ΣΤΙΒΟΣ

Έκανε την έκπληξη ο Γκεμπρεσλάσι

Ο 19χρονος Γκιρμάι Γκεμπρεσλάσι έγραψε ιστορία στο Πεκίνο, καθώς έγινε ο νεότερος νικητής στην ιστορία του Μαραθωνίου σε παγκόσμια πρωταθλήματα (VIDEO)

Αυτή ήταν μόλις η πρώτη νίκη του αθλητή από την Ερυθραία σε Μαραθώνιο και έλαχε να συνδυαστεί με το χρυσό μετάλλιο στο 15ο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου.

Ο νικητής ολοκλήρωσε την κούρσα σε 2 ώρες, 12 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα, ενώ τον ακολούθησε κατά 40 δευτερόλεπτα ο Αιθίοπας Γιεμάν Τσεγκάι. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Μούνιο Σόλομον Μουτάι από την Ουγκάντα με 2:13:29, με τον συμπατριώτη του και νικητή πριν από δύο χρόνια στη Μόσχα, αλλά και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, Στίβεν Κίπροτιτς, να μένει στην 6η θέση.

Την αφρικανική κυριαρχία "έσπασε" με την 4η θέση ο Ιταλός Ρουτζέρο Περτίλε. Εντυπωσιακό είναι ακόμα το γεγονός ότι ο πρώτος Κενυάτης που τερμάτισε, ήταν ο Μαρκ Κόριρ, στην 22η θέση, ενώ από τους 68 αθλητές που ξεκίνησαν τον αγώνα, δεν έφτασαν στη "Φωλιά του Πουλιού" οι 26!