ΣΤΙΒΟΣ

Αργυρό μετάλλιο ο Κυριαζής στο Ευρωπαϊκό κ-23

Ο Γιάννης Κυριαζής επιβεβαίωσε τις προσδοκίες και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στον ακοντισμό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κ-23.

Ο Γιάννης Κυριαζής κατέκτησε το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κ-23 που διεξάγεται στο Μπίντγκοζ της Πολωνίας.

Ο 21χρονος ακοντιστής προκρίθηκε ως φαβορί και με μία βολή στον τελικό και μπορεί να μην κατέκτησε το χρυσό, λόγω της εκπληκτικής εμφάνισης του Ούγγρου Νόρμπερτ Ρίβας Τοτ με εθνικό ρεκόρ στα 83,08μ., ανέβηκε όμως στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Ο Κυριαζής είχε καλύτερη βολή στα 81,04μ. και άφησε πίσω του τον Μολδαβό Άντριαν Μαρντάρε με 78,76μ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής προσπάθησε στη συνέχεια να βρει την βολή, που θα τον έστελνε στην κορυφή της κατάταξης, όμως, ο αέρας έδινε διαφορετική πορεία στο ακόντιο του, από αυτό που εκείνος ήθελε (76,84 μ. η 4η βολή, 80,96 μ. η 5η).

Το σημερινό είναι το 23ο μετάλλιο που κατακτά η χώρα μας στην ιστορία της διοργάνωσης και το πρώτο στον ακοντισμό.

"Εννοείται πως ένα μετάλλιο είναι πάντα το ζητούμενο. Όμως, εγώ σήμερα δεν είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση μου. Μπήκα βιαστικά στον αγώνα για να κάνω τα πολλά μέτρα. Έκανα αρκετά λάθη, με ταλαιπώρησε αρκετά και ο αέρας κι έτσι δεν βγήκε αυτό που θα ήθελα. Η αλήθεια είναι πως στην τρίτη βολή αγχώθηκα, όμως, τελικά κατάφερε να πετύχω μια προσπάθεια που μου έδινε το δικαίωμα να συνεχίσω", είπε από το Μπίντγκοζ ο ασημένιος πρωταθλητής Ευρώπης.

"Η τέταρτη και η τελευταία βολή ήταν οι καλύτερες. Μάλιστα, στην έκτη, αν δεν είχα κοντράρει, θα ήταν πολύ καλύτερη. Τώρα θα πάρω μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ23 κι έπειτα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα".

Η Πόλακ κατέλαβε την 11η θέση στο επί κοντώ

Η Ελένη Πόλακ, στην πρώτη της παρουσία σε μεγάλη διοργάνωση κατέλαβε την 11η θέση στον τελικό του επί κοντώ με καλύτερο άλμα στα 4,20 μέτρα. Η 21χρονη δεν κατάφερε στη συνέχεια να ξεπεράσει τα 4,25 μ., προκειμένου να διεκδικήσει μια θέση υψηλότερα στην κατάταξη.

Η αθλήτρια του Μανώλη Καραγιάννη πέρασε με την δεύτερη τα 4,00 μ. και με την πρώτη τα 4,10 μ. και 4,20 μέτρα.