάκου, στην πρώτη της χρονιά στην κατηγορία, διένυσε τα 10χλμ. σε 52.31. Στα 10χλμ. των Παίδων ο Άνθιμος Κελεπούρη σημείωσε 47.33.4 και πλέον στρέφει την προσοχή του στη συνέχεια της προετοιμασία του, με στόχο να είναι σε θέση να κυνηγήσει το όριο (45.50.00) για το Γκιορ.