ΠΟΛΟ

Βουλιαγμένη - Παναθηναϊκός 8-6

Με όπλο την απόδοσή της στο τρίτο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη επικράτησε με 8-6 επί του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι της Α1 πόλο των ανδρών.

"Φωτιά" πήρε η τετράδα της Α1 πόλο των ανδρών. Αιτία η μεγάλη νίκη της Βουλιαγμένης στο ντέρμπι της αγωνιστικής κόντρα στον Παναθηναϊκό με 8-6. Με αυτή τη νίκη του ο ΝΟΒ μείωσε τη διαφορά του από τους πράσινους στους τρεις βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά τον αγώνα και αμφότερες έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες να σκοράρουν. Έτσι, το πρώτο οκτάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 0-0.

Ό,τι δεν είδαμε στην πρώτη περίοδο το είδαμε στη δεύτερη. Οι δύο ομάδες μέσα σε περίπου τέσσερα λεπτά σκόραραν έξι τέρματα με τον Χρυσοσπάθη να κρατά ζωντανή τη Βουλιαγμένη σε κάθε προβάδισμα του Παναθηναϊκού.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ένα ξέσπασμα της Βουλιαγμένης ήταν ικανό να κρίνει την αναμέτρηση. Με τέρματα των Τίγκα, Μασμανίδη και Καπότση ο ΝΟΒ ξέφυγε με 6-3 και μπήκε στην τελική ευθεία του αγώνα με σαφέστατο προβάδισμα.

Η Βουλιαγμένη στα μέσα της τέταρτης περιόδου προηγήθηκε με τέσσερα γκολ (8-4) και αγκάλιασε τη νίκη. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε στη συνέχεια να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, αλλά έχασε σπουδαίες ευκαιρίες με μοιραίο παίκτη τον Θεοδωρόπουλο.

Τα οκτάλεπτα: 0-0, 3-3, 3-0, 2-3

Βουλιαγμένη: Χρυσοσπάθης 2, Γουβής 2, Τίγκας, Μασμανίδης, Καπότσης, Χρ. Αφρουδάκης

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 2, Θεοδωρόπουλος, Παπαδόγκωνας 2, Γ. Αφρουδάκης